Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Patologija Mitrovačke bolnice (4): Dr Dragan Šojić
Dr Kendrišić možda misli da živimo u Severnoj KorejiKako su M NOVINE već pisale u nekoliko prošlih brojeva, mitrovačku Bolnicu napustio je jedini patolog na stalnom radu, zbog čega će brojne operacije ubuduće morati još više da se odlažu. Stranački dovitljivi direktor dr Miroslav Kendrišić, inače šef Pajtićevih demokrata za Sremsku Mitrovicu, u tome ne vidi ništa problematično. Iznajmivši honorarnog patologa sa svega trećinom radnog vremena, ubeđen je da će se posao obavljati bolje i stručnije. On na društvenim mrežama i preko plaćenih novina, koje finansiraju zdravstveni osiguranici, optimistički izjavljuje da je sve baš dobro, i da će posao biti obavljen bolje nego ikad.
Teško da u to mogu da poveruju i laici, a kamo li stručna javnost, dok lekari sa podsmehom komentarišu optimizam bez pokrića dr Miroslava Kendrišića, doživljavajući ga kao predizborni rijaliti. Tim povodom razgovarali smo sa dr Draganom Šojićem, poslednjim patologom koji je napustio mitrovačku Bolnicu, jer nije, kako kaže, mogao više da trpi nemoguće uslove rada u sredini gde je partijska pripadnost važnija od svega, pa ispada i od ljudskih života.
M NOVINE: Da li je direktor Bolnice ovakvim načinom obraćanja javnosti postupio više kao lekar, ili kao šef Demokratske stranke za Sremsku Mitrovicu?
Dr DRAGAN ŠOJIĆ: Saopštenje direktora Bolnice dr Miroslava Kendrišića, koje je izneo na društvenim mrežama i lokalnim medijima i njegovo prateće komentarisanje je smešno. Zašto bi neko koristio bilo kakve stručne stvari i situaciju u kući u kojoj radi i na čijem se čelu nalazi, sem kao ličnu promociju u funkciji predizborne kampanje? Meni ova njegova izjava liči kao da živimo u Severnoj Koreji i kao da je on nekakav Kim Džong Un. Jer, po njegovoj izjavi, sve je „savršeno“ i „idealno“. Svako ko ima imalo logike u razmišljanju pitaće ga: kako to da u zdravstvenoj ustanovi, u kojoj bi moralo da radi tri patologa, sada kada je otišao jedan jedini, odjednom postaje bolje kada je angažovan patolog honorarac na zameni sa trećinom radnog vremena? Manje je važno što je patolog sa trećinom radnog vremena duplo skuplji nego patolog sa punim radnim vremenom.
Znači, što je manje lekara, to je bolje, ispada po direktoru Bolnice?
Do mog odlaska Bolnica je imala jednog patologa, što nije bilo dovoljno. Sada sa trećinom radnog vremena lekara specijaliste patologa na honorarnom radu, situacija će po dr Kendrišiću biti savršena. Sudeći po Kendrišićevoj logici, tek kad mitrovačka Bolnica ne bude imala ni jednog jedinog patologa, situacija će biti idealna. Što se tiče potrebe za analizom eks tempore (za vreme) operacije, koje mogu da se rade samo u prisustvu patologa, one će biti svedene samo na određene dane u nedelji, kada je patolog honorarac prisutan. To naravno znači da će pacijenti duže čekati na operacije. Da ne govorim o tome šta će biti kada treba da se rade autopsije preminulih lica. O tome u mitrovačkoj Bolnici niko ne vodi računa. Nije čudo što lekari odlaze iz mitrovačke Bolnice. Ovde je direktoru važnije da se bavi politikom nego onim za šta ga je društvo školovalo.
Možda su glavni u operacionim salama aktivisti stranke kojoj pripada direktor Bolnice? Kako reaguju drugi lekari?
