Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
U intervjuu koji je predsednik iriške opštine Stevan Kazimirović dao za Sremsku televiziju, govorio je o razlozima za prvi rebalans opštinskog budžeta, o stanju u opštinskoj kasi, dugovanjima lokalne samouprave i planovima za ovu godinu. Kako je tom prilikom istakao Kazimirović, zarade zaposlenima u Opštinskoj upravi, javnom preduzeću i ustanovama više ne kasne, dug koji je prethodna garnitura vlasti ostavila se vraća, a radi se i na promociji turizma.
STV: Na sednici Skupštine opštine Irig koja je održana 2. marta doneta je odluka o prvom rebalansu budžeta Opštine za ovu godinu. Da li je rano za rebalans budžeta u martu mesecu?
STEVAN KAZIMIROVIĆ: Rano jeste, s obzirom na to da smo mi u prošloj godini prvi rebalans imali tek polovinom godine. Međutim, kako smo učestvovali na konkursu Evropske unije, zajedno sa našim Centrom za socijalni rad, dobili smo sredstva u visini od 183.000 evra. Pošto smo budžet za 2016. godinu usvojili 16. decembra prošle godine, a nismo znali da će nam biti odobrena sredstva za ovaj projekat, iz tog razloga smo morali da uradimo rebalans budžeta. Vrednost projekta je velika, iz razloga što traje 20 meseci i mi krećemo u njegovu realizaciju.
Vama je na svečanoj akademiji u Kraljevu uručen ugovor o realizaciji ovog projekta. Među tridesetak opština u Srbiji našla se i Opština Irig. Kakav je to projekat u pitanju i zašto je važan za Irig?
Za Irig je projekat važan, jer se odnosi na pomoć deci sa posebnim potrebama. Opština Irig je glavni nosilac projekta, a saradnik nam je opštinski Centar za socijalni rad. Zahvaljujući sredstvima iz projekta, kupićemo vozilo sa sedam sedišta. Tako da roditelji dece sa posebnim potrebama više neće morati svoju decu da voze u školu u Novi Sad i da čekaju završetak nastave, već će se deca prevoziti tim vozilom, a sa njima će ići i pratilac.
Da li je to prvi projekat koji realizujete preko delegacije Evropske unije?
To jeste prvi projekat, ali se nadamo da ćemo naredne godine realizovati još neki projekat. Nedavno su nas ponovo kontaktirali i utvrdili da ispunjavamo određene uslove za još neke projekte koji se finansiraju sredstvima Evropske unije.
Poslednji put smo razgovarali neposredno pošto ste izabrani za prvog čoveka iriške opštine. Tada ste govorili o situaciji koju ste zatekli u Opštini i dugovanjima koja postoje. Situacija tada nije bila ni malo povoljna. Da li danas, posle više od godinu dana, možemo da kažemo da se situacija u Irigu menja?
Svakako da se menja. Mi smo se tokom prošle godine borili sa našim problemima finansijske prirode. Dugovanja su nam u visini našeg godišnjeg budžeta. Mi moramo da vraćamo dugove i da funkcionišemo, da funkcionišu naše ustanove i javno preduzeće. Naše komunalno preduzeće je kasnilo osam meseci sa isplatom plata, plate u Centru za socijalni rad su kasnije šest meseci, u Opštinskoj upravi tri meseca. Morali smo ispeglati nekako situaciju, da mi funkcionišemo, a da ujedno vraćamo dugove i pravdamo dobijena sredstva za projekte. Mi smo sve to uspeli da ostvarimo u prošloj godini, sada zaposleni u svakoj našoj ustanovi i javnom preduzeću platu dobijaju mesec za mesecom.
Kako Vam je to pošlo za rukom, s obzirom na probleme koje ste zatekli? Da li ste imali pomoć sa nekih drugih nivoa vlasti ili nekih institucija?
Imali smo, ali smo se prevashodno borili sami. Nije mogla jedna ustanova dobro da funkcioniše, a ostalih pet ne. Sredstva su raspoređivana ravnomerno, tako da svako oseti boljitak. Uspeli smo da uspostavimo neki balans, a da se nismo u prošloj godini kreditno zadužili.
Koliko javnih preduzeća i ustanova ima Opština Irig?
Imamo jedno javno preduzeće, to je JKP Komunalac, i četiri ustanove, Dečju ustanovu, Srpsku čitaonicu, Centar za socijalni rad i Dom zdravlja i svi oni funkcionišu.
