Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Nova izložba u šidskoj galeriji "Šumanović"
Francuska epizodaOtvaranjem izložbe „Jedna francuska epizoda Save Šumanovića“ prošle srede, 11. maja Galerija slika „Sava Šumanović“ u Šidu počela je realizaciju programa muzejske manifestacije „Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10“. Ova izložba je realizovana u saradnji sa Galerijom Matice srpske iz Novog Sada i profesoricom dr Lidijom Merenik, istoričarkom umetnosti.
U godini u kojoj Galerija u Šidu obeležava 120 godina od rođenja slikara Save Šumanovića, izložbom „Jedna francuska epizoda Save Šumanovića“, organizatori su želeli da predstave Šumanovićeva dela nastala tokom njegovog poslednjeg boravka u Francuskoj tokom 1929. godine, koja predstavljaju značajan segment u stvaralaštvu ovog velikog umetnika.
Na izložbi su prepletena dela iz kolekcije Galerije: predstava, pejsaža, aktova i gradskih prizora, izvedenih u različitim tehnikama, i dve slike i jedan crtež iz kolekcije Galerije Matice srpske. Ovom izložbom dat je doprinos u rasvetljavanju stvaralačkog puta Save Šumanovića.
– Tokom dvadesetih godina 20. veka Sava Šumanović je u Parizu boravio tri puta. Prema rečima samog slikara, ovaj poslednji boravak bio mu je najlepši. Učestvovao je i uživao u umetničkom i boemskom životu evropske prestonice kulture, družio se sa umetnicima iz celog sveta i istovremeno, to je vreme kada je Šumanović umetnički sazreo, prevazišao mladalački zanos i postavio temelje svemu što je kasnije tokom poslednje decenije života stvarao u Šidu. Sadašnjom analizom stvaralaštva Save Šumanovića došli smo do saznanja da je on te poslednje godine u Parizu proveo u sazrevanju. Postao je svestan sebe, dozvolio je sebi da postane deo tog pariskog miljea, imao je vremena da razmisli i bio je zadovoljan onim što je uradio u Šidu. To njegovo sazrevanje se vidi na njegovim slikama. Počeo je da radi slikarskim nožem i na njegovim slikama oseća se jedna posebna atmosfera, uspeh i zadovoljstvo, iako je kolorit tamniji, hladniji od onoga što smo naučili da vidimo u Šidu. Kada pogledamo slike koje su nastale u Parizu 1929. i one koje su nastale u Šidu, uočavamo sličnost ali i razliku. A ta razlika je u stvari emocija koju čovek nosi u srcu sa krajem u kojem je rastao. A to se na slikama vidi, vidi se jedna zajednička svetlost i emocija Save Šumanovića koju ima prema našem kraju. To je njegov poklon nama u kome mi danas uživamo – istakla je direktorica Galerije slika „Sava Šumanović“ Vesna Burojević.
Galerija Matice srpske i Galerija slika „Sava Šumanović“ u Šidu sarađuju već nekoliko godina. Poslednjih godina ta saradnja je intenzivirana, u okviru obeležavanja meseca Frankofonije (u martu svake godine), sa ciljem promovisanja veze srpske i francuske kulture.
– Mi kao Galerija Matice srpske posedujemo izvestan broj dela Save Šumanovića. Jedan deo se nalazi u našoj stalnoj postavci ali svakako da je i naša novosadska publika željna da vidi slike iz Šida. Tako da smo se za ovogodišnju manifestaciju Frankofonije dogovorili da predstavimo slike iz samo jedne godine, 1929. kada je Sava treći i poslednji put boravio u Parizu. Od 20 dela iz Šida mi smo se priključili sa naša tri dela, a na sliku „Kupačice“ mi smo posebno ponosni pošto je ona stigla u Galeriju Matice srpske kao testamentarno zaveštanje Savine majke Perside 1968. godine – izjavila je programska direktorica Galerije Matice srpske Snežana Mišić, nagoveštavajući i dalju uspešnu saradnju sa galerijom u Šidu.
Izložbu „Jedna francuska epizoda Save Šumanovića“, posetioci će moći pogledati narednih mesec dana, a program manifestacije „Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10“ obuhvata niz aktivnosti sve do 21. maja. U okviru njih, predviđeno je održavanje kreativnih radionica za decu predškolskog i školskog uzrasta, zatim predavanja, kao i projekcija dokumentarno – igranog filma „Slikar i beračica grožđa“.
M. N.