Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
U 53. godini života Milan Babić, nekadašnji standardni LSK-ov prvotimac, kaže da mu je žao što nije mlad samo zato što više ne igra fudbal, a da mu je sad „ova glava“ igrao bi do 40. godine. Dok je imao „onu glavu“ Babić je mislio da je dovoljno da se fudabal igra do 27. godine, pa je u tim godinama i prestao aktivno da igra za LSK. Ljubav prema fudbalu koju je tokom odrastanja delio sa ostalim dečacima u laćaračkom Četvrtom šoru (Partizanska ulica, prim. aut.) već sa 14 godina odvela ga je u podmladak LSK-a. Nije to bilo ništa neobično za ono vreme, kaže Babić, jer fudbal se igrao stalno i svuda. I na ulici, i u školi, i na četvošorskim ledinama. Tako se onda odrastalo, u igri, u pokretu, bez mobilnih telefona, kompjutera i društvenih mreža. Pored toga, iz Četvrtog šora su bili i nekadašnji LSK-ovi fudbaleri, Zlatko Nikolić, Rada Skorupan, braća Marinko, Toma i Voja Divljak, a i stariji Milanov brat Dragan takođe je igrao za LSK. Tu su bile komšije i Milanova generacija, Željko Šeik Siba i Predrag Beli Pejović, sve četvošorci. U takvom okruženju i sa takvim uzorima, kuda bi talentovani dečak nego na LSK-ovo igralište?
Milan Babić je prošao sve LSK-ove selekcije i pamti trenere od pionirskog do seniorskog ranga. Kaže da je u njegovoj generaciji, a i u ranijim generacijama odnos prema trenerima bio pun poštovanja.
– Voleli smo ih. Đoka Milanković nam kaže šta da uradimo i mi to uradimo, a on ne mora ni da nas gleda. Ako ti je ti je rekao, to se i uradi. Treneri su mi bili u pionirima Siniša Ninković i Branko Herceg, u starijim selekcijama Pinoja, Mija Lazarević, Miroslav Balašćak, Dragan Jovanović, Gojko Petropoljac Đusa. Đusa je voleo je mlade igrače, Pejovića, Sibu, Pecu, mene … Igrao sam sa duplo starijim igračima, i na svakom treningu radili smo po 400 trbušnjaka, a nekad i hiljadu … To je bilo jako važno, svaki dan smo trenirali. Nama ni jedan trening nije teško pao i slušali smo naše trenere. I svi smo jedva čekali trening. Radilo se, treniralo se i kući sam radio trbušnjake. Ko to sad radi, pita se Milan Babić.
1991. GODINA. Stoje: Milenko Kobaš, Boško Lazarević, Mićanović, Dragan Mojić, Bora Vrsajković, Belić, Steva Sladojević, trener Miroslav Balašćak. Čuče: Milan Babić, Mirko Dragišić, Dragan Hajdu, Bata Divljak, Jovica Polovina
– Za podmladak sam počeo da igram sa 14 godina, sa 16-17 godina već sam povremeno ulazio u prvi tim. Prvu utakmicu za prvi tim igrao sam 1986. u Čelarevu. Sećam se LSK je pobedio 2:1. Tada je bilo dosta dobrih fudbalera u podmlatku i svi smo mi mogli da igramo u prvom timu. To se i desilo na jednoj utakmici protiv Stare Pazove, kada je nas šest – sedam igrača iz podmlatka trener uveo u prvi tim i pobedili smo 3:1. U to vreme nama je bilo lako kad smo ulazili u prvi tim. LSK je bio jak i nama klincima nije bilo teško da igramo u dobroj ekipi. Tada je LSK stvarno imao odlične fudbalere. Igrali su Ivica Gombar, Voja Divljak, Dragan Vetmić, Dragan Jovanović, Đoka Skorupan, Vlada Malbašić, Boža Vukolić, Bole Lazarević… U prvi tim sa mnom je ušao Steva Sladojević, Željko Šeik Siba, Predrag Pejović, Jovica Polovina, Brane Maričić, Dragan Mojić, nabraja Babić imena i dodaje da su za LSK igrali i momci iz Manđelosa Đorđe Borđoški Japan, Dragan Roljić, Čeda Lužajić, a tu su bili i Branko Radičević, Zoran Pljuco…
On kaže da je LSK uvek imao dobar podmladak. Treneri su, naročito Gojko Petropoljac Đusa, mladim igračima davali šansu, uvodili su ih povremeno u prvi tim, tako da su oni sa 18 godina, već imali dosta iskustva.
