Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Branislav Nedimović, gradonačelnik Sremske Mitrovice
Poziv Vladi da reši problem otpada pre starta „Mitrosa“Градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић позвао је Министарство пољопривреде и Владу Србије да реше проблем са одлагањем анималног отпада. Он је дописнику Радио Новог Сада рекао да „нико не сме ни да помисли шта ће бити ако се проблем не реши пре него што „Митрос“ почне са радом“.
Престанком рада инђијске Енерго-зелене појавио се проблем одлагања анималног отпада који све чешће завршава у рекама, на њивама, каналима и атарским путевима па чак и крај магистралних путева. Градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић зато је јавно позвао Министарство пољопривреде и Владу Србије да овај проблем хитно реше.
– Постојећи правилници забрањују коришћење сточних јама, а нико не каже шта радити са анималним отпадом када кафилерије не могу да га преузму. Трошимо огромне паре, привремено санирамо проблеме, а ништа се трајно не решава. Дошли смо у апсурдну ситуацију и апелујем на Министарство пољопривреде и на Владу Србије да поводом анималног отпада нешто учине – рекао је Недимовић за Радио Нови Сад.
Како је објаснио градоначелник Сремске Митровице, град је дошао у крајње нелогичну ситуацију: издвојена су средства за прикупљање анималног отпада и средства за набавку хладњача – контејнера у које би се складиштио анимални отпад до транспорта у кафилерију, а на све то се догодило да инђијска „Енерго-зелена“ не ради.
– Не смем ни да помислим шта ће се догодити када „Митрос“ почне да ради и у какву ћемо ситуацију доћи с проблемима око безбедног уклањања анималног отпада. Наравно, имамо и сточаре који траже и желе да се тај проблем реши. А сада се све решава, могу слободно да кажем, на суманут начин. Град троши огромна средства да чисти њиве, канале и локалне путеве од угинуле стоке, а тај новац можемо употребити тако што би субвенционисали грађане да анимални отпад одлажу у сабирне центре и да га потом одвозимо у кафилерије. Ми у овом тренутку немамо такву кафилерију – истиче Недимовић.
Он указује да ће, ако се проблем брзо не реши, са доласком пролећа и лета и високих температура „настати прави хаос“.
– Ми ћемо у Лаћарку чистити пољске путеве и околину села од анималног отпада на потпуно примитиван начин: чистити и закопавати. Онда ће неко доћи да нам приговори да то радимо на незаконит начин. Нека неко каже шта и како да урадимо на законит начин, како да уклонимо анимални отпад ако нема кафилерије спремне да га преузме, а не смемо да га закопамо. Одвојили смо средства за те намене, али нека нам само кажу где да носимо анимални отпад – поручио је Недимовић.
Иначе, основна идеја градских власти била је да се формира центар где би грађани пријављивали угинуле животиње. Градске службе би излазиле на терен, анимални отпад смештале у контејнере – хладњаче које би биле на неколико локација и потом би се неколико пута недељно анимални отпад одвозио у кафилерије. За те намене је у градском буџету планирано између 10 до 12 милиона, а сада се велике паре троше на уклањање дивљих депонија са лешевима животиња без трајног решења проблема.
Srempressportal