18.08.2016.
Aktuelno

Branislav Nedimović, novi ministar poljoprivrede

Svi mi­tro­vač­ki mi­ni­stri

Na sed­ni­ci Na­rod­ne skup­šti­ne pro­šlog če­tvrt­ka, 11. av­gu­sta, Sr­bi­ja je do­bi­la no­vu vla­du, a Srem­ska Mi­tro­vi­ca mi­ni­stra. Do­ju­če­ra­šnji gra­do­na­čel­nik Bra­ni­slav Ne­di­mo­vić i po­ve­re­nik Srp­ske na­pred­ne stran­ke u Srem­skoj Mi­tro­vi­ci ime­no­van je za mi­ni­stra po­ljo­pri­vre­de i za­šti­te ži­vot­ne sre­di­ne. On je na­sle­dio Sne­ža­nu Bo­go­sa­vlje­vić Bo­ško­vić iz So­ci­ja­li­stič­ke par­ti­je Sr­bi­je.
Bra­ni­slav Ne­di­mo­vić ro­đen je 1977. go­di­ne u Srem­skoj Mi­tro­vi­ci. Osnov­nu ško­lu i Gim­na­zi­ju za­vr­šio je u rod­nom gra­du, a di­plo­mi­rao je na Prav­nom fa­kul­te­tu u No­vom Sa­du. Bio je član De­mo­krat­ske stran­ke Sr­bi­je i na iz­bo­ri­ma 2003. go­di­ne iza­bran je za na­rod­nog po­sla­ni­ka sa te li­ste. I na na­red­nim iz­bo­ri­ma, 2008. go­di­ne, bi­ran je za Na­rod­nu skup­šti­nu, ali je na lo­kal­nim iz­bo­ri­ma po­be­dio u tr­ci za me­sto gra­do­na­čel­ni­ka Srem­ske Mi­tro­vi­ce, pa se od­lu­čio za tu funk­ci­ju. Na­kon na­pu­šta­nja DSS-a osni­va Gru­pu gra­đa­na „Vred­na Mi­tro­vi­ca“, ko­ja je na­sta­la ob­je­di­nja­va­njem vi­še ne­vla­di­nih or­ga­ni­za­ci­ja. Pred­se­da­va­ju­ći „Vred­ne Mi­tro­vi­ce“ ime­no­van je za gra­do­na­čel­nik Srem­ske Mi­tro­vi­ce 2012. go­di­ne, a nje­go­va od­bor­nič­ka gru­pa u lo­kal­nom par­la­men­tu ima­la je 15 od­bor­ni­ka. U ja­nu­a­ru 2015. pre­šao je u Srp­sku na­pred­nu stran­ku, kao i naj­ve­ći broj čla­no­va „Vred­ne Mi­tro­vi­ce“. Ne­di­mo­vić je pre­u­zeo Grad­ski od­bor SNS od do­ta­da­šnjeg pred­sed­ni­ka Mi­la­na Ko­va­če­vi­ća.
– Na­kon ne­ko­li­ko raz­go­vo­ra sa pre­mi­je­rom Vu­či­ćem po­stig­nut je do­go­vor oko mog pre­la­ska u SNS. Od­lu­čio sam se na taj ko­rak zbog da­ljeg raz­vo­ja gra­da – iz­ja­vio je ta­da Ne­di­mo­vić.
Funk­ci­ju gra­do­na­čel­ni­ka Srem­ske Mi­tro­vi­ce oba­vljao je od 2008. go­di­ne do april­skih iz­bo­ra 2016. Ina­če, ka­da je iza­bran na tu funk­ci­ju bio je naj­mla­đi gra­do­na­čel­nik u ze­mlji.