– Nismo osetili taj prelaz, koji može da bude nezgodan za mladog fudbalera, kaže Babić.
Inače, Babić je upamćen kao stabilan igrač, sa 16 godina je šutirao penale i slobodnjake i nikad nije imao tremu. Imao je odličan pregled igre, dobar i precizan centaršut. Pamte se njegove duge lopte koje su nepogrešivo „nalazile“ saigrače u protivničkom šesnaestercu u šansama za gol. On sam je najviše golova davao iz slobodnog udarca. Kornere izvodio majstorski i umeo je da „prenese igru“ sa jednog dela terena na drugi. Igrao je na poziciji desene polutke, kasnije desnog špica, a danas igrači takvog talenta i znanja igraju u prvoj ligi.
– Sećam se 1984. godine kada je pao onaj veliki sneg, mislim da je bio metar visine. Toma Divljak, moj komšija iz Četvrtog šora, je godinu dana pre prešao da igra za „Dinamo“ iz Vinkovaca i trenirao je sam, kod kuće. Sve je bilo zavejano, a Toma i ja smo dve nedelje svaki dan po tom snegu trčali do laćaračkog Brda. Kad se vratimo sa trčanja, onda kod mene kući radimo trbušnjake, i to napolju na dasci. Ti treninzi su mi najviše značili, jer trbušnjaci su najbitniji za brzinu, za skok, za udarac, kaže Milan Babić i dodaje da su današnji treninzi smešni u odnosu na ono kako se nekad treniralo.
1992. GODINA. Stoje: Dragan Jovanović, Lazar Vuletić, Steva Sladojević, Ronald Stegel, Marinko Rajak, Boško Lazarević, Bora Vrsajković, Milenko Kobaš, Imrica Dubovski, Ranko Babić Tapa. Čuče: Milan Babić, Branko Radičević, Jovica Polovina, Zoran Pljuco.
Ostala je anegdota sa utakmice protiv Bačkog Jarka. U Bačkom Jarku je uvek bilo teško igrati jer je publika bila nezgodna, a ni igrači nisu bili bolji. Isto je bilo i u Bakčkom Dobrom Polju, seća se Babić, sve Crnogorci od dve metra, a tukli su …
– Goran Stanić se povredio i trener (Gojko Petropoljac Đusa) mi kaže da se zagrevam. Ja sam se zagrevao pored aut linije, a publika je bila strašan, provocirala, vređali me, vikala mi „cigane“, svašta dobacivali … I uđem ja u 67. minuti, trčim, skidam trenerku i ulazim, ali me sudija vrati zato što nisam stavio kostobarn. I ja se vraćam da stavim kostobran, a Đusa viče: „Uđi Milane i daj gol!“. Bio je indirektan udarac za nas u krugu, na centru terena, Jovica Polovina ima loptu na nozi, dodaje mi i ja dam gol sa 45 metara. Tada smo igrali 97 minuta, nikako da sudija svira kraj. I Beli Pejović i ja odigramo dupli pas, nabacim pokojnom Vladi Malbašiću i on da gol. I tek onda je sudija svirao kraj. Bilo je nerešeno 1:1, seća se Babić.
LSK je bio standardan klub u Novosadsko – sremskoj ligi. Tu su bili i „Radnički“ iz Šida i „Cement“ iz Beočina, rumski „Sloven“, novosadski „Indeks“, zatim „Novi Sad“, „Sloga“ i TSK iz Temerina, „Jedinstvo“ i „Radnički0ô iz Stare Pazove, „Inđija“, Bački Jarak, Kać, Mladenovo, Srbobran, „Sutjeska“ iz Bačkog Dobrog Polja. Bila je to jaka liga u kojoj je LSK dobro igrao. Poređenja radi, danas rumski „1. maj“ igra dve lige više od LSK-a, a bio je dve lige niže. Koliko je LSK bio jak svedoči i podatak da su pobeđivali mitrovački „Srem“. Jedne godine oba kluba su igrala u Vojvođanskoj ligi i u Mitrovici je bilo 2:1 za LSK.
– Tada je Ivica Gombar dao dva gola, jedan iz igre, jedan iz penala. I mi pobedimo, a „Srem“ je te godine bio prvak, napominje Babić.
