Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Projektno sufinansiranje medija u Sremu
Unapred raspoređen novac za medijePosle dugog zatezanja i pod neskrivenim uslovljavanjem Evropske unije, novi set medijskih zakona u Srbiji usvojen je avgusta 2014. i za 2015. godinu oročio završetak privatizacije medija i početak projektnog finansiranja javnog informisanja.
Novi Zakon o javnom informisanju i medijima obavezuje državu da izađe iz vlasništva u medijima i umesto direktnog finansiranja uvodi sistem javnih konkursa gde stručne komisije odlučuju o budžetskom sufinansiranju medijskih projekata od javnog interesa.
Zakonom je određeno da komisije biraju organi vlasti koji konkurs raspisuju. Propisano je da vlast u komisije bira nezavisne medijske stručnjake i da većinu čine predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, ukoliko njihov predlog postoji. Organ vlasti koji je raspisao konkurs, bilo da se radi o lokalnom, pokrajinskom ili republičkom nivou, donosi konačnu odluku o raspodeli novca.
Po podacima kojima raspolaže Koalicija novinarskih i medijskih udruženja (UNS, NUNS, NDNV, Lokal pres i ANEM), u toku 2015. godine konkursi su raspisani u 103 grada, opštine i gradske opštine. Od ovog broja, pet lokalnih samouprava poništile su svoje konkurse na zahtev Koalicije zato što nisu bili zakoniti. Jedanput konkurs raspisan je u 88 opština i gradova, dva puta je konkurs raspisan u 14 lokalnih samouprava, a tri puta je to učinila Sremska Mitrovica. Konkursi u prošloj godini nisu raspisani u 63 lokalne samouprave.
Koalicija novinarskih i medijskih udruženja zagovara izdvajanje od najmanje dva odsto budžeta lokalnih samouprava za sufinansiranje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja, a prema podacima, prosečan iznos koji su opštine i gradovi izdvojili za te namene u toku 2015. nije prešao jedan procenat.
Veliki broj lokalnih samouprava u Srbiji kršio je medijske zakone pri raspisivanju konkursa za sufinansiranje javnog interesa u sferi informisanja, a mnoge od njih nisu ni raspisale konkurse, rekao je predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Nedim Sejdinović.
– Imamo veoma ozbiljne probleme sa medijskim slobodama i situacija je danas gora nego 2014. godine, kada su zakoni doneti. Ali, izlazak države iz medija i konkursno finansiranje su temelji koji moraju ostati. Ovo što se sada dešava je posledica nepoštovanja zakona i odbijanja države da izađe iz vlasništva u medijima – kazao je Sejdinović.
Ove godine u Sremu su sve lokalne samouprave, sem Opštine Irig, raspisale javne pozive za sufinansiranja javnog interesa u sferi javnog informisanja. Ukupno je za medije iz budžeta sremskih lokalnih samouprava izdvojeno 103.215.000 dinara. Najviše novca za medije je opredelila Opština Inđija – 23.350.000 dinara, a najmanje Opština Šid – 9.000.000.
Opština Pećinci je prva raspisala javni poziv, još 27. januara. Ugovori su potpisani u aprilu, ali do dana današnjeg ova sremska lokalna samouprava nije isplatila novac medijima čiji su projekti odobreni. Kako tvrdi predsednica Opštine Pećinci Dubravka Kovačević Subotički, račun Opštine je u blokadi, s toga ne mogu da izmiruju svoje ugovorene obaveze prema medijima. Kovačević Subotički navodi i da nijednom mediju nije isplaćen novac. A kada će biti, na to ne može da odgovori, jer od nje, kako kaže, ne zavisi priliv novca u budžetu. Iz budžeta pećinačke opštine za medije je izdvojeno 9,5 miliona dinara. Na konkurs Opštine Pećinci je pristiglo 20 prijava, a novac je dobilo devet medija. Najviše novca pripalo je Radiju Donji Srem iz Pećinaca – 4,2 miliona dinara, a najmanje novca je dobio projekat Medija centra Srem iz Sremske Mitrovice, svega 50.000 dinara. Zanimljivo je što je na ovom konkursu Naša televizija iz Beograda dobila 600.000 dinara.
Opština Stara Pazova je druga u Sremu raspisala javni poziv, 11. februara. Za medije je opredelila 22,5 miliona dinara, a dodelila je 22.490.000 dinara. Pristiglo je na konkurs 26 prijava, od toga je čak 18 odbačeno, a svega osam medija je potpisalo ugovor sa Opštinom. Najviše novca je dobila RTV Stara Pazova za projekat „Dobre vesti za Pazovu“, čak 16.060.000 dinara, na platnom spisku se našla ponovo i Naša televizija sa sedištem u Beogradu, kojoj je pripalo 3,3 miliona dinara za projekat „Iz srca Stare Pazove“. Najmanje novca uglavom dobijaju štampani mediji, što je bio slučaj i sa Opštinom Stara Pazova, pa su Sremske novine dobile 700.000 dinara, a Pazovačke novine – PANO 380.000 dinara.