– Ka­da sam 2008. go­di­ne po­stao gra­do­na­čel­nik, Mi­tro­vi­ca ni­je ova­ko iz­gle­da­la, ula­zi­lo se u grad sa ne­ko­li­ko raz­li­či­tih stra­na i pre­ko kal­dr­me. Za­vr­ši­li smo ne­ko­li­ko va­žnih stva­ri ko­je se ti­ču in­ve­sti­ci­ja, po­put Mi­tro­sa, Bro­do­gra­di­li­šta, MIV-a. Ta pri­ča je za­vr­še­na i sa­da mo­ra­mo da na­pra­vi­mo je­dan is­ko­rak i da obra­zov­ni si­stem pri­la­go­di­mo po­tre­ba­ma in­ve­sti­to­ra i mi­slim da je to naj­va­žni­ja stvar ko­ju tre­ba da ra­di­mo u bu­duć­no­sti – re­zi­mi­rao je ukrat­ko osmo­go­di­šnje vo­đe­nje Gra­da Srem­ska Mi­tro­vi­ca Ne­di­mo­vić.
Po­seb­no se is­ta­kao to­kom maj­skih po­pla­va 2014. go­di­ne, ka­da je Srem­skoj Mi­tro­vi­ci pre­ti­la opa­snost od po­pla­va. Jav­no ga je ta­da po­hva­lio pre­mi­jer Alek­san­dar Vu­čić, a ne­ko­li­ko me­se­ci ka­sni­je, Ne­di­mo­vić je po­stao deo Srp­ske na­pred­ne stran­ke. Grad tre­nut­no pri­pre­ma pro­jek­te za od­bra­nu od po­pla­ve, oja­ča­va­nje na­si­pa i po­sta­vlja­nje mon­ta­žno – de­mon­ta­žnih pa­ne­la za od­bra­nu od po­pla­va, a ka­ko je u pi­ta­nju ve­o­ma skup pro­je­kat, oče­ku­je se po­moć vi­ših in­stan­ci vla­sti. Mo­žda je upra­vo ula­zak Mi­trov­ča­na u Vla­du Sr­bi­je pri­li­ka da se ovaj pro­je­kat re­a­li­zu­je br­že.
Ne­di­mo­vić je i pot­pred­sed­nik Uprav­nog od­bo­ra Na­ci­o­nal­ne ali­jan­se za lo­kal­ni i eko­nom­ski raz­voj. Je­dan je od ini­ci­ja­to­ra iz­ra­de Za­ko­na o ula­ga­nji­ma i pre­ci­zni­je ras­po­de­le nad­le­žno­sti lo­ka­la i cen­tral­ne vla­sti u pri­vla­če­nju in­ve­sti­ci­ja što je pre­po­zna­to kao deo pla­ni­ra­nih re­for­mi no­ve Vla­de. U svom re­so­ru, Ne­di­mo­vić će ima­ti pri­li­ku da re­a­li­zu­je jed­nu od ide­ja po­kre­nu­tih u okvi­ru NA­LED-a, uvo­đe­nje si­ste­ma va­u­če­ra za se­zon­ske rad­ni­ke u po­ljo­pri­vre­di.
No­vi mi­ni­star po­ljo­pri­vre­de re­kao je da je pot­pu­no sve­stan po­ten­ci­ja­la i ne­do­sta­ta­ka srp­skog agra­ra, te da je od ve­li­ke va­žno­sti da se što pre kre­ne s re­ša­va­njem pro­ble­ma u ovoj obla­sti. On je is­ta­kao da ne­ma ve­će ča­sti i oba­ve­ze ne­go po­ku­ša­ti da se u Sr­bi­ji sek­tor kao što je po­ljo­pri­vre­da una­pre­di.
– Ja, kao ne­ko ko do­la­zi iz sre­di­ne gde se 53 od­sto sta­nov­ni­štva di­rekt­no ili in­di­rekt­no ba­vi po­ljo­pri­vre­dom, sve­stan sam pot­pu­no i po­ten­ci­ja­la i ne­do­sta­ta­ka u ovoj obla­sti. Ova go­di­na je sa aspek­ta pri­no­sa do­bra ka­da je reč o ve­li­kom bro­ju kul­tu­ra, ali to ne tre­ba da nas uspa­va, već mo­ra­mo da se spre­mi­mo kva­li­tet­no za sle­de­ći bu­džet i za kva­li­tet­ne pod­sti­caj­ne me­re za pro­iz­vo­đa­če – re­kao je Ne­di­mo­vić.
