Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Gradonačelnik Sremske Mitrovice, diplomirani pravnik, Vladimir Petković (36) na najznačajniju političku funkciju u gradu došao je sa mesta načelnika gradske uprave za urbanizam. Uprkos činjenici da je još veoma mlad, Petković ima decenijsko iskustvo na poslovima urbanizma, a urbanizam je srce svake gradske politike.
Na početku razgovora pitali smo ga kako iz ugla gradonačelnika, odnosno najodgovornijeg čoveka u Sremskoj Mitrovici gleda na funkcionisanje lokalne samouprave?
– Bez obzira što sam bio deo tima koji je do sada vodio ovaj grad, nije svejedno kada pređete sa posla koji je predstavljao deo jedne celine i preuzmete odgovornost za ceo grad. Pogotovo ako se u gradu dosta toga već radilo i uradilo. Ako želite da postignete još bolji rezultat, onda je to velika odgovornost. Potreban je period prilagođavanja, i mene i mojih najbližih saradnika. Trenutno pokušavamo da oformimo novu organizaciju rada. U toku je formiranje novih uprava, likvidacija Direkcije za izgradnju Grada Sremska Mitrovica, konsolidacija nekih srodnih poslova, tehničke stvari koje će doprineti efikasnijem radu lokalne samouprave. Rukovođenje gradom od 80 hiljada stanovnika nije jednostavan posao. Svaka dobra stvar se na neki način podrazumeva, a lošim stvarima se daje značaj. Ali, to je tako i ja sam svestan toga. Bio sam načelnik uprave za urbanizam četiri godine, i stvari su upravo tako funkcionisale – kaže Vladimir Petković.
M NOVINE: Koliko će Vam u obavljanju funkcije gradonačelnika Sremske Mitrovice pomoći iskustvo iz, po mnogima, najvažnije gradske uprave, uprave za urbanizam?
VLADIMIR PETKOVIĆ: Ja sam četiri godine bio načelnik uprave za urbanizam, i zaista ne znam da li je u poslednjih 25 godina neko izdržao na tom mestu pun mandat. Mislim da nije. To iskustvo će svakako pomoći, zato što smo u protekle četiri godine gledali da napravimo dobru osnovu za dalji razvoj grada. Uprava za urbanizam ima direktan uticaj na investicije i razvoj grada. Uradili smo dosta planskih akata koja će budućim investitorima dati čistu situaciju u okviru koje će oni moći nesmetano da grade. Imamo urađene planove detaljne regulacije koji su omogućili da otvaramo blokovsku gradnju objekata. To je višestruka korist za gradski budžet, kroz naknade za građevinsko zemljište i kasnije porez na imovinu. Napravili smo sistem objedinjene procedure, dozvole se dobijaju elektronskim putem, u skladu sa zakonom. I to sve ide mnogo brže nego do sada. Legalizovali smo preko četiri hiljade objekata. Navodim ovo kao primere koji doprinose većim prihodima budžeta. Veoma je bitno da se trudimo da što je moguće više radimo na tome da povećavamo budžetske prihode. U najavi je i smanjenje poreza na zarade koji su bili prihodi jedinica lokalne samouprave. A prihodi u budžetu su u neposrednoj, direktnoj vezi sa gradskim planskim aktima koji su neophodni za investiranje.
Početi su veliki infrastrukturni projekti, skupi i značajni. A najavljuje se smanjenje transfera jedinicama lokalnih samouprava. Da li ste zabrinuti zbog toga i kakvo rešenje je moguće naći da se nadomesti manjak sredstava, ako se usvoje izmene zakona?
Svakako da sam zabrinut, ali upravo iz tog razloga treba da razmišljamo kako to da popravimo. Da podignemo prihodnu stranu budžeta, a da ne povećavamo poreze i takse da ne prebacimo to na građane. Da pokušamo da izvučemo novac na drugoj strani, da ne oštetimo građane. Pripremamo projekte za trgove, ulice, domove zdravlja, škole u saradnji sa pokrajinskim i republičkim organima vlasti. Pokušavamo da što više novca obezbedimo iz tih izvora i na taj način kompenziramo ono što će nam biti oduzeto ukoliko se usvoje izmene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava. Aktivno se radi i na projektima koji će biti realizovani na principima javno – privatnog partnerstva.
