Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Žene u politici
Nisu samo „dekoracija“Bez obzira što se stvari neumitno menjaju i što je doskora bilo nezamislivo da se na funkciji ministra nađe ne samo žena sa gej seksualnim opredeljenjem, već žena uopšte, u osnovi smo još prilično patrijarhalni.
Nakon aprilskih izbora, na mestu gradonačelnice ili predsednice opštine u više od 160 lokalnih samouprava u Srbiji našlo se samo deset žena ili 6,02 odsto u ukupnom broju lokalnih lidera. Reč je o napretku u odnosu na prethodni mandat kada je gradove i opštine vodilo sedam dama.
Iako žene u politici već odavno nisu više samo „dekoracija“, pažnju svakako još uvek izaziva činjenica da se žena nalazi na čelu neke institucije. Među 10 žena koje se nalaze na čelu jedne lokalne samouprave je i Dubravka Kovačević Subotički, predsednica Opštine Pećinci, koja je na toj funkciji od 2014. godine.
– Mislim da se snalazim kao žena u Srbiji i žena na funkciji. Žene mogu da budu predsednice opština. Kod nas imamo četiri načelnice, od pet načelničkih mesta. Mi poštujemo rodnu ravnopravnost apsolutno i ne mislim da sam kao žena nešto izuzetno što sam na funkciji predsednice opštine. Žene mogu puno da doprinesu svojim radom, jer verovatno su se ove žene koje su kod mene načelnice nametnule nekim svojim kvalitetima, pa su pobedile muškarce. Mislim da su žene, generalno, verovatno zbog tog nekog majčinskog instinkta, odgovornije, savesnije, posvećenije poslu i sve ostalo – izjavila je Kovačević Subotički za M novine.
Na čelu šidske opštine od 2009. do 2012. godine nalazi se još jedna dama, Nataša Cvjetković, koja je dobitnica i priznanja „Kapetan Miša Anastasijević“ za Naj ženu Srema 2011. godine. Tada je izjavljivala da je nemoguće odigrati dobru utakmicu i napraviti dobar rezultat bez dobre ekipe. Energijom, entuzijazmom i sremačkim inatom postižemo dobre rezultate, govorila je septembra 2011. Nataša Cvjetković.
Sremsku Mitrovicu je u periodu od 1984. do 1985. godine vodila Marija Prokop, u vreme pre višestranačja. Svi njeni prethodnici i naslednici bili su muškarci. Trenutno se na mestu zamenice gradonačelnika Sremske Mitrovice nalazi Svetlana Milovanović, dok je u Rumi Marija Stojčević zamenica predsednika Opštine. I u inđijskoj lokalnoj samoupravi žena je zamenik predsednika Opštine, Dragana Radinović. U Opštini Stara Pazova Marina Savić je pomoćnica predsednika Opštine za ekonomski razvoj i strateški marketing.
Srbijom još uvek u velikoj većini slučajeva, vladaju muškarci. Žene u Srbiji najčešće zauzimaju niže ili suštinski manje uticajne političke pozicije u odnosu na muškarce, o čemu govori i činjenica da u srpskom parlamentu nema nijedne partije čiji je lider žena.
Sastavi stranačkih organa pokazuju da žene teško dolaze do visokih pozicija u političkim strankama, čak i u onim partijama koje se u svojim programima zalažu za poštovanje principa rodne ravnopravnosti. Situacija u izvršnoj vlasti nije mnogo drugačija, budući da je učešće žena u odlučivanju na niskom nivou. U sastavu nove Vlade Srbije, od 19 ministara pet su žene, što je 26 odsto, funkciju predsednika obavlja muškarac, a od četiri potpredsednička mesta na jednom je žena.
Po predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću, ministarsku funkciju zaslužile su Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Nela Kuburović, ministarka pravde, Ana Brnabić, ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Jadranka Joksimović, ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije i Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku.
Posebno interesantno je bilo postavljanje Ane Brnabić za ministarku, s obzirom na njeno seksualno opredeljenje. Po prvi put u istoriji Srbije za ministarku predložena je kandidatkinja koja ne skriva svoje homoseksualno opredeljenje.
