Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Sećam se dečje pesmice, zapravo samo početka: Ja sam kesa Desa, a ja Milesa, a ja Agnesa. Čija je ovo klackalica? A onda vlasnik klackalice (tj. kantara) kaže: Ja sam teg čito gvožđe, za brašno, šećer, kafu i grožđe! Dalje se teg ljubazno raspitivao koliko je koja kesa teška i da li bi i kako mogli zajedno da se klackaju. To je bilo u pesmici, a u životu su i Desa i Milesa i Agnesa zakonom zabranjene, osim ako nisu biorazgradive. O tegu da i ne govorimo, digitalne vage su ga pregazile. Meni reči „plastika“ i „biorazgradivo“ nikako ne mogu stati u istu rečenicu, ali eto, kažu da ima i takve plastike. Čisto sumnjam.
Zabrana plastičnih kesa je verovatno jedan od većih folova koji nam se desio na početku 2020. Kao, mi brinemo o životnoj sredini pa ćemo plastične kese, mučenice, zabraniti, ali svu ostalu plastiku u koju je fabrički upakovana većina namirnica nećemo. Kao, upotrebljavaćemo papirne kese, jer to je ekološki korektnije. Doduše, moraćemo da posečemo šume Amazona, one koje još nije zapalio Leonardo Di Kaprio, da bismo napravili toliko papirnih kesa, ali koga briga. Ovo sa zabranom zvuči baš onako ekološki, taman koliko i gašenje javne rasvete na jedan sat u „čast planete Zemlje“.
U vreme kada sam čitala gore pomenutu pesmicu, znači pre jedno 40-45 godina, uopšte nije bilo plastičnih kesa. Majke mi. Međutim, šta se tada uopšte kupovalo u prodavnicama? Hajde ispisnici, posebno vi sa sela, setite se malo. Hleb, so, šećer, poneka bombona, malo prašak, sapuna, zejtina … Mleko se donosilo iz komšiluka, jer uvek je na selu neko imao kravu. Ostaviš šerpicu na skalinama pred ulaznim vratima u koju ga komšinica, friško pomuzeno, uspe. I obično je onima koji nisu pravili sir, neka baba Giza ili kako se već zvala u kom selu (ime sami dopišite, baba Giza je „moja“) subotom poslepodne donosila sir (podlivani i sitni) na kuću, za nedeljno rastezano. Povrće smo imali u sopstvenim baštama, kao i voće. Meso iz domaće radinosti, naravno. Pa kad odeš u prodavnicu, stvarno ti je dovoljan ceger ili neka platnena torba. Kad se na primer kupovala voda za piće? Samo poneki deka je onako, zbog zdravlja pio kiselu vodu „radensku“ ili „knjaz“ i to iz staklenih flaša. Pila se arterska voda ili obična česmuša. A danas? Kupuje se sve, bilo da si na selu ili u gradu. Od vode, do luka i slanine. Posle osrednjeg pazara u samousluzi ostane raznorazne plastične ambalaže za poveći džak, a tu ne računam plastičnu kesu u kojoj je donet pazar. Mleko je u plastici, jogurt je u plastici, pivo je u plastici, voda je u plastici. Jer treba dalje? Prašak za veš je u plastici, „taš“ za sudove je u plastici, „vim“ za ribanje je u plastici. I „bohor“ je u plastici, samo se sad zove „lenor“. Sve je u plastici, i sad nam trebaju papirne kese da svu tu plastiku stavimo u nju! Pa ko je tu lud? A ko zbunjen?
Tagovi: