Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Sećanje na želo i delo Save Šumanovića
Pesnik zavičajnih boja i sremačkog suncaМноги мештани Шида, пролазећи поред Галерије слика „Сава Шумановић“, не знају да је то једино место у Шиду и Србији на којем је смештен највећи број слика чувеног српског сликара, Саве Шумановића. Основана је 1952. године на темељу даровног уговора, којим је сликарева мајка Персида Шумановић поклонила граду Шиду легат од 417 слика њеног покојног сина Саве и породичну кућу у којој се налазио Срески суд.
У разговору са директором Галерије, Весном Буројевић, покушали смо да издвојимо незаобилазне сегменте живота овог уметника и првог сликара који је увео нашу ликовну уметност у савремене европске токове. То је човек захваљујући коме се о Шиду говорило, не само у земљи, већ и у широким круговима иностраних љубитеља Савиног дела.
Сава Шумановић, најзначајнији сликар српског сликарства 20. века, је рођен 24. јануара 1896. године у Винковцима, где је његов отац Милутин био шумарски инжењер. Међутим, због раног очевог пензионисања, вратили су се у Шид када је Сава имао четири године. Његови родитељи су потицали из угледних и богатих грађанских породица. Вероватно је и то допринело томе да Сава своје време и вољу може посветити учењу и креативном раду, те постати најобразованији сликар српске ликовне уметности.
У Шиду је завршио основну школу, а у Земуну Реалну Гимназију. Иако је Савин отац имао жељу да његов син јединац постане адвокат, Сава је био одлучан у намери да сликарство постане његов животни позив. Иако је у то време било срамотно и бескорисно школовати се за сликара, мајка Персида је подржала сина у тој одлуци и убедила оца, тако да Сава уписује и успешно завршава загребачку Вишу школу за умјетност и обрт, где се упознао са радовима Микеланђела, Рубенса, Рембранта и других реномираних сликара. Живи и учи у окружењу младих и напредних уметника који ће касније, као и он, постати признати и цењени ствараоци.
Прву самосталну изложбу приредио је 1918. године у Салону Урлих у Загребу, представљајући пејзаже и пределе из околине тог града, а већ на другој 1920. године, Савина дела су веома позитивно оцењена од стране критичара, а и продао је велики број слика. Добивши и очеву подршку, исте године одлази у Париз, тадашњи центар уметничких збивања, усавршивши композицију, по којој је његово стваралаштво познато.
У лето 1921. године, из тако високих европских кругова, враћа се у Загреб, али конзервативна домаћа публика и критика нису прихватиле нови модеран стил. Сава је током наредне четири године живота у Загребу покушавао да промени њихово мишљење, али му то није полазило за руком. Одлучује да се врати у Париз, али услови под којима је добио визу били су поражавајући за Саву, великог франкофила и уметника. Наиме, у Паризу је имао статус ученика и, самим тим, није имао дозволу за продају слика, а ни неограничен боравак у престоници европске уметности. Након једне групне изложбе у Паризу 1926. године, француска влада откупљује слику Акт која се данас чува у музеју у Монпељеу, а угледни француски часописи пишу о Сави Шумановићу. Тада настају бројна, данас веома позната, Савина дела, као што је Пијана лађа.
Отежани услови рада, лоше критике које су уследиле и други лични догађаји довели су уметника до нервне исцрпљености, па се 1928. вратио у Шид, где је пронашао мир сликајући пределе. Тада су настале прве слике шидских пејзажа, на којима је приметна јединствена светлост и атмосфера завичаја. Успех, који му је подигао пољуљано самопоуздање, остварио је излажући, на Новом универзитету у Београду, слике настале у Паризу.
Позитивно оцене публике и критике вратиле су Саву у омиљени град Париз, где је марљиво сликао и дружио се са људима који су одређивали правце уметности. Међутим, немогућност продужавања визе и проблем који су Французи имали са Савиним словенским презименом, тешким за изговарање, довели су до повратка ранијих проблема са здрављем. Те 1930. године, Сава се са мајком враћа у Шид, опоравља се, те наставља рад устаљеним ритмом. Након очеве смрти 1937. године преузима вођење породичног имања и томе прилази крајње озбиљно и одговорно, као и свему у животу.