Igrati za LSK je nekad bio pojama, kaže naš sagovornik. Odnos kluba prema igračima je bio uvek dobar. Pomagali su i pri zapošljavanju, školovanju, u svemu šta god je trebalo. A naročita motivacija za igrače bila je publika.
– Mi smo još od osnovne škole imali dobre treninge zahvaljujući nastavniku fizičkog Gojku Vrsajkoviću Piki. Pika je nas, koji smo bili zainteresovani, spremao za prave utakmice i on nas je najviše isforsirao. Drugi rade bilo šta, igraju fudbal, a mi radimo trbušnjake. U osnovnoj školi smo igrali i rukomet i fudbal. Za dan škole uvek smo igrali utakmice sa tadašnjom mitrovačkom „Nazorovom“ školom. Postojalo je to neko lepo i pozitivno rivalstvo između nastavnika Milana Mikija Pejovića i Pike, koji su inače bili odlični prijatelji. Obojica su volela da pobedi njihova škola. Sećam se koliko je Pika bio srećan kad mi pobedimo, priča Milan Babić.
1993. GODINA. Stoje: Bogdan Radivojev Džeger, Milenko Kobaš, Dušan Trebovac, Lazar Vuletić, Zoran Marković, Goran Petropoljac, Bora Vrsajković, Ronald Stegel, Boško Lazarević, Branislav Kuzminac (popularni Tutan). Čuče: Brane Maričić, Veljko Zarić, Milan Babić, Dragan Hajdu, Jovica Polovina, Dragan Vuletić. Dragan Mojić i Goran Stanić.
– Kad sam igrao u podmlatku, mi smo prvo poluvreme uvek igrali „đene – đene“, ali u drugom poluvremenu sve „izgazimo“, zato što budu pune tribine. Onda je publika dolazila da gleda drugo poluvreme podmlatka, jer je imala šta da vidi. Igrati pred stotinak gledalaca i pred hiljadu, je bilo kao nebo i zemlja, i nama su te pune tribine bile motivacija, priseća se nekadašnja LSK-ova desna polutka.
1994. GODINA. Stoje: Boško Lazarević, Vlada Dakić, Goran Stanić, Bora Vrsajković, Zečević, Belić, Branko Herceg. Čuče: Milan Babić, Ivica Gombar, Đurđević, Dragan Hajdu, Lazar Vuletić
Babić inače ima dobru memoriju, pamti detalje, rezultate, ko je na kojoj utakmici dao gol, koje bio povređen. Tako se seća i LSK-ovih utakmica protiv beogradskog Partizana.
– Dok sam ja igrao u LSK-u, sa Partizanom smo se sastajali tri puta, obično je to bilo za laćaračku slavu. Kad smo igrali 1:1 trener im je bio Jusufi, igrali su tada Vokri i Đurovski. Posle je trener bio Bora Milutinović i tada su nas pobedili 6:1. A jednom smo ih pobedili 3:2. Ivica Osim im je bio trener. Njih je u Laćarak doveo pomoćni trener, a kad je Osim čuo da su izgubili, nije im dao da idu na večeru već im je naredio da se odmah posle utakmice vrate za Beograd, sa zadovoljstvom priča Babić, inače vatreni zvezdaš.
I na kraju razgovora Babić kaže da ima šanse za današnju ekipu LSK-a:
Milanov stariji brat Dragan takođe je igrao za LSK, ali nakon odlaska na studije u Novi Sad prešao je da igra za „Indeks“. Pošto je stariji Babić igrao na poziciji beka, po prirodi stvari dolazilo je do „okršaja“ između dva brata na utakmicama između LSK-a i „Indeksa“. Na pitanje da li je istina da ga je stariji brat jednom prilikom „počistio“ i bacio na atletsku stazu Milana odgovara:
– To je on hteo da uradi kad smo igrali protiv „Indeksa“, ali tad nije uspeo. Jednom, doduše jeste, on i njegovi drugari. Tad me je dobro udario. Ali, mi smo „Indeks“ uglavnom pobeđivali i u svakoj utakmici sam dao gol.
– LSK ima dobru ekipu. Gledao sam skoro sve njihove utakmice, igrački su najkvalitetniji. Mislim da LSK treba da igra u rangu sa Erdevikom i Divošom, to bi bio egal, zaključuje Milan Babić, koga su neki verni LSK-ovi navijači svojevremeno prozvali „Brazilac“ i to ne samo zbog tamnog tena i crne kose. Takav nadimak je trebalo zaslužiti. A Milan Babić to jeste.
Svetlana Ćosić
Tagovi: