Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Godinu dana od dolaska Đure Mandića na čelo sremske policije
Lov na dilere drogePrvog decembra ove godine navršava se punih godinu dana od kako je na čelo sremske policije došao Đura Mandić. Za načelnika Policijske uprave Sremska Mitrovica Mandić je postavljen nakon smene njegovog prethodnika Zorana Smajića, koji će ostati zapamćen po prisnim vezama sa izvesnim problematičnim političarima i tajkunima, ali i po pandurskoj bahatosti i sporosti u rešavanju spornih privatizacija. Elem, dotični se Smajić Zoran, inače šidski policijski kadar, više bavio uterivanjem straha među slobodnim novinarima, nego onim za šta je bio imenovan. Ali, stara je izreka da ne treba tući „mrtvog konja“, a dotični je Šiđanin samo bivši prvi policajac Srema, koji nije slavno otišao sa funkcije.
Da su se stvari od dolaska Đure Mandića na čelo sremske policije promenile u mnogo čemu, dosta je primera. Jedan od tih je i nedavno prebijanje meštanina Laćarka u kafanskoj tuči od strane bahatog policajca, nakon čega je ovaj ekspresno suspendovan. Dok se za vreme Zorana Smajića, prošlog leta čak nije mogla dobiti ni zvanična informacija vezana za prebijanje meštanina Laćarka Marka Žabića, u strogom centru sela, od strane „nepoznatih“ policajaca, nakon čega je, od posledica batina, dotični Marko preminuo.
Primera je mnogo i to za samo godinu dana, a rezultat ovoga je i vraćanje poverenja građana u sremsku policiju.
Značajni pomaci postignuti su na polju borbe protiv narkomanije. Kada se danas prisetimo čuvenog koncerta američke rok grupe „Red Hot Čili Pepers“, koji je održan leta 2007. godine na jednoj inđijskoj ledini, on u poređenju sa današnjim vremenom, po pitanju angažovanja policije izgleda kao dečja igračka. Tadašnja sremska policija se bez trunke stida hvalila kako je tokom koncerta, kome je prisustvovalo 100.000 ljudi, u rutinskoj kontroli prilikom pretresa pronađena jedna (slovima i brojem 1) tableta ekstazija. Bila je to opšta smejurija za tadašnju policiju.
Ove godine, za prvih deset meseci, sremska policija je podnela ukupno 128 prijava protiv 136 osoba, za krivično delo neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga, neovlašćenog držanja i omogućavanje uživanja opojnih droga. Na području PU Sremska Mitrovica su realizovane 74 zaplene, prilikom kojih je pronađeno 48.000 grama opojne droge i preko 530 tableta koje se nalaze na listi opojnih droga. Na području Srema otkrivene su tri laboratorije za uzgoj marihuane u veštačkim uslovima, osam zasada kanabisa sa ukupno 421 stabljikom i 75 poluosušenih delova biljke i tako dalje (videti šire u okviru), iz čega se može naslutiti kolike su razmere delovanja sremske policije.
Ono što se navodi u izveštaju Policijske uprave, valja istaći, predstavlja čistu supstancu droge, koja se mešanjem sa drugim supstancama uvišstručava za tržište. Ali, nije droga jedino zlo sa kojim se suočava sremska policija. Narkomani u apstinencijalnoj krizi ne retko kreću u razbojništva, tako da mnogima koji potegnu nož za par hiljada dinara, preti kazna od desetak godina robije. Šta je doprinelo ovakvom napretku na polju borbe protiv narkomanije? U policiji će reći da je to nova praksa, koja važi od dolaska Đure Mandića na čelo sremske policije. Svi policajci, bez obzira na užu specijalnost, timski su uključeni u suzbijanje narkomanije. Prošlo je vreme kada su se na teritoriji Srema problemom narkomanije bavila samo dva inspektora, a druge to nije zanimalo.
Najosetljivija mesta su svakako škole, u čijim dvorištima i hodnicima droga ne retko bude prisutna. Policijska uprava se sa ovim problemom bori angažovanjem školskih policajaca, ali i edukacijom. Nezgodno je što je škola u dobroj meri izgubila vaspitnu ulogu. Ali, ono što policiji stvara najveći problem i iziskuje velike napore, svakako je dokazivost krivice u ovoj oblasti. Današnji dileri su se izveštili, pa sve manje iznose drogu na ulice, već im zavisnici dolaze na kuću, gde se „urade“ između četiri zida. To predstavlja dodatni napor, kome se policija dovija.
Ono što je važno istaći, kažu u PU Sremska Mitrovica, Sremska Mitrovica je ipak daleko od toga da se može nazvati „Malim Amsterdamom“. Veliki dileri droge su ipak u velikim gradovima, a u sremskim mestima deluju uglavnom dileri na sitno, koji su u stanju da celu količinu svoje robe, prilikom racije, bace u klozetsku šolju. To dodatno otežava rad policije, ali rezultati koji se postižu su ipak značajni.
Naš izvor iz policije kaže da se na tržištu narkotika dešava nešto što do sada nije bilo uobičajeno:
Ili je droge, koja prelazi balkansku rutu, manje na tržištu, ili su otvoreni neki novi putevi i načini šverca., kaže naš izvor. U svakom slučaju, borba policije i dilera droge ne posustaje. U tehnološkom smislu, oni se prate u stopu. Ono što je za sada izvesno, jeste da sremska policija ne spava na ovom poslu. Rezultati najbolje govore o tome.
Vladimir Ćosić