Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Uredbom Vlade Srbije o raspodeli podsticaja u poljoprivredi u 2016. godini, subvencije za ratarsku proizvodnju smanjene su i iznose 4.000 dinara po hektaru. Prošle godine subvencije za ratare su iznosile 12.000 dinara, od čega je 6.000 dinara isplaćivano u novcu, a ostatak kroz nabavku mineralnog đubriva i goriva.
Kako ističe načelnik Gradske uprave za poljoprivredu Grada Sremska Mitrovica Vladimir Nastović, sredstva od 12.000 dinara po hektaru bila su veoma značajna, a smanjenjem ovih prihoda, poljoprivrednici su dovedeni u nepovoljan položaj.
– Subvencije su smanjene sa 12.000 na 4.000 dinara i to je, po mom skromnom mišljenju, definitivno problematična odluka. Ipak je taj novac dosta značio poljoprivrednim proizvođačima, najviše malim i srednjim gazdinstvima. Taj novac im je pomagao u proizvodnji. Ovim smanjenjem, oni su dovedeni u nepovoljan položaj. Kakvi će efekti ove odluke biti, teško je predvideti, ali sigurno je da je u pitanju bolan potez za sve ratare. Novac od subvencija je mnogima služio za dalje ulaganje u proizvodnju, pa ako poljoprivredne proizvođače prepustimo samo tržištu, pitanje je koliko njih će izdržati tržišnu utakmicu. Položaj seljaka je sve teži – smatra načelnik Nastović.
Načelnik kaže da razume problematiku poljoprivredne proizvodnje, ali da Grad ne može da pomogne poljoprivrednicima po pitanju visine subvencija.
– Uz svu našu dobru volju, mi se u ovom slučaju pridržavamo zakona o subvencijama. Radimo samo ono što je zakonom dozvoljeno, ali otvoreni smo za sve druge vidove pomoći. Videćemo ove godine koliki će biti budžet Grada i koliko novca će biti opredeljeno za poljoprivredu, s obzirom na to da imamo dve kapitalne investicije u ovoj godini. Uprava za poljoprivredu će se boriti da ta sredstva budu veća od 100 miliona, koliko je za ovu godinu predviđeno za poljoprivredu. Da li ćemo uspeti da se izborimo, videćemo. Imali smo 17. februara posetu Dragana Mirkovića, pomoćnika ministra poljoprivrede, a na sastanku se govorilo o pripremi naših poljoprivrednih proizvođača koji žele da apliciraju na konkurs za sredstva IPARD programa. Neke lokalne samouprave finansiraju deo kamate kredita za poljoprivrednu proizvodnju, kako bi se poljoprivrednicima barem malo olakšalo. I Grad Sremska Mitrovica bi u narednom periodu mogao na ovaj način da pomogne poljoprivrednicima, koji su vrlo skeptični po pitanju njihovog opstanka u poljoprivrednoj proizvodnji, zbog uslova koji se iz godine u godinu zaoštravaju i postaju sve teži – kaže Nastović.
Da li će se sve što je planirano za ovu godinu u budžetu GU za poljoprivredu i realizovati, zavisiće od rezultata izbora, jer načelnik Vladimir Nastović smatra da nije realno u ovom trenutku govoriti o planovima za drugi deo godine, s obzirom na to da ih očekaju izbori, a da njemu, kao načelniku ističe mandat.
– Verovatno će ostati kratkoročna finansiranja od strane lokalne samouprave, koja će poljoprivrednicima biti dostupna onda kada im nedostaje obrtnih sredstava. Povoljnijim kratkoročnim kreditima pokušaćemo da pomognemo ratarima, kojima su subvencije smanjene. Subvencionisani kredit za nabavku priplodnog tovnog materijala i stočne hrane je poljoprivrednicima dosta koristio ranijih godina, a prošle godine smo imali veći odziv poljoprivrednika za kredit za stočarstvo, nego za jesenju setvu – dodaje Nastović.
Sanja Stanetić
Tagovi: