Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Irig primer zaštite državnog zemljišta
Ni zrna žita uzurpatorimaU petak 26. avgusta, pod kontrolom lokalne samouprave, obavljena je žetva suncokreta na 20 hektara uzurpiranog zemljišta, što predstavlja nastavak akcije koja je započeta letos i obavljena na površini od 120 hektara pod pšenicom. Drugim rečima, do sada je skinuto useva sa ukupno 140 hektara uzurpiranog zemljišta. Prema našim saznanjima, samo na teritoriji iriške opštine, uzurpatori su bespravno obradili oko 200 hektara.
Opština Irig, prva je sremska opština, koja je počela da skida letinu sa državnih parcela, koje su neovlašćeno uzurpirane. Oko 200 hektara obradivih površina koje su državno zemljište, koriste fizička, i pravna lica, koja ih nisu izlicitirala, a jesenas su na njima zasejali razne useve.
– Mi smo prvo istakli na oglasnoj tabli, da se oni jave, kako bi Opštini platili zakup državnog zemljišta, ali nas nisu kontaktirali. Sproveli smo sve zakonske mere, oglasili da tražimo kombajnere i skladišni prostor, i posle svih tih sprovedenih mera, počeli sa žetvom hlebnog zrna – kaže Stevan Kazimirović, predsednik Opštine Irig.
On objašnjava, da je poljočuvarska služba, danonoćno čuvala parcele pod pšenicom od 15. juna, kako se uzurpatori ne bi tajno prikrali na njivu i obavili žetvu.
– To su dve parcele jedna od 98 i druga od 28 hektara, radile su ih šest kombajna. Međutim, nimalo to nije lak posao, svi smo se uključili, kako ja, tako i članovi Opštinskog veća, obavestili smo i policiju, bilo je tu i pretnji, od uzurpatora, ali sve se dobro završilo – priseća se prvi čovek opštine.
Pšenica koja je skinuta sa uzurpirane njive, nalazi se u skladištu u Sremskoj Mitrovici, i po zakonu lice koje je neovlašćeno koristilo može da je preuzme, ali da pre toga plati zakup zemljišta i sve nastale troškove, u suprotnom lokalna samouprava je prodaje i pare se slivaju na račun koji je otvoren za zakup državnog zemljišta. Iz ove opštine najavljuju dalju borbu sa uzurpatorima, koji su zasejali i ostale useve na njivama koje nisu izlicitirane.
Kako je u izjavi datoj nedavno u Pančevu, rekao aktuelni ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, ove godine će u zakup biti dato 430.000 hektara, što će državnoj kasi doneti dodatnih 24,7 miliona dinara. Država će do kraja godine identifikovati i sankcionisati uzurpatore poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, dok će sa parcela čiji se uzurpator ne zna biti skinuti usevi, poručio je Nedimović.
– Imovina Srbije mora da se štiti, jer je reč o velikim finansijskim sredstvima i zato ovo pitanje mora da se istera do kraja uz korišćenje svih državnih resursa – rekao je ministar poljoprivrede u Pančevu.
Kako je naglasio, po ovom pitanju neće biti popuštanja, a lokalne samouprave će snositi sankcije ako ne budu radile ono što se od njih očekuje, jer je njima dato poljoprivredno zemljište na upravljanje. Nedimović je naglasio da će lokalnim samoupravama koje nisu ispunile svoju obavezu biti obustavljena transferna finansijska sredstva.
Ministar je ukazao i na problem nedovoljnog broja poljoprivrednih inspektora, kojih je svega 15 na nivou Republike, što bi po njegovom obećanju trebalo da se reguliše već narednih dana.
Zamenik predsednika opštine i koordinator akcije za skidanje useva sa uzurpiranog državnog zemljišta u Opštini Irig Miodrag Bebić u svom službenom izveštaju opisuje kako je to izgledalo:
Nakon isteka poslednjeg roka za prijavu 24. juna 2016. godine u 14 časova, fizičkim i pravnim licima koja koriste poljoprivredno zemljište u državnoj svojini, odnosno građevinsko zemljište u javnoj svojini, u opštini Irig, a bez pravnog osnova, pristupilo se skidanju useva sa parcela ukupne površine oko 120 hektara.
Nekoliko sati nakon započetog posla su se na mestu skidanja useva pojavili Bojan Ristić, direktor „AGRO-KONEX-a“ d.o.o. Stara Pazova, sa advokaticom i Đorđe Jovanović–Jež, koji se predstavio kao obrađivač uzurpiranih parcela. Došlo je do rasprave, neprijatnih scena, prepirke, pretnji sa njihove strane da se to tako neće završiti, da to tako ne može, da će leći pod kombajne ako se radovi nastave, advokatica je pretila sudom, a gospodin koji je dovezao advokaticu je vadio upaljač i pretio da će zapaliti žito… Situacija je pretila da preraste u fizički obračun i na moju, inicijativu, kao koordinatora grupe, a uz pristanak svih ostalih smo rešili da ne započinjemo radove na drugom kompleksu do narednog dana, a u skladu sa dogovorom oko skidanja useva prethodnih dana. Predstavnicima „AGRO-KONEX-a“ smo zakazali sastanak u zgradi Opštine, narednog dana u sedam časova. Članovi radne grupe su održali hitan sastanak u prostorijama Opštine Irig, kome su prisustvovali: Predsednik Opštine, Načelnica Opštinske uprave opštine Irig, odbornici SO Irig, direktor Agencije za ruralni razvoj, direktor SSŠ „Borislav Mihajlović-Mihiz“, Irig, direktor TO opštine Irig. Sastanak je održan odmah nakon povratka sa terena u Irig kako bi izanalizirali situaciju i konsultovali nadležne državne organe o narednim postupcima. Nakon što smo dobili uveravanja da ćemo imati veću podršku i asistenciju policije, mi smo odlučili da nastavimo radove odmah ujutru, čim se steknu prvi uslovi za to. U to smo se uverili isto veče, dok smo obilazili parcele, videvši da je ceo kraj bio pod nadzorom policije. Predstavnike „AGRO-KONEX-a“ su dana 27. juna ove godine primili predsednik Opštine i načelnica Opštinske uprave opštine Irig i uputili ih na republičku inspekciju i nadležne državne organe.
Organizacija same žetve u oba dana je protekla na veoma visokom nivou s obzirom na uslove pod kojima je rađeno i na probleme koji su se pojavljivali konstantno tokom cele žetve, a koje smo manje ili više uspešno rešavali u najkraćem roku. Najbitnije je da smo tokom rada preduzeli sve bezbednosno zaštitne mere kako za mehanizaciju tako i za samo ljudstvo (agencija za obezbeđenje „Kobran“ i policija), što je i rezultiralo da pšenica bude uspešno skinuta i uskladištena, a da pri tom nismo imali veće štete kako vrlo skupe mehanizacije tako ni povreda ljudstva što je i najbitnije – zaključuje u svom izveštaju Bebić.
V. Ćosić