Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Na teritoriji Grada Sremska Mitrovica ukupno je 532 korisnika Narodne kuhinje. To su, uglavnom, članovi staračkih domaćinstava, penzioneri sa najnižim primanjima i samohrani roditelji. Obroci se dele na četiri punkta, od kojih su tri u samom gradu, a jedan u Laćarku i svaki korisnik dobija po pola kilograma hleba i pola litre kuvanog obroka.
U prošlom broju M novina objavljen je razgovor sa korisnicima Narodne kuhinje u Sremskoj Mitrovici, koji su govorili o kvalitetu hrane i prostoru gde im se obroci dele po snegu i hladnoći. Nakon objavljenog teksta, čiji je naslov „Korisnici vikendom gladni“ reagovali su predstavnici lokalne samouprave i obećali češće kontrole i poboljšanje kvaliteta obroka.
Načelnik Gradske uprave za zdravstvenu i socijalnu zaštitu Vojislav Mirnić je obišao prošle srede, 18. januara korisnike Narodne kuhinje i uverio se da je ono što pišu M novine, koje su izgleda mnogima u ovom gradu trn u oku, istina.
Da ne izmišljamo, potvrdile su reči korisnika i ovoga puta. Oni su načelniku, koji brine o siromašnim i bolesnim građanima, rekli da je od obroka najukusniji pasulj, a da su ostala jela bljutava i da bi trebalo poraditi na kvalitetu. Korisnici ističu da je problem i to što se hrana ne deli vikendom, te da su ta dva dana gladni.
Zbog hladnih i snežnih dana podela obroka je prebačena u prostorije Udruženja Kolomejka, na adresi Arsenija Čarnojevića 45. Tako su za 308 korisnika koji su po kuvani obrok dolazili u Crveni krst, obezbeđeni donekle bolji uslovi. Obećano je i da će za oko dva meseca stići kontejner, te da će se obroci tada deliti u zatvorenim prostorijama i da se građani neće smrzavati na minusu dok čekaju toplo jelo, koje se doduše mnogima i ohladi dok ne stignu do kuće.
Na meniju su prilikom naše posete Narodnoj kuhinji na novoj adresi bile makarone u saftu. Prizor dok im se hrana sipa u (ne)čiste plastične kantice nije bio ni malo prijatan, kao ni miris koji se širio. Da bi kao olakšali korisnicima, kombi sa hranom su uterali u natkriveno dvorište, te se stvorila velika gužva, pa je dosta korisnika negodovalo zbog toga. Za njih su otključali i prostorije udruženja, ali šta vredi kada je unutra hladno, jer nema grejanja, tako da im je svejedno da li će hranu čekati napolju ili unutra.
A evo i nekih od komentara korisnika:
Treba da se poboljša hrana, jer nema ukusa, nije dobra i nisam zadovoljna. Jedemo džigericu i makarone, grašak sa malo mesa, ni tokom praznika nije bilo bolje. Dobili smo paket sa makaronama, dve tri konzerve i ulje. Više nego beda. Topli su obroci, ali nisu ukusni. Jedino pasulj lepo skuvaju. One makarone i džigerice ker ne bi pojeo. Obroci treba da su malo obilniji. (Ljiljana Zubović)
Hrana je užasna, jedino što valja jeste pasulj i beli pirinač. (Divna Grastić)
Nije da se ne jede, ali nije bog zna šta. Vikendom ne dobijamo ništa. Neka bude malo bolja hrana. (Jovan Nićetić i Stanoje Gavrić)
Iz budžeta Grada za potrebe Narodne kuhinje izdvaja se pet miliona dinara za tri meseca, a deset osnovnih namirnica za ostalih devet meseci obezbeđuje država. Nije mala suma novca u pitanju, te se sa razlogom postavlja pitanje zbog čega su obroci lošeg kvaliteta, neukusni ili kako kažu korisnici „bljutavi“.
Naša računica kaže da ako se za 90 dana, odnosno tri meseca, koliko Grad plaća rad Narodne kuhinje ukupno izdvoji pet miliona dinara, to je onda po danu 55.555 dinara, odnosno 104 dinara po korisniku dnevno. Prosečna četvoročlana porodica sa 416 dinara može da spremi ukusan ručak sa mesom. Odnosno za 416 dinara može se kupiti nešto manje od kilogram mesa, što je dovoljno za kvalitetan obrok za četvoročlanu porodicu. Zbog čega se onda korisnicima sprema, kako oni tvrde, loša hrana?.
Sekretarka Crvenog krsta Sremska Mitrovica Tatjana Jovančević, za M novine kaže da korisnici svakodnevno dobijaju i meso u obroku, spremljeno na različite načine, prema normativima koje je utvrdio Crveni krst Srbije. Na konstataciju da se korisnici žale na kvalitet hrane i to što vikendom ostaju gladni, sekretarka navodi da se njoj niko nije žalio.
– Što se tiče podele hrane, od 1992. godine, od kako postoji Narodna kuhinja, kuvani obroci se dele radnim danom, njih spremaju radnici Hidrograđevinara, koji ne rade vikendom, stoga se ni hrana ne kuva vikendom. To je nasleđeno stanje, ali svakako ukoliko se korisnici požale nama postoji mogućnost da petkom dobiju veću količinu hrane – navodi Jovančević.
I eto, pošto nema ko da kuva vikendom, najsiromašniji građani ostaju gladni subotom i nedeljom. Međutim, znaju li ljudi iz Crevnog krsta i Grada da stomak ne zna šta je vikend?
Na kraju, još jedanput poruka gospođi koja se žalila na loš kvalitet hrane, ali nije želela da priča za novine, jer citiramo nju „novine ne mogu ništa da im pomognu“: Gradonačelnik i načelnik Mirnić su verni čitaoci M novina, tako da će možda i preduzeti nešto kako bi hrana koju dobijate bila ukusnija.
A mi ćemo kao i do sada nastaviti da ukazujemo na probleme građana Sremske Mitrovice, jer da nije bilo pisanja M novina, čelnici Grada ne bi se upoznali sa problemima korisnika Narodne kuhinje.