Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Branislav Nedimović, novi ministar poljoprivrede
Svi mitrovački ministriNa sednici Narodne skupštine prošlog četvrtka, 11. avgusta, Srbija je dobila novu vladu, a Sremska Mitrovica ministra. Dojučerašnji gradonačelnik Branislav Nedimović i poverenik Srpske napredne stranke u Sremskoj Mitrovici imenovan je za ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine. On je nasledio Snežanu Bogosavljević Bošković iz Socijalističke partije Srbije.
Branislav Nedimović rođen je 1977. godine u Sremskoj Mitrovici. Osnovnu školu i Gimnaziju završio je u rodnom gradu, a diplomirao je na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. Bio je član Demokratske stranke Srbije i na izborima 2003. godine izabran je za narodnog poslanika sa te liste. I na narednim izborima, 2008. godine, biran je za Narodnu skupštinu, ali je na lokalnim izborima pobedio u trci za mesto gradonačelnika Sremske Mitrovice, pa se odlučio za tu funkciju. Nakon napuštanja DSS-a osniva Grupu građana „Vredna Mitrovica“, koja je nastala objedinjavanjem više nevladinih organizacija. Predsedavajući „Vredne Mitrovice“ imenovan je za gradonačelnik Sremske Mitrovice 2012. godine, a njegova odbornička grupa u lokalnom parlamentu imala je 15 odbornika. U januaru 2015. prešao je u Srpsku naprednu stranku, kao i najveći broj članova „Vredne Mitrovice“. Nedimović je preuzeo Gradski odbor SNS od dotadašnjeg predsednika Milana Kovačevića.
– Nakon nekoliko razgovora sa premijerom Vučićem postignut je dogovor oko mog prelaska u SNS. Odlučio sam se na taj korak zbog daljeg razvoja grada – izjavio je tada Nedimović.
Funkciju gradonačelnika Sremske Mitrovice obavljao je od 2008. godine do aprilskih izbora 2016. Inače, kada je izabran na tu funkciju bio je najmlađi gradonačelnik u zemlji.
– Kada sam 2008. godine postao gradonačelnik, Mitrovica nije ovako izgledala, ulazilo se u grad sa nekoliko različitih strana i preko kaldrme. Završili smo nekoliko važnih stvari koje se tiču investicija, poput Mitrosa, Brodogradilišta, MIV-a. Ta priča je završena i sada moramo da napravimo jedan iskorak i da obrazovni sistem prilagodimo potrebama investitora i mislim da je to najvažnija stvar koju treba da radimo u budućnosti – rezimirao je ukratko osmogodišnje vođenje Grada Sremska Mitrovica Nedimović.
Posebno se istakao tokom majskih poplava 2014. godine, kada je Sremskoj Mitrovici pretila opasnost od poplava. Javno ga je tada pohvalio premijer Aleksandar Vučić, a nekoliko meseci kasnije, Nedimović je postao deo Srpske napredne stranke. Grad trenutno priprema projekte za odbranu od poplave, ojačavanje nasipa i postavljanje montažno – demontažnih panela za odbranu od poplava, a kako je u pitanju veoma skup projekat, očekuje se pomoć viših instanci vlasti. Možda je upravo ulazak Mitrovčana u Vladu Srbije prilika da se ovaj projekat realizuje brže.
Nedimović je i potpredsednik Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni i ekonomski razvoj. Jedan je od inicijatora izrade Zakona o ulaganjima i preciznije raspodele nadležnosti lokala i centralne vlasti u privlačenju investicija što je prepoznato kao deo planiranih reformi nove Vlade. U svom resoru, Nedimović će imati priliku da realizuje jednu od ideja pokrenutih u okviru NALED-a, uvođenje sistema vaučera za sezonske radnike u poljoprivredi.
Novi ministar poljoprivrede rekao je da je potpuno svestan potencijala i nedostataka srpskog agrara, te da je od velike važnosti da se što pre krene s rešavanjem problema u ovoj oblasti. On je istakao da nema veće časti i obaveze nego pokušati da se u Srbiji sektor kao što je poljoprivreda unapredi.
– Ja, kao neko ko dolazi iz sredine gde se 53 odsto stanovništva direktno ili indirektno bavi poljoprivredom, svestan sam potpuno i potencijala i nedostataka u ovoj oblasti. Ova godina je sa aspekta prinosa dobra kada je reč o velikom broju kultura, ali to ne treba da nas uspava, već moramo da se spremimo kvalitetno za sledeći budžet i za kvalitetne podsticajne mere za proizvođače – rekao je Nedimović.