Da li postoji neki krediti koje vraćate od ranije?
To je dugoročni kredit. Mi smo u toku prošle godine vratili 35 miliona dinara kreditnog zaduženja, plus kamata, a kada sam postao predsednik Opštine kreditno zaduženje je bilo preko 100 miliona dinara. Gledali smo da ne uzimamo nove kredite, već da vraćamo ovaj stari, dugoročni kredit.
Kada kažete da vam je dugovanje bilo na nivou opštinskog budžeta, znamo da je opština Irig najmanja opština u Sremu, jedna od najmanjih u Vojvodini, kolika je zapravo ta opštinska kasa?
Prošle godine smo imali ostvarenje budžeta u iznosu od preko 400 miliona dinara.
Kakvi su planovi za ovu godinu? Vi ste odluku o budžetu usvojili sredinom decembra prošle godine.
Jeste, po prvi put je budžet za narednu godinu usvojen tako rano. Do sad se budžet usvajao uvek u poslednjem momentu. Ja želim da se sve uradi na vreme i da svako završi svoj deo posla. Ovogodišnji budžet je nešto malo veći od prošlogodišnjeg. Planiramo i ove godine da vraćamo kredit, kao i da nastavimo da pomažemo našem javnom preduzeću i ustanovama. Moramo da obezbedimo i materijalna sredstva za naše tri škole. Ne možemo ući u velike investicije, ali neke manje možemo podržati, posebno ako se odnose na razvoj poljoprivrede i turizma.
Kada smo već govorili o javnim preduzećima i ustanovama na teritoriji iriške opštine, aktuelna tema je višak zaposlenih u lokalnoj samoupravi. Postoji li kod vas višak zaposlenih?
Ne. Kada se određivao maksimalan broj zaposlenih, mi nismo imali višak radnika. Kad smo stavili na papir sve naše ustanove i Opštinsku upravu, nismo imali višak zaposlenih, uklapamo se u te brojke. Ako pogledamo da zabrana zapošljavanja traje već dve godine i mi nismo mogli da zapošljavamo na neodređeno vreme. Nismo došli u situaciju da moramo nekog da otpustimo i da isplaćujemo otpremnine.
Jedna od tačaka dnevnog reda na poslednjoj sednici ticala se i raspisivanja konkursa za imenovanje direktora Agencije za ruralni razvoj.
Mi imamo Agenciju za ruralni razvoj već dugi niz godina i ona predstavlja sponu između poljoprivrednika, Udruženja poljoprivrednika i lokalne uprave. Poljoprivredna udruženja, koja imamo u svakom selu, preko Agencije za ruralni razvoj, upoznajemo sa određenim beneficijama koje mogu da ostvare, bilo da se tiču Ministarstva, Pokrajine ili naše lokalne samouprave.
Da li je prethodnom direktoru istekao mandat?
Ne, prethodni direktor je bio v.d. tako da mu v.d. mandat ističe krajem marta.
Postoje poslovi koji se moraju planirati u ovoj godini, u smislu poboljšanja putne infrastrukture, javne rasvete u Irigu, naseljenim mestima, i slično. Da li je dovoljno rađeno po pitanju putne infrastrukture i šta je planirano za 2016. godinu?
Mi smo se kao lokalna samouprava opredelili pre svega na uređenje atarskih puteva. Sa relativno malim sredstvima možemo da pomognemo našim poljoprivrednicima, da imaju lakši pristup svojim parcelama. Atarske puteve smo sređivali i prošle godine, u dužini od nekoliko kilometara. Imamo dogovorene radove i za ovu godinu, samo čekamo bolje vremenske uslove. Što se tiče putne infrastrukture, potrebno je da se radi državni put drugog reda koji se proteže duž cele opštine. Obećali su nam iz ministarstva saobraćaja i Puteva Srbije da će se raditi put od Iriga do Vrdnika, pogotovo što nam je tu banja Vrdnik.
Kada ste rekli da akcenat stavljate na uređenje atarskih puteva pretpostavljam da postoji određena suma novca koja je planirana upravo za ove investicije. Da li vi sredstva za ove radove obezbeđujete na osnovu izdavanja državnog poljoprivrednog zemljišta koje dajete u zakup?