Ko god ima priliku beži iz mitrovačke Bolnice. Odmah posle mog odlaska, Bolnicu je napustio odličan kardiolog. O mlađim lekarima, uopšte o medicinskom osoblju, da ne govorimo. Ko god ima 25 godina, uči nemački jezik ili ide odavde, ili ide u privatnike. Mislim da naš direktor čak i nije svestan situacije, jer je ni ne poznaje, niti ga ona zanima. Kao otorinolaringolog nije baš upućen u poslove patologije, niti ga to zanima. Umesto da se bavi Bolnicom, on se bavi internet mrežama, fejsbucima i portalima, šaljući javnosti poruke koje nemaju veze sa strukom, već sa političkim rejtingom. Zahvaljujući tim medijima, internet mrežama i lokalnim novinama, ispada da živimo u Severnoj Koreji, gde je sve idilično do imbecilnosti.
Dobro, valjda se u poslovima medicinske struke, nešto pitaju i lekari? Svaka bolnica mora da ima stručni kolegijum?
Trebalo bi, ali ovde su institucije kolegijuma odavno ukinute. Važna je stranka, a ne struka.
Kako? A Hipokratova zakletva? Pa školovanje jednog lekara košta u proseku ovaj narod oko 50.000 evra! Zar to stranačke šefove nije briga?
Kolegijum Bolnice, kao mesto gde mogu da se čuju stručna mišljenja šefova odeljenja su postojala i za vreme dr Milana Latkovića i za vreme dr Duška Madžića. Jednom mesečno su bili ti sastanci kolegijuma, na kojima su mogla da se čuju i ukrste različita stručna mišljenja i iznesu potrebe lekara u raznim oblastima. Jer, ne može se direktor razumeti u sve. A onda, kad je stigla „demokratija“, stručni kolegijumi su ukinuti. Ovde direktor Kendrišić sve odlučuje, on jedini zna sve, niko drugi ne može da iznosi svoje mišljenje i argumentaciju. Direktor se konsultuje jedino valjda sa svojim uskim krugom ljudi.
Možda sa doktorom Lemajićem. Em su iz iste stranke, em su doktori? Mada ne baš iz iste struke?
Ne znam, ali ne može stranka biti važnija od struke. Opšta bolnica ima budžet veći od budžeta grada. To je suviše ozbiljan posao da bi služio samo za stranačko potkusurivanje. Jer, ako direktor Bolnice kaže da je patolog sa 30 odsto radnog vremena bolje rešenje za bolnicu, u kojoj inače nema dovoljno patologa, onda on ima problem ili sa iskrenošću, ili sa stručnošću. Moguće da se on ne razume u poslove izvan svoje specijalizacije, vezane za uho, grlo, nos, ali ne može da tumači ono što ne zna. Ne mogu stranka i politika da budu ispred posla. Zbog toga smo dovde došli. Direktoru sam više puta ukazivao na problem nedostatka patologa, ali njega nije bilo briga, jer je bilo važnije zapošljavati nemedicinske stranačke kadrove.
Niste mogli da ostanete u Bolnici u ovakvom haotičnom stanju i da sačekate da dođu neka bolja vremena?
Kada će doći ta bolja vremena u Bolnici, koju Demokratska stranka uništava već 15 godina? Punih 15 godina je ovde bitna pripadnost partiji, a ne stručnost. Koliko treba vremena da se sve ovo vrati u normalu i da počne od one tačke u kojoj smo bili pre 15 godina? Previše za jedan život. Znate kako su radili komunisti, koje mnogi nepravedno kritikuju? Direktor je morao biti član partije, ali šef hirurgije nije morao biti član. Struka je održavala kvalitet rada. Sada ne možete da radite na parkingu, ni travu ne možete da šišate ako niste u stranci. Gde će nas to odvesti? Gde će ovaj narod da se leči, ako bolnice budu vodili partijaši, a ne stručnjaci?! Moj odlazak iz Bolnice nema nikakve veze sa strančarenjem.
Vladimir Ćosić