Mi­ni­star Ne­di­mo­vić je ta­ko­đe is­ta­kao da je je­dan od pri­o­ri­te­ta uskla­đi­va­nje sa evrop­skom po­ljo­pri­vred­nom po­li­ti­kom, is­ti­ču­ći da je upra­vo za­jed­nič­ka po­li­ti­ka u ovoj obla­sti je­dan od stu­bo­va Evrop­ske uni­je.
– Sve vred­no­sti ko­je tu po­sto­je mo­že­mo da ko­ri­sti­mo u to­ku pro­ce­sa pri­stu­pa­nja. Va­žno je da u na­red­nih ne­ko­li­ko me­se­ci do go­di­nu da­na do­bi­je­mo akre­di­ta­ci­ju za na­šu Upra­vu za agrar­na pla­ća­nja, ka­ko bi­smo mo­gli da pri­vu­če­mo sred­stva ko­ja su pred­vi­đe­na za sek­tor ru­ral­nog raz­vo­ja. I to je je­dan od pri­o­ri­te­ta na evrop­skom pu­tu – za­klju­čio je on.
Pred ne­ka­da­šnjim mi­tro­vač­kim gra­do­na­čel­ni­kom ni­je ni ma­lo lak za­da­tak, s ob­zi­rom da je sta­nje u po­ljo­pri­vre­di, bla­go re­če­no, ka­ta­stro­fal­no. Na­rav­no na­čin na ko­ji će on vo­di­ti ovaj re­sor za­vi­si­će pre sve­ga od ko­li­či­ne nov­ca ko­ja će bi­ti iz­dvo­je­na za agrar. Uko­li­ko bu­de pa­ra, bi­će za­do­volj­ni i se­lja­ci. Srem­ci se po­seb­no na­da­ju, da će im no­vi mi­ni­star iza­ći u su­sret.
Ka­ko će se sna­ći na no­voj funk­ci­ji i ko­li­ko će bi­ti uspe­šan u ovom re­so­ru, osta­je da se vi­di. Man­dat je kre­nuo da te­če, a o re­zul­ta­ti­ma će se tek go­vo­ri­ti.
Ina­če Bra­ni­slav Ne­di­mo­vić ni­je pr­vi mi­ni­star iz Srem­ske Mi­tro­vi­ce. Na če­lu mi­ni­star­stva po­ljo­pri­vre­de u Vla­di Sr­bi­je Mir­ka Mar­ja­no­vi­ća od 1997. go­di­ne do pro­me­na 2000. go­di­ne bio je Jo­van Ba­bo­vić, dok­tor agro­nom­skih na­u­ka, član So­ci­ja­li­stič­ke par­ti­je Sr­bi­je. Dr Ba­bo­vić je du­go go­di­na bio je­dan od ru­ko­vo­di­la­ca Po­ljo­pri­vred­nog in­du­strij­skog kom­bi­na­ta Sir­mi­jum, ko­ji je ta­da imao 15.000 za­po­sle­nih.
– SPS je par­ti­ja svih gra­đa­na ko­ji pri­hva­ta­ju njen pro­gram bez ob­zi­ra na na­ci­o­nal­nu pri­pad­nost… Ona je svo­jom kre­a­tiv­no­šću i prin­ci­pi­jel­nom po­li­ti­kom da­la po­se­ban do­pri­nos po­sti­za­nju pra­ved­nog mi­ra, a vi­zi­o­nar­ska i prin­ci­pi­jel­na po­li­ti­ka pred­sed­ni­ka Mi­lo­še­vi­ća u osvit no­vog ve­ka, obez­be­di­la nam je pot­pu­ni­ji i pra­ved­ni­ji mir – go­vo­rio je dr Ba­bo­vić.
Dr Ba­bo­vić je u star­tu is­ta­kao da će se za­la­ga­ti za va­ri­jan­tu „bo­gat se­ljak – bo­ga­ta Sr­bi­ja“. To­kom pr­ve go­di­ne nje­go­vog mi­ni­stro­va­nja, Vla­da Sr­bi­je je se­lja­ci­ma odo­bri­la „di­rekt­ne kre­di­te“. Ko­ri­sni­ci su kre­di­te do­bi­ja­li di­rekt­no, lič­no ih je pot­pi­si­vao dr Ba­bo­vić, i bi­li su du­žni da s do­bi­je­nim nov­cem ku­pe sto­ku.
