Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Krajem prošle nedelje vozom iz Hrvatske u Prihvatni centar u Šidu vraćeno je 217 migranata, uglavnom Avganistanaca, Iračana i mali broj Sirijaca. Prema rečima šefice Biroa za saradnju sa medijima Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Biljane Popović Ivković, reč je o ekonomskim migrantima koji su vraćeni u Srbiju i koji prema svim sporazumima i procedurama naše zemlje sa zemljama regiona, treba da budu vraćeni u zemlje odakle su došli, jer se ne radi o izbeglicama iz ratom zahvaćenih područja.
Migranti koji su vraćeni u Prihvatni centar u Šidu bili su nezadovoljni, jer kako tvrde ne znaju zbog čega nisu mogli da nastave put ka Evropskoj uniji. Neki od njih su izjavljivali i da su spremni da i na ilegalan način pređu srpsko – hrvatsku granicu i nastave dalje ka zemljama Evrope.
– Krenuo sam vozom u Hrvatsku, tamo su me legitimisali, pitali me odakle sam došao i tražili od mene da potpišem neke papire. Posle toga su me vratili nazad za Šid. Osim mene vraćeno je preko 200 ljudi, koji takođe poseduju lična dokumenta. U Srbiji nemamo nikakav problem, ali jednostavno ne želimo da ostanemo ovde, ali ni u Hrvatskoj i nije nam jasno u čemu je problem. Ukoliko nam ne dozvole da nastavimo put dalje ka zemljama Evropske unije, mi nemamo drugo rešenje, ja sam spreman čak i na samoubistvo jer ne vidim drugo rešenje. Moja greška je bila što sam ilegalno prešao grčku granicu. Zato smatram pošto me je Grčka primila, onda je odgovorna i da reši moj problem. Ja imam dete od tri godine koje ima ozbiljne zdravstvene probleme i plašim se da će mu se pogoršati stanje. Ovde sam dva dana, nisam ni gladan ni žedan i nisam hteo ništa da uzmem ovde. Mi nismo krenuli na ovaj put zbog ekonomske situacije nego zato što su nam životi bili ugroženi – ističe Seid Olimioh iz Avganistana.
Voz za prevoz migranata u petak, 19. februara nije stigao iz Slavonskog Broda sve do večernjih sati, što je još više uticalo na nezadovoljstvo među migrantima. Ekonomski migranti smešteni su u tri prihvatna centra u bivšoj klanici, Principovcu i motelu „Adaševci“. Prema informacijama koje smo dobili na železničkoj stanici u Šidu, čeka se da nadležni organi Srbije reše njihov problem i donesu odluku u kom pravcu će se oni dalje kretati. Sve zavisi od toga da li će oni izraziti želju da traže azil u Srbiji ili će u skladu sa dogovorom sa Makedonijom biti izvršena readmisija tih lica u Makedoniju.
Vraćeni migranti, prema rečima nadležnih nisu pravili incidente tokom protekle nedelje osim mirnih protesta 19. februara na železničkoj stanici kada su vraćeni migranti uzvikivali „Ujedinjene nacije“. Među njima se svakodnevno nalaze pripadnici MUP-a koji su zaduženi za očuvanje javnog reda i mira.
Međutim, nezadovoljstvo među migrantima kulminiralo je nedelju 21. februara, kada je oko 150 migranata iz prihvatnog centra u Šidu krenulo peške ka granici sa Hrvatskom. Zaustavljeni su u Adaševcima i policija ih je pokušala nenasilno vratiti u prihvatni centar u Šidu, mada je veliki broj njih ostao da sedi kraj puta.
U pružanje pomoći migrantima, koji u Šid pristižu u sve većem broju, uključene su pored Komesarijata za izbeglice i Crvenog krsta Srbije i brojne humanitarne organizacije. UNHCR je jedna od međunarodnih organizacija koja se nalazi na železničkoj stanici u Šidu i koja ovih dana ima mnogo više posla.
– Svakodnevno smo uključeni u rešavanje ovog problema, kako savetodavno u smislu pomaganja lokalnoj vlasti i Komesarijatu za izbeglice i policiji, tako i u pružanju pomoći ovim ljudima koji svakodnevno stižu. Njima treba hrana, voda, odeća, obuća. Mi identifikujemo lica sa posebnim potrebama, žene sa decom, stare, nemoćne, bolesne i omogućavamo im prioritet pri ukrcavanju u vozove. Poslednjih dana zbog novonastale situacije, vozovi ne dolaze redovno. Imamo dovoljno zaliha da zadovoljimo potrebe svih ovih ljudi