Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
U Šidu "zaglavljeno" preko 800 migranata
Izbeglice ne žele da ostanu u SrbijiU utorak, 8. marta u Briselu, Evropska unija i Turska dogovorile su se o zatvaranju zapadnobalkanske rute kojom se kreću migranti. Postignut je načelni zajednički dogovor o zatvaranju nelegalnih tokova migranata zapadnobalkanskom rutom, koji bi trebalo da bude potvrđen na samitu Evropske unije 17. marta.
Balkanska ruta je zvanično zatvorena nakon što je Slovenija prestala da dozvoljava ulazak migrantima bez validnih pasoša i viza, a MUP Srbije je saopštio da će Srbija sve mere usaglašavati sa Evropskom unijom i recipročno ih primenjivati na svojim južnim i istočnim granicama. Od ponoći 8. marta, bez validnih pasoša i viza migranti ne mogu ući u Srbiju. Stupanjem na snagu ove odluke, svi oni migranti koji su se zatekli u Srbiji, mogu da zatraže azil, iako mnogi od njih jedino žele da nastave svoj put. Nakon donošenja ove odluke, i u šidskim prihvatnim centrima ostao je veći broj migranata koji su se do pre donošenja ove odluke samo kratko zadržavali u Šidu, čekajući voz za Slavonski Brod u Republici Hrvatskoj. Trenutno ih je preko 800 koji su smešteni u prihvatnom centru preko puta železničke stanice i u motelu „Adaševci“.
Među migrantima nema većih tenzija i svi se nadaju da će uskoro nastaviti svoj put ka zemljama Evropske unije. Ipak, zbog „čepa“ migranata koji je nastao u Šidu, postoji bojazan da će njihovo nezadovoljstvo eskalirati. Iz Opštine Šid najavljuju da će preduzeti preventivne mere kako ne bi došlo do neželjenih posledica.
– Ovakva situacija svakako da može nepovoljno da utiče na našu opštinu. Do sada su migranti samo prolazili kroz opštinu Šid, a trenutno su zadržani ovde. Bilo je izvesnih problema sa ekonomskim migrantima koji nisu mogli nastaviti svoj put dalje. Ispoljavali su nervozu i agresivnost i u nekoj blagoj meri bilo je i incidentnih situacija. Mi smo održali sastanak Saveta za migrante koji reguliše ta pitanja, na kome smo obrazovali Savet za bezbednost opštine Šid. Sagledali smo sva pitanja i uključili sve aktere iz nadležnih ustanova i institucija koje rade u okviru tog saveta. Upravo će jedna od najvažnijih tačaka dnevnog reda predstojeće sednice Skupštine biti novonastala situacija. Kako će se dalje situacija odvijati ne možemo predvideti. Sve aktivnosti odvijaju se preko Komesarijata za izbeglice i Ministarstva za rad, socijalna i boračka pitanja i Vlade Republike Srbije. Naš posao je da učinimo sve kako bi se eventualne neželjene situacije sprečile – istakao je predsednik Opštine Šid Nikola Vasić.
A prilikom posete Prihvatnom centru u Šidu krajem prošle nedelje, zatekli smo nekolicinu migranata. Grupa mladih momaka iz Sirije šetala je ispred Prihvatnog centra.
– U Šidu sam 17 dana. Krenuo sam za Republiku Hrvatsku odakle su me vratili za Šid. Ostao sam ovde, jer nemam gde, a u Siriju ne želim da se vratim. Dobijamo redovno hranu i sve što nam je potrebno, ali novca više nemamo tako da ne znam šta će biti sa nama. Jedino znam da u Srbiji ne želim da ostanem – kaže nam Džemer Mahmud iz Sirije.
Junes iz Sirije, student je engleskog jezika. Želja mu je bila da bude nastavnik u školi. Međutim rat mu je pokvario planove.
– Ovde sam preko nedelju dana nakon što su me vratili sa hrvatske granice. Sada čekam da se granice otvore i ne gubim nadu. Ukoliko voz ne dođe, krenućemo pešice, a natrag u Siriju me želim jer je tamo rat. Želim samo da odem u Nemačku, da nastavim studije i naučim nemački jezik i živim kao sav normalan svet. Ne mogu ostati u Srbiji, ovde su loše ekonomske prilike, samo želim da nastavim put dalje – kaže Junes.
Za sada je izvesno da će migranti iz zemalja Bliskog Istoka, još neko vreme ostati u Šidu. Prema nezvaničnim informacijama postoji mogućnost da će svi oni u sredu, 16. marta biti premešteni u Prihvatni centar Principovac.
M. N.