Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Smrt u Jasku
Čekajući obdukcijuДеветнаестогодишњак Александар Давидовић из села Јазак, изненада је преминуо 21. августа, претпрошле недеље, у центру села, а његово тело је лежало око пет сати на том месту чекајући да се реше проблеми око тога ко ће потписати налог за обдукцију.
Како сазнајемо од мештана, када су се Александар и његови другови враћали таксијем кући из Руме, њему је било лоше, па су изашли из кола у центар села и пружили му прву помоћ, а веома брзо стигла је и иришка хитна помоћ као и полиција. Нажалост, после свих покушаја, њему није било спаса. Умро је на лицу места у присуству другова. Оно што је још страшније од овог немилог догађаја је то што је тело младића било све време на месту где је преминуо, а то је центар Јаска, на платоу испред локалне продавнице, чекајући налог за обдукцију. Тек нешто пре осам сати ујутру, наочиглед свих људи који су долазили по хлеб у продавницу која се ту налази, погребна опрема је однела тело овог несрећног младића. Чекајући да се донесе одлука о обдукцији, мештанима је изазвала тугу и огорченост. Разлог због чега је толико дуго било потребно да се тело однесе на обдукцију, више је силе. Др Небојша Ацин, који је био на лицу места овог догађаја, сматра да је Тужилаштво требало дати налог да се изврши обдукција. Отац преминулог младића Љубо Давидовић најавио је тужбу против Вишег јавног тужилаштва у Сремској Митровици из разлога јер нису изашли на лице места како би установили ситуацију, него су утврдили да није неопходно радити обдукцију.
– Тужилаштво треба да је срамота. Нико из тужилаштва се није појавио, ми ћемо гледати да их тужимо, да видимо зашто и због чега нису изашли на лице места. Ја не знам какви су то људи, каква је то правда, само знам да је једна велика срамота. Један дечак да лежи пет сати, то ни на ратишту није било – прича за Сремску телевизију Љубо, отац Александра Давидовића.
Проблем је настао на вези лекар – јавни тужилац. Настао је један правни вакуум, а лекар и тужилац поступили према закону. Обоје су радили свој посао како треба. Из трагичне ситуације, коју закон можда не препознаје као такву, али која је била изузетно тешка за оне који су сатима гледали беживотно тело на платоу и нису могли ништа да учине, излаз се нашао у спремности Општине Ириг да прихвати да плати трошкове обдукције, што нам је потврдио и заменик председника Општине Ириг Миодраг Бебић.
– Општина Ириг платила је трошкове обдукције. Трошкови уопште нису били спорни, све је уредно плаћено с обзиром да је ситуација каква јесте. Да смо сазнали то вече, сигурно би учинили и нешто више. Младић који је настрадао је ишао у Ириг у школу, наставници кажу да је био добро дете, то је једна трагедија, људи и даље не верују шта се десило – рекао је за наше новине заменик председника Општине Миодраг Бебић.
Смрт младића из Јаска потресла је цео Срем. У Јаску су данима након несрећног догађаја људи у неверици а у читавом селу је мук. Старији мештани кажу да не памте да се нешто као ово давно десило.
– Староседеоци кажу да се никад слично ништа није десило. И та деца што су била са њим, умро им је на рукама, јако је страшно и нема ту више шта да се каже – кратко је прокоментарисала једна мештанка, не желећи ни да се представи.
У центру Јаска затекли смо још двоје, троје људи, који нису желели ни кратко да нам кажу свој коментар. Једино је бака Зора Дражић рекла како је сазнала за трагедију.
– Не знам ништа, страшно изгледа. Младо дете, да сте видели само шта је било света на сахрани. У недељу сам видела само полицију да стоји ту у центру и полицајца који се хватао за главу. Нисам знала о чему је реч. Тек око осам сати сам ја чула, тад су га и однели. Дете је било добро, и фамилија је добра. Никад није правио проблеме. Кажу да је у три сата пао а у осам су га однели. Видите да у селу нема нигде никог, страшно – рекла је бака Зора.
Весна Лежаков, шеф Месне канцеларије, није хтела да коментарише ништа поводом овог догађаја, јер како она каже, није била на лицу места па не жели да прича нешто о чему не зна, како и шта се тачно десило те кобне ноћи. Оно што смо чули од ње је да је преминули младић био вредно и радно дете, да никад није правио никакве инциденте, нормално дете, за пример.
Александар Давидовић сахрањен је на сеоском гробљу, прошлог уторка, 23. августа.
Послали смо и допис Вишем јавном тужилаштву у Сремској Митровици, односно питања да ли је тужилац то вече изашао на лице места и због чека није наложио обдукцију? Одговор преносимо у целости.
Када нам је у ноћи између суботе и недеље јављено да млад човек умире у центру Јаска, наша екипа била је тамо за 10-15 минута. Затекли смо младића који тамо лежи не дајући знаке живота. Око њега је било доста људи, многи су се налазили у шоку. Било је три сата ујутро, али с обзиром да је био викенд, уобичајено је да буде велики број младих. Око сат времена је трајала реанимација, али није вредело. Морао сам да прогласим смрт, па смо звали полицију. С обзиром да је у питању млад човек, да је смрт наступила на јавном месту, ноћу, на улици, за мене је то сумњива смрт. Одмах сам рекао да нећу потписати смртовницу док се не утврди узрок смрти. Очекивао сам да тужилац изда налог за обдукцију, али тада наступа једна чудна ситуација.
Полицајац преко мобилног телефона преноси тужиоцу шта се догодило, а тужилац комуницира искључиво преко дежурног полицајца, без намере да се лично чује са мном. Да је комуницирао са мном и да ме је лично саслушао путем телефона, рекао бих му да сматрам да је смрт сумњива. Тужилац пита телефоном полицајца, а полицајац мене, да ли сам видео спољне повреде. Не видим, ноћ је, али како да знам да ли га је неко ударио по темену, кад се не види? Да ли му је од ударца пукла слезина? Не види се хематом… Можда му је неко дао ракију са метил алкохолом па се отровао? Постоји више могућности које треба проверити. Међутим, тужилац, на опште изненађење и полиције и нас, закључује преко телефона да “пошто је смрт наступила пред сведоцима, пошто нема спољних и видљивих повреда, доктор или да напише умрлицу, или да сам шаље на обдукцију“.
За оне који не знају, постоји судска обдукција, а постоји и лекарска обдукција. Судска је ефикасна и брза, а лекарска спора и пуна процедуралне бирократије. Пазите, три је ујутро у недељу, момак је умро на јавном месту усред ноћи, смрт је наступила под сумњивим околностима са моје тачке гледишта. Верујем да је тужилац поступио по закону, али чини ми се да му је закон те вечери дозвољавао и више од онога што је учинио, посебно у моралном смислу, како би се изашло у сусрет свима због читаве те трагедије. Прошли су сати и сати док тело није однето на медицинску обдукцију. Овакву ситуацију бирократског чвора који дозвољава закон, нисам имао у пракси, али ни колеге које много дуже раде од мене у медицини. Питам се где је ту морална одговорност – рекао је за М новине лекар Дома здравља у Иригу.
Сања Станетић
Фото: Урош Ристивојевић