Tako je. Poslednja licitacija je održana krajem prošle godine, a uplate od zakupa su nam nedavno legle na račun. Očekuje nas usvajanje programa o izdavanju poljoprivrednog zemljišta za 2016. godinu. Planirali smo određenu sumu novca za atarske puteve, ali i da pomognemo našim poljoprivrednicima. I prošle godine smo subvencionisali deo kamate kod kratkoročnih kredita za setvu. Mi plaćamo deset odsto kamate i mogu reći da je zainteresovanost poljoprivrednika velika.
To je važno s obzirom da negde razvoj opštine bazirate na poljoprivredi i turizmu. Imate 12 naseljenih mesta, kako birate lokacije gde ćete uređivati atarske puteve?
Dogovaramo se sa predsednicima mesnih zajednica, da vidimo šta su prioriteti. Mi smo u prošloj godini uradili jedan deo puta, to je pešačko biciklistička staza od Iriga prema manastiru Hopovo. Do sada smo odradili stazu u dužini od 800 metara, a radove ćemo nastaviti i ove godine. Prošle godine smo asfaltirali stazu i odmah je postavljena javna rasveta.
Šta se dešava sa obilaznicom oko Iriga? To su stvari koje se rešavaju na nivou pokrajinske i republičke vlade, ali kakva su Vaša saznanja?
Prošle godine, negde u maju održana je sednica u Irigu, kojoj je prisustvovala i ministarka Zorana Mihajlović. Što se Opštine Irig tiče, mi bismo bili prezadovoljni kada bi se počelo odmah sa radovima. Koliko imam saznanja ostalo je da se vidi još samo šta će biti sa obilaznicom oko Rume. Na teritoriji naše opštine sve je čisto, tu se kreće i sa tunelom.
Izmeštanje teretnog saobraćaja iz centra grada je jedna od najvažnijih stvari za vas u Irigu. Da li ste vi kao lokalna samouprava bili u prilici da nešto rešite dok čekate obilaznicu i tunel? Svedoci smo da su se ranijih godina dešavale teške saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodima.
Mi smo do pre dve godine imali stalno problema, bilo je dosta udesa. Onda smo dobili saglasnost da Putevi Srbije postave ležeće policajce u Irigu i sada je saobraćaj usmeren, kroz Irig se vozi 40 kilometara na sat i od tad nije bilo nijednog udesa.
Šta je sa javnom rasvetom, da li je u selima to pitanje rešeno?
Kod nas je to pitanje rešeno. U selima je javna rasveta postavljena, a pregovaramo da ove godine postavimo led rasvetu. Prvo ćemo krenuti iz Vrdnika. Pošto imamo oko 50 odsto živinih sijalica u Vrdniku, krenućemo odatle, nadam se za mesec, dva. To se finansira iz sopstvenih sredstava.
Ako je rešeno pitanje javne rasvete, rekla bih da pitanje vodovodne i kanalizacione mreže nije rešeno u svim selima i da vam to predstavlja problem. Kako tu stvari stoje? Možete li sami ove godine neke od tih projekata realizovati?
Tu imamo veliki problem. Nama su na regionalni vodovod Ruma – Irig priključeni Irig, Rivica i Vrdnik. Ostala mesta imaju svoje bunare i svoje vodovode. Mi težimo da sve mesne vodovode sredimo i da ih damo na upravljanje rumskom vodovodu. Za sada nam vodosnabdevanje bez problema funkcioniše u Šatrincima i Dobrodolu, funkcioniše sa malim poteškoćama u Krušedolu i Krušedol Prnjavoru, to već javno preduzeće Vodovod iz Rume održava. U Jasku tek sada radimo projektnu dokumentaciju za vodovod.
Šta se dešava sa sanacijom Kasine u Vrdniku? Da li je projekat završen?
Odrađena je prva faza radova na zgradi Kasine u Vrdniku, gde smo konkurisali za sredstva kod Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje. Dobili smo sredstva u iznosu 26 miliona dinara. Međutim, tim projektom nije bilo planirano da se radi grejanje. Zgrada je spratna i to je jako veliki problem, pa smo došli na ideju da se i to uradi. Mi smo ponovo uradili projekat grejanja i još neke sanacije, čija je vrednost šest, šest i po miliona dinara. Za ta sredstva smo konkurisali u prošloj godini, nismo dobili novac, ali se nadam da ćemo ga dobiti u ovoj godini. Iz tog razloga još čekamo završetak kompletnih radova i zbog toga se ne useljavamo u prostorije. Tamo su samo trenutno prostorije mesne zajednice i mesne kancelarije.