– Nisam htela da to bude tajna, niti je Vučić od mene tražio da bude tajna. Mislim da bi moja seksualna orijentacija u ranijim vladama sigurno bila problem. Neću da potenciram da sam gej, ali neću ni da ćutim. I to je još jedna stvar za koju mislim da jeste makar za milimetar promenila Srbiju nabolje – izjavila je u novogodišnjem u intervjuu za Kurir Ana Brnabić.
Jedna od retkih žena koje su se u Srbiji našle na čelu neke političke partije, Sanda Rašković Ivić, bivša predsednica Demokratske stranke Srbije, a sada samostalna poslanica u srpskom parlamentu za Sputnjik kaže da su žene diskriminisane svuda, pa i u politici.
– U srpskom društvu ženama se ne prašta ništa. Izložene su najgoroj vrsti ponižavanja i uvreda, bilo vezano za spoljni izgled, bilo seksualno ili vezano za njihovu inteligenciju, u mnogo većoj meri nego što su to muškarci. Mogu da kažem iz vlastitog iskustva da sam mnogo puta bila vređana od strane mnogih političara zbog toga što sam žena, dok sam sa druge strane kao bivša predsednica DSS doživela da budem smenjena i izbačena iz stranke jer je beskrajno lako tako nešto uraditi jednoj ženi – navodi Rašković Ivić.
Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja u Vladi Srbije i potpredsednica Socijalističke partije Srbije, za Sputnjik je izjavila da čim nam zakon određuje da u parlament mora ući 30 odsto žena i čim rodnu ravnopravnost regulišemo zakonskim odredbama, to samo po sebi govori da i u politici, nažalost, postoji izvestan stepen diskriminacije.
– Žena ima više među doktorima nauka, pa ako nas u nauci ima više, zašto nas bar u politici ne bi bilo u nekoj egal poziciji. Politika je muška arena, naučile smo da aplaudiramo muškarcima. Kulturološki, muškarac u našoj sredini predstavlja i porodicu i svoju radnu sredinu u socijalnim okruženjima, a ređe to čini žena, mada to ona čini sa mnogo više šarma i autentičnosti. U politici takođe postoji i muška solidarnost, za razliku od žena koje nisu preterano solidarne kada se neka od nas negde i kandiduje – rekla je Đukić Dejanović.
Politika bi morala biti briga o ljudima, briga o drugima, i zbog toga su žene izuzetno sposobne za politiku, kaže za Sputnjik Gordana Čomić, potpredsednica Narodne skupštine Republike Srbije i generalna sekretarka Demokratske stranke.
– Verovatno je to i razlog zašto se žene na razne načine sprečavaju da u politiku uđu, da u njoj opstanu i budu na pozicijama gde se zaista donose odluke. Zato su nam potrebne kvote, jer muškarci u politici smatraju da su oni podrazumevajuće talentovani i spremni da se politikom bave, a da žene treba da osvoje prava, slobode i mehanizme da nas bude 30, 40 ili 50 odsto, da dokažemo da smo sposobne za politiku – ističe Čomićeva.
Marija Obradović, potpredsednica Glavnog odbora Srpske napredne stranke smatra da je, kada je reč o diskriminaciji žena u politici, situacija u korist nežnijeg pola mnogo bolja nego prethodnih godina, upravo zbog postojanja kvota.
– Ne samo da su nam kvote pomogle da imamo više žena u politici, čime je dobijeno i na kvalitetu, nego se pojavila i nova generacija političarki, posebno u lokalnim parlamentima, gde one nisu samo dekoracija već donose važne odluke – kaže Obradovićeva.
Zahvaljujući izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika, kojim je predviđeno da na svaka tri kandidata po redosledu mora biti najmanje po jedan predstavnik manje zastupljenog pola, 34 odsto poslanika u Skupštini Srbije čine žene. To predstavlja veliki napredak u odnosu na prve sazive parlamenta nakon demokratskih promena 2000. godine, kada je učešće žena u zakonodavnoj vlasti iznosilo između 10 i 20 odsto.