Istog dana, 11. februara javni poziv za medije je raspisala i Opština Šid, koja je za ove namene u budžetu opredelila devet miliona dinara. Bilo je prijavljeno 15 projekata, a osam je odbijeno. Kopernikus radio televizija Šid je za projekat „Aktuelnosti iz opštine Šid“ dobila 1.498.000 dinara, a RTV Kopernikus iz Niša 1.552.000 dinara za projekat „Lična karta Šida“, dok je Super produkcija Šid dobila 3,9 miliona za projekat „Šid na dlanu“.
Grad Sremska Mitrovica je do sada raspisao dva javna poziva za sufinansiranje projekata iz budžeta Grada u oblasti javnog informisanja. Prvi javni poziv raspisan je 12. februara i bio je namenjen štampanim medijima, za koje je bilo izdvojeno 4.750.000 dinara, dok je drugi javni poziv bio za elektronske medije i raspisan je 22. aprila. Elektronski mediji su dobili ukupno 14.250.000 dinara, odnosno 9,5 miliona dinara više nego štampani. Na prvi javni poziv pristiglo je devet prijava, a sa pet medija je potpisan ugovor. Tradicionalno, u Sremskoj Mitrovici najviše novca iz budžeta, barem što se tiče novina, dobijaju Sremske novine – 2.400.000 dinara, dok je ove godine svega 150.000 dinara dobilo Udruženje kulturnih stvaralaca „Zavičaj“. Novine koje se besplatno dele, odnosno ubacuju u poštanska sandučad i koje izlazi periodično (u prevodu, ne postoji utvrđena dinamika izlaženja), a čiji je izdavač Srem info su na konkursu dobile 400.000 dinara.
Na konkurs za elektronske medije je pristiglo 27 prijava, a 14.250.000 dinara je raspoređeno na 17 medija (televizije, radija, produkcije i internet portale). Produkcije su dobile najviše novca, Saveta Kovačević – 5,3 miliona dinara, zatim Eko produkcija Adaševci – 1,6 miliona dinara, a jedine dve televizija koje su dobile novac iz gradskog budžeta su RTV Mega iz Inđije – 200.000 dinara i Televizija Fruška gora – 700.000 dinara. Ove godine na konkurs se nije prijavila regionalna Sremska televizija. Inače, prošle godine je Grad Sremska Mitrovica čak tri puta raspisivao javne pozive za sufinansiranje medija.
Opština Inđija daje najviše novca za medije, a na konkurs koji su raspisali 17. februara pristiglo je 22 prijave, od kojih je za 10 projekata novac odobren. Novac su dobili RTV Inđija – šest miliona za projekat „RTI – prvi uz vas“, Sirmium produkcija iz Šida – 4,9 miliona dinara za projekat „Hronika opštine Inđija“, a isto novca je odobreno za projekat „Vesti iz Inđije“ Sirmium medija iz Šida. Udruženje CeSer iz Rume je dobilo svega 250.000 dinara.
Poslednja lokalna samouprava u Sremu koja je raspisala javni poziv je Opština Ruma, ona je to učinila 28. aprila, da bi 9. juna donela rešenje da se 19.875.000 dinara iz budžeta opredeli za 13 projekata. Na konkurs je pristiglo 24 prijave, a konkurs je bio namenjen i štampanim i elektronskim medijima. Na ovom konkursu dve produkcije iz Šida Sirmium info i Nova produkcija su dobile najviše novca, prva 4.125.000 dinara, a druga četiri miliona, dok je najmanje novca odobreno Medija centru Srem iz Sremske Mitrovice – 150.000 dinara.
Opšte je poznato da se i pre raspisivanja konkursa zna koji medij će koliko novca dobiti, sve se to manje više unapred dogovore vlasnici medija i predstavnici lokalnih samouprava. Projekti lokalnih medija su se većinom zasnivali na pukom izveštavanju rada lokalnih samouprava, a mnogi su se na razne načine dovijali da dobiju novac iz opštinskih budžeta. Tako je od prošle do sredine ove godine u Sremu otvoreno nekoliko novih produkcijskih kuća, internet portala, televizija i novina. Prosto je neverovatno da se, iako često u obrazloženju za odbijanje projekta nekima zamera da nemaju kontinuitet u saradnji sa lokalnom samoupravom, novac se dodeljuje i onim medijima koji su osnovani nekoliko meseci pre raspisivanja javnog poziva. Tako je Grad Sremska Mitrovica dodelio sredstva u iznosu od 400.000 dinara Udruženju Info Srem 022, koje je osnovano 3. marta ove godine i čiji je zastupnik Mihajlo Stević, sin čuvenog Dimeta koji drži diskoteku Noks. Po gradu se priča da iza tog portala Info Srem 022 zapravo stoje odbornik Ranko Trivunović iz Manđelosa i Dimitrije Stević Dime. Nisu oni usamljeni slučajevi, česta je to pojava u sremskim lokalnim samoupravama.
Biljana Selaković