Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
"Dan magaraca" u SRP "Zasavica"
Magareći praznikU Specijalnom rezervatu prirode „Zasavica“ protekle subote, 23. aprila obeležen je sedmi po redu Dan magarica. Na ovaj dan zvanično je otpočela i turistička sezona u ovom rezervatu, koja će trajati tokom čitave godine. Za sve ljubitelje životinja i prirode koji su poželeli da dođu, ulaz, vožnja brodom, degustacija magarećeg paprikaša i obilazak životinja bili su besplatni.
Kako nam je objasnio upravnik rezervata Slobodan Simić, Dan otvorenih vrata osmišljen je prošle godine, kako bi svim građanima Sremske Mitrovice obezbedili besplatno uživanje u prirodi.
– Prošle godine smo osmislili Dan otvorenih vrata u želji da pre svega Mitrovčanima omogućimo da jedan dan u godini besplatno dođu na Zasavicu. Žao nam je što imamo 90 odsto gostiju iz Beograda, a Mitrovčana najmanje. Nama obeležavanjem Dana magarica počinje i turistička sezona, koja traje cele godine i mi smo jedini rezervat u Srbiji koji radi 365 dana u godini. Na ovoj manifestaciji posetioci imaju priliku da prošetaju pašnjakom i da vide magarce, konje, podolska goveda, seoske krave, mangulice kako slobodno šetaju, da se provozaju brodom, da posmatraju i sudeluju u pravljenju paprikaša od magarećeg mesa što je jedinstveno u svetu, da dame probaju kreme od magarećeg mleka i da lepo provedu dan sa svojom porodicom – ističe Simić.
Najviše su uživali najmlađi koji su željno iščekivali vožnju brodom i čekali u redu za jahanje puleta. O značaju i vrednosti ove životinje Simić kaže:
– Trenutno u rezervatu imamo 175 magarica, imaćemo oko 200 kad se opule sve i mislim da je to jedna od najvećih farmi u svetu. Gajenje magaraca, kozmetički program, mleko i sir je nešto što postoji samo u Zasavici i mi ne znamo da iko ima takav kompletan program kad je u pitanju ova životinja. U našem narodu se znalo da je postojala bolest magareći kašalj i on se lečio magarećim mlekom. Rezultate koje mi imamo u prodaji magarećeg mleka, kad je u pitanju bronhitis i astma kod dece su fascinantni. Radili smo mnogo istraživanja koja su ustanovila da magareće mleko uništava pneumoniju (upalu pluća), ešerihiju, a započeli smo i eksperiment sa dr Erakom sa Novosadskog univerziteta, da se izuči uticaj magarećeg mleka na rak. Postigli smo to da se brojnost, popularnost i ljubav prema ovoj životinji značajno pojača – objašnjava Simić i dodaje da se najviše od magarećih proizvoda kupuje upravo mleko, za koje kaže da je najpribližnije majčinom.
– Najviše se kupuje mleko, pa kreme i sapuni, likeri, a najmanje sir, jer je on izuzetno skup. Imamo zahteve iz inostranstva, ali pošto naša zemlja nije članica Evropske unije, mi nažalost ne možemo da šaljemo proizvode i to je veliki problem – dodaje upravnik ovog rezervata.
Cene proizvoda od magarice kreću se od 1.000 dinara do 1000 evra, pa se tako litra mleka od magarice može kupiti po ceni od 40 evra, noćna krema je 3.000, dnevna 2.500 dinara, liker 1.000 dinara, sapun 600 dinara i sir po ceni od 1.000 evra po kilogramu.
Sanja Stanetić
Foto: Željko Petras