Ko bi još trebao da bude tu? Zašto je ta zgrada važna za irišku opštinu?
Ona je spomenik kulture pod zaštitom države. Sada se vidi sva njena lepota, što se tiče spoljnog izgleda. U zgradi Kasine planirano je da se nalazi i odeljenje Srpske čitaonice, salu će moći da koriste svi meštani Vrdnika, a biće tu smešteno kulturno – umetničko društvo i još neka udruženja građana.
Šta se dešava sa fasadom Doma zdravlja u Irigu?
Sanacija je završena, konkurisali smo za sredstva kod Pokrajinskog sekretarijata za energetiku. Urađena je izolacija, fasada, kao i rasveta u samom Domu zdravlja.
U kakvom su stanju školski objekti i koliko se ulaže u taj segment?
Škole su nam svuda problem. Sve je dotrajalo, dugo se nije ulagalo. Slabi smo, nemamo mi toliko sredstava da sve sredimo. Naše je pre svega da sa projektima učestvujemo na konkursima i potrudimo se da obezbedimo sredstva kako bi pomogli našim školama. U toku je adaptacija fiskulturne sale vrdničke osnovne škole, vrednost radova je oko 11 miliona dinara. Radi se rekonstrukcija od krova do poda. Trenutno se za našu srednju školu sređuje objekat kuhinje i restorana, za praksu kuvara. Za to smo dobili sredstva u iznosu od četiri miliona dinara, radovi su u toku i nadamo da će otvaranje kuhinje i restorana biti uskoro.
Mnogo se govori o dualnom obrazovanju, da školovanje prati potrebe tržišta. Da li nešto od toga i vi planirate da sprovedete u lokalu, koja su radna mesta najtraženija u iriškoj opštini?
Mi smo to prepoznali malo ranije, dok se još nije ni pričalo o tome. Otvorili smo srednju školu pre pet godina, sa smerovima konobar, kuvar, turistički tehničar, a posle dve godine smo dobili i smer vinogradar vinar. Sada imamo kulinarskog i turističkog tehničara i vinogradara. Posle prve generacije kuvara i konobara u roku od dva meseca sva naša deca su bila zaposlena. Želimo da razvijamo turizam i svim našim objektima su potrebni ovakvi kadrovi. Deca koja su bila na praksi kasnije su zadržana u tim restoranima da rade.
Da li se može živeti od turizma, verskog i etno?
Mi ćemo pravi procvat doživeti tek za koju godinu. Još je sve u razvoju, u toku su ulaganja. Otvaraju se vinarije, imamo banju Vrdnik, razvijamo banjski turizam. Mi tek očekujemo od turizma veća sredstva. Na teritoriji naše opštine nalazi se osam manastira. Trebaju nam objekti, da ljude zadržimo nekoliko dana kod nas, a ne samo da ljudi obiđu i odu. Nama se otvaraju vinarije svake godine. Biće u Rivici ove godine vinarija, u Grgetegu će početi da se gradi ove godine veća vinarija sa prenoćištem. Imamo potencijalnog investitora koji želi da krene sa izgradnjom hotela u Krušedol Prnjavoru.
Bili su vam tokom prošle godine gosti iz Makedonije i Bosne i Hercegovine. Uspostavili ste saradnju sa opštinama u tim državama, kako teče ta regionalna saradnja?
Saradnja teče u dobrom smeru. Mi smo krenuli, što se tiče opštine Drvar u BiH prvo sa sportskom pa kulturnom saradnjom. Biće i privredne, firma Toma palete, koja se nalazi kod nas, otvara svoj pogon u Drvaru. Pošto tamo ima dosta sirovina, kupili su pogon, sada rade na tome da ga u naredna tri, četiri meseca otvore.
Kada imate sve ovo pred sobom, da li izbori mogu da uspore neki od projekata?
Neće usporiti. Moramo obavljati svoj posao, ljudi moraju živeti, sve mora da teče svojim tokom, moraćemo da radimo uporedo na dva koloseka. Mi ćemo u tri naše mesne zajednice imati i izbore za savete. To će biti u Neradinu, Krušedol selu i Jasku.