Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Vlada Japana obezbedila je 175.500 evra opštini Šid za nabavku ambulantnog vozila, kamiona smećara i kamiona cisterne za vodu, kao podršku unapređenju zdravstvene zaštite i zaštite životne sredine u lokalnim zajednicama u Republici Srbiji pogođenim izbegličkom i migrantskom krizom.
Tim povodom prošlog četvrtka, 2. februara u Opštini Šid održana je ceremonija primopredaje donacije Ambasade Japana u Srbiji u okviru projekta „Opremanje Opštine Šid ambulantnim vozilom i specijalnim vozilima za javna komunalna preduzeće“. Događaju su prisustvovali pored predstavnika lokalne samouprave i javnih preduzeća Opštine Šid, prvi sekretar Ambasade Japana u Republici Srbiji Masajoši Jamata i državni sekretar u Ministarstvu za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević.
Predsednik Opštine Šid Predrag Vuković zahvalio se predstavnicima Ambasade Japana na vrednoj donaciji.
– U toku migrantske krize, Japan je dosta pomogao mnogim institucijama u Srbiji. Mogu da kažem prijateljima iz Japana da su oni ugradili deo sebe u sve ono što su donirali, a svoju zemlju su ugradili u naša srca. Naglasio bih veliku posvećenost saradnika japanske vlade u svim ovim projektima. U više navrata u Šid su dolazili predstavnici Japana, bez novinara i bez želje za publicitetom, ali sa željom da pomognu. To je za nas velika stvar. Jedno je finansijska pomoć, a drugo je lep gest i lepa reč i to ne može novcem da se kupi. Zato Šid nikada neće zaboraviti šta je Japan učinio za nas – istakao je Vuković.
Uključujući i ovu donaciju, ukupan iznos japanske pomoći kroz projekte za osnovne potrebe stanovništva u Srbiji (POPOS) od 1999. godine dosegao je 12 miliona evra. Ukupan iznos japanske pomoći u Srbiji u toku istog perioda premašuje 500 miliona evra.
– Nadam se da će budućnost migranata i izbeglica biti puna nade, kao i da će se u budućnosti stvoriti uslovi za njihov bezbedan povratak u domovinu – istakao je Masajoši Jamata, prvi sekretar Ambasade Japana u Republici Srbiji.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Nenad Ivanišević je izjavio da ako ima nešto dobro u izbegličkoj krizi, to je onda svakako povezivanje ljudi.
– Japan je hiljadama kilometara daleko od migrantske krize i ona baš i nema nikakve veze sa Japanom. Međutim i uprkos toj činjenici, Japan je u svim nesrećnim situacijama u kojima se Srbija do sada našla, nesebično pomagao. Upravo u tome i jeste veličina pravih prijatelja, da pomognu i kada ne moraju i da se sete i pomognu kada je Srbiji teško. U migrantskoj krizi je važno da pokažemo humanost. Često zaboravljamo na izraz koji je Srbiju karakterisao devedesetih godina, a to su izbeglice. Nove izbeglice su sada ovde našle svoje utočište i važno je da sada pokažemo da smo humani. S druge strane, važno je i kako se odnosimo prema tim ljudima. Ja sam ponosan kako je Vlada Republike Srbije vodila politiku prema ovoj migrantskoj situaciji i kako će je voditi ubuduće. Zahvaljujem se Vladi Japana na pomoći u svim segmentima. Nema te krize i tog problema koji se ne može prevazići kada imate ovako odgovornu lokalnu samouprava kakva je u Šidu i kada imate ovakve prijatelje kao što su prijatelji iz Japana – istakao je Ivanišević.
POPOS donacije imaju za cilj da podrže socijalni razvoj kroz projekte za osnovne potrebe stanovništva, a Vlada Japana pruža finansijsku pomoć neophodnu za implementaciju projekata koji će doprineti ekonomskom i socijalnom razvoju zemlje. Životna sredina, socijalna i zdravstvena zaštita, obrazovanje i socijalna zaštita su glavne oblasti interesovanja Vlade Japana. Od 1999. godine, 199 POPOS projekata je realizovano u Republici Srbiji.