Ministar Nedimović je takođe istakao da je jedan od prioriteta usklađivanje sa evropskom poljoprivrednom politikom, ističući da je upravo zajednička politika u ovoj oblasti jedan od stubova Evropske unije.
– Sve vrednosti koje tu postoje možemo da koristimo u toku procesa pristupanja. Važno je da u narednih nekoliko meseci do godinu dana dobijemo akreditaciju za našu Upravu za agrarna plaćanja, kako bismo mogli da privučemo sredstva koja su predviđena za sektor ruralnog razvoja. I to je jedan od prioriteta na evropskom putu – zaključio je on.
Pred nekadašnjim mitrovačkim gradonačelnikom nije ni malo lak zadatak, s obzirom da je stanje u poljoprivredi, blago rečeno, katastrofalno. Naravno način na koji će on voditi ovaj resor zavisiće pre svega od količine novca koja će biti izdvojena za agrar. Ukoliko bude para, biće zadovoljni i seljaci. Sremci se posebno nadaju, da će im novi ministar izaći u susret.
Kako će se snaći na novoj funkciji i koliko će biti uspešan u ovom resoru, ostaje da se vidi. Mandat je krenuo da teče, a o rezultatima će se tek govoriti.
Inače Branislav Nedimović nije prvi ministar iz Sremske Mitrovice. Na čelu ministarstva poljoprivrede u Vladi Srbije Mirka Marjanovića od 1997. godine do promena 2000. godine bio je Jovan Babović, doktor agronomskih nauka, član Socijalističke partije Srbije. Dr Babović je dugo godina bio jedan od rukovodilaca Poljoprivrednog industrijskog kombinata Sirmijum, koji je tada imao 15.000 zaposlenih.
– SPS je partija svih građana koji prihvataju njen program bez obzira na nacionalnu pripadnost… Ona je svojom kreativnošću i principijelnom politikom dala poseban doprinos postizanju pravednog mira, a vizionarska i principijelna politika predsednika Miloševića u osvit novog veka, obezbedila nam je potpuniji i pravedniji mir – govorio je dr Babović.
Dr Babović je u startu istakao da će se zalagati za varijantu „bogat seljak – bogata Srbija“. Tokom prve godine njegovog ministrovanja, Vlada Srbije je seljacima odobrila „direktne kredite“. Korisnici su kredite dobijali direktno, lično ih je potpisivao dr Babović, i bili su dužni da s dobijenim novcem kupe stoku.
Kako piše Blic krajem marta 2010. godine, pravda još nije stigla 16 Miloševićevih ministara protiv kojih je 2001. godine tadašnje Ministarstvo finansija podnelo krivične prijave zbog pronevere i nenamenskog trošenja državnih sredstva. Zanimljivo je da se istraga vodi samo protiv troje bivših ministara. Najinteresantniji je bivši ministar poljoprivrede dr Jovan Babović koji je po krivičnoj prijavi oštetio budžet Srbije za više od 24 miliona dinara zaključujući štetne ugovore sa firmama poput „Mone“, turističke agencije „Cepter pasport“, kao i nezakonitim trošenjem novca Ministarstva poljoprivrede.
Još jedan ministar iz Sremske Mitrovice bio je Goran Matić. Rođen je 1959. godine u Sremskoj Mitrovici gde se i školovao. Radio je na lokalnom radiju M, gde je kasnije dospeo i na funkciju glavnog i odgovornog urednika. Bio je predsednik Opštinske konferencije Socijalističke omladine u Sremskoj Mitrovici i član Predsedništva Socijalističkog saveza omladine Jugoslavije. U političke vode ulazi 22. maja 1992. godine i učlanjuje se u Ligu socijaldemokrata Vojvodine, mada je jedno vreme bio i u reformistima Ante Markovića. Ligi će nešto kasnije okrenuti leđa učlanjenjem u Jugoslovensku levicu. Kad je postao savezni sekretar za informisanje, ukazom predsednika Lige, Nenada Čanka, izbačen je iz te stranke. U međuvremenu, tokom njegovog mandata na saveznoj sekretarskoj funkciji stvorena je „medijska imperija“, jer je za samo dve godine registrovano preko 2.000 javnih glasila. Godine 1999, januara meseca, postaje savezni ministar bez portfelja, u kabinetu Momira Bulatovića. Oktobra iste godine dolazi na čelo novoformiranog Saveznog ministarstva za informisanje gde je ostao do promena 2000. godine. Iz politike se povukao 2003. godine i, kako kaže, bavi se konsultantskim poslovima.
Pripremila Biljana Selaković