Osim što se usklađuje sa zakonom šta likvidacija Direkcije i formiranje novih preduzeća i gradskih uprava konkretno znači za građane. Da li to uopšte ima nekog značaja za običnog čoveka?
Posao koji je do sada obavljala Direkcija trebalo bi da bude bolji i efikasniji, a samim tim će i građani imati koristi od ove reorganizacije. Pokazalo se da manja privredna društva mnogo bolje funkcionišu i efikasnije rade. Likvidacijom Direkcije nastaju dva nova društva, Urbanizam i Gradsko stanovanje. Gradsko stanovanje će se baviti isključivo održavanjem stanova, garaža, poslovnih prostora, servisiranjem usluga građanstva. To će im biti prihod iz kog će se finansirati njihovo poslovanje. Samim tim će se promeniti i odnos prema tim uslugama, njihovoj naplati, jer neće biti drugog izvora finansiranja zarada zaposlenih, a i građani će imati više koristi jer će to privredno društvo biti maksimalno zainteresovano da pruža dobru uslugu. Urbanizam će za grad raditi plansku dokumentaciju, ali će iste poslove raditi i za druge subjekte, privatna pravna i fizička lica. Jednim delom će i oni biti na tržištu i zarađivaće svoju platu. Što se tiče dela poslova Direkcije koji će se vratiti u gradske uprave, smatram da će i to biti bolje i efikasnije, jer će biti olakšana komunikacija među svim gradskim upravama, a to će biti od koristi za građane. Želim da naglasim da u ovoj reorganizaciji neće biti novozaposlenih radnika. Svi trenutno zaposleni će se preraspodeliti između dva nova privredna društva i gradske uprave za infrastrukturu. Ovaj posao se poklopio i sa rebalansom budžeta, tako da će sredstva koja su bila opredeljena za Direkciju sada biti usmerena na gradsku upravu za infrastrukturu kako bi se svi poslovi koji su započeti nesmetano nastavili i priveli kraju.
Vi ste na funkciju gradonačelnika došli iz vladajuće stranke. Važite za čoveka koji misli svojom glavom. Vaša funkcija je politička, ali i konkretna, izvršna, vezana za pravnu regulativu. Hipotetički, šta će se desiti ako se nađete između politike i struke?
Kao načelnik uprave za urbanizam nisam bio u takvoj poziciji. Nije ovde reč o jednom čoveku i jednoj funkciji. U pitanju je tim ljudi koji radi i tu je struka najvažnija. Bez stručnog tima ni načelnik ni gradonačelnik ne mogu da postignu nikakav rezultat. Ono što smo započeli završavamo. Bazen, podvožnjak, školu u Mačvanskoj Mitrovici, put kroz Laćarak će uskoro biti gotov. Planira se azil za životinje. Razmatramo neku odgovarajuću lokaciju. Projekat rekonstrukcije savskog nasipa je u toku i pri kraju. Cilj nam je i razvoj turizma, da iskoristimo potencijal reke Save i istorijsko nasleđe Sirmijuma. Dali smo podsticaj kroz umanjenje naknade za 80 procenata investitorima koji su zainteresovani za izgradnju hotela. Imamo nekoliko zainteresovanih lica za izgradnju hotela.
Da li možete reći šta će biti prioriteti za sledeću godinu i čemu ćete dati najveći značaj prilikom projektovanja budžeta?
Plan gradskog budžeta za 2017. godinu predviđa najviše sredstava za infrastrukturu, i u gradu i u selima. Poseban akcenat ćemo staviti na delove mitrovačkih sela koji nemaju puteve, odnosno asfaltirane ulice. Takođe, uradićemo prostorne planove radnih zona u svakom selu, kako bismo omogućili preduslove za neka buduća ulaganja u privredne objekte. Zatim, planiramo da pažnju usmerimo i na decu, na njihovu bezbednost tako da ćemo ući u rekonstrukciju dečjih igrališta i vrtića. Naravno, ne treba zaboraviti ni primarnu zdravstvenu zaštitu, odnosno rekonstrukciju onih domova zdravlja kojima je obnova neophodna.
Vladimir Ćosić