Овај период обележиле су и велике припреме за самосталну изложбу у Београду, одржану 1939. године на којој је изложио чак 410 платана. Критика је ова дела одлично примила, што је резултирало повећањем Савине жеље за радом и доказивањем. Највећи део инвентара Галерије и непревазиђе вредности које град Шид поседује, сведочи о великом полету који је сликар доживео након успеле изложбе.
Његови и данас живи суграђани присећају се да је Сава имао личног кочијаша и да је тако обилазио разна места и сремачке пределе, који су му будили инспирацију. Кажу да је био особењак, одвише уредан и обучен по последњој моди, да је ретко комуницирао с људима. Верује се да је то био један од начина уметника да сву своју енергију очува и усмери је на слике.
По избијању Другог светског рата, Сава бива кратко време мобилисан у Осјеку, али када се вратио у Шид неуморно наставља са радом. Те 1942, последње године његовог живота и стварања, радио је на свом циклусу великих платна Берачице. Како је Сава уредно забележио, последња од три слике остала је да се суши на штафелају, тог 28. августа 1942. године, када је заједно са још 150 Срба из Шида ухапшен и одведен у Сремску Митровицу. Заједно са својим суграђанима, Сава Шумановић је стрељан и сахрањен у једној од масовних гробница. На овако трагичан начин, окончан је живот једног од најзначајнијих великана српског сликарства. Његова дела су остала да сведоче о великом таленту, темељном образовању и стрпљивом раду, сачувана и тамо где би сам уметник највише желео, у завичајном Шиду.
Сава Шумановић нас је задужио много чиме, али првенствено својим делима. Најзначајнији догађај у целокупном његовом стваралаштву, али и српској модерној ликовној уметности, је настанак слике Пијана лађа 1927. године. Настала је у Паризу у грчевитом раду за само седам дана и ноћи. Инспирацију за ово експресионистичко дело монументалних димензија (1,9 метара пута 2,5 метара), пронашао је у Рембоовој истоименој песми, коју је баш тада преводио Растко Петровић и Жерикоовој слици Сплав медузе. Пијана лађа је данас понос збирке Музеја савремене уметности у Београду и чува се као национално благо. Галерија слика „Сава Шумановић“ у Шиду поседује три скице за ову слику, а једна од њих је увек део сталне поставке.
По повратку у родитељски дом Сави су обезбеђени најбољи могући услови за рад. Његова мајка Персида учинила је све како би њен син несметано сликао. Највећа просторија у кући претворена је у Савин атеље, имао је сав неопходан материјал, па чак и личног кочијаша са којим је обилазио сремачке пределе. За тих десет година стварања у Шиду насликао је око 600 слика.
Две теме, које га окупирају у овом периоду су акт и пејзаж, а оно што доминира у свим тим делима је светлост. Веровао је и често говорио да сунце нигде не сија као у Срему. Радио је у циклусима, као и бројни други мајстори који су тежили јединству стила.
Још увек међу старијим мештанима Шида има оних који живе са будним сећањем на Саву Шумановића. Њихове приче говоре о данима када је Сава боравио у завичајном Шиду и у осунчаним сремским пределима проналазио инспирацију. За то доба, сликарство је било несвакидашње и неразумно животно опредељење, нарочито ако потичеш из богате и угледне породице и ако поседујеш велико имање, о којем треба бринути. Сава, иако је потицао баш из такве породице, определио се за оно што је најбоље знао и што му је донело углед и поштовање, не само у земљи, већ и у европским ликовним круговима. Особеност, која је и данас својствена уметницима, поседовао је и Сава Шумановић. Она се састојала у дугим и осамљеним шетњама, оскудној комуникацији са комшијама и познаницима и свакодневном облачењу по последњој моди. Био је организован и систематичан, човек по којем се, како се у народу каже, могао навијати сати. Чудно је било и то што се деци обраћао са поштовањем и једнаким поздравом, који би кадгод упутио и одраслима. Било је то време када су деца имала много мање права, него данас, али Сава је, боравећи у Паризу, толико проширио видике да му старосна дискриминација, типична за провинцију, баш ништа није значила. Када би га сретали у пољу, уместо мотике, он је имао свој алат – блок и боје, а када би отпоздрављао чинио би то дубоким наклоном, нетипичним за оно доба и мало место попут Шида. Ма колико његово понашање било чудно и несвакидашње, треба напоменути да је еуфорија рада, у којој је тада стварао, захтевала огромну концентрацију и енергију. Ту усредсређеност на слике и потпуну посвећеност могао је постићи једино поменутом изолованошћу.