Ka­ko pi­še Blic kra­jem mar­ta 2010. go­di­ne, prav­da još ni­je sti­gla 16 Mi­lo­še­vi­će­vih mi­ni­sta­ra pro­tiv ko­jih je 2001. go­di­ne ta­da­šnje Mi­ni­star­stvo fi­nan­si­ja pod­ne­lo kri­vič­ne pri­ja­ve zbog pro­ne­ve­re i ne­na­men­skog tro­še­nja dr­žav­nih sred­stva. Za­ni­mlji­vo je da se is­tra­ga vo­di sa­mo pro­tiv tro­je biv­ših mi­ni­sta­ra. Naj­in­te­re­sant­ni­ji je biv­ši mi­ni­star po­ljo­pri­vre­de dr Jo­van Ba­bo­vić ko­ji je po kri­vič­noj pri­ja­vi ošte­tio bu­džet Sr­bi­je za vi­še od 24 mi­li­o­na di­na­ra za­klju­ču­ju­ći štet­ne ugo­vo­re sa fir­ma­ma po­put „Mo­ne“, tu­ri­stič­ke agen­ci­je „Cep­ter pa­sport“, kao i ne­za­ko­ni­tim tro­še­njem nov­ca Mi­ni­star­stva po­ljo­pri­vre­de.
Još je­dan mi­ni­star iz Srem­ske Mi­tro­vi­ce bio je Go­ran Ma­tić. Ro­đen je 1959. go­di­ne u Srem­skoj Mi­tro­vi­ci gde se i ško­lo­vao. Ra­dio je na lo­kal­nom ra­di­ju M, gde je ka­sni­je do­speo i na funk­ci­ju glav­nog i od­go­vor­nog ured­ni­ka. Bio je pred­sed­nik Op­štin­ske kon­fe­ren­ci­je So­ci­ja­li­stič­ke omla­di­ne u Srem­skoj Mi­tro­vi­ci i član Pred­sed­ni­štva So­ci­ja­li­stič­kog sa­ve­za omla­di­ne Ju­go­sla­vi­je. U po­li­tič­ke vo­de ula­zi 22. ma­ja 1992. go­di­ne i učla­nju­je se u Li­gu so­ci­jal­de­mo­kra­ta Voj­vo­di­ne, ma­da je jed­no vre­me bio i u re­for­mi­sti­ma An­te Mar­ko­vi­ća. Li­gi će ne­što ka­sni­je okre­nu­ti le­đa učla­nje­njem u Ju­go­slo­ven­sku le­vi­cu. Kad je po­stao sa­ve­zni se­kre­tar za in­for­mi­sa­nje, uka­zom pred­sed­ni­ka Li­ge, Ne­na­da Čan­ka, iz­ba­čen je iz te stran­ke. U me­đu­vre­me­nu, to­kom nje­go­vog man­da­ta na sa­ve­znoj se­kre­tar­skoj funk­ci­ji stvo­re­na je „me­dij­ska im­pe­ri­ja“, jer je za sa­mo dve go­di­ne re­gi­stro­va­no pre­ko 2.000 jav­nih gla­si­la. Go­di­ne 1999, ja­nu­a­ra me­se­ca, po­sta­je sa­ve­zni mi­ni­star bez port­fe­lja, u ka­bi­ne­tu Mo­mi­ra Bu­la­to­vi­ća. Ok­to­bra iste go­di­ne do­la­zi na če­lo no­vo­for­mi­ra­nog Sa­ve­znog mi­ni­star­stva za in­for­mi­sa­nje gde je ostao do pro­me­na 2000. go­di­ne. Iz po­li­ti­ke se po­vu­kao 2003. go­di­ne i, ka­ko ka­že, ba­vi se kon­sul­tant­skim po­slo­vi­ma.
Pri­pre­mi­la Bi­lja­na Se­la­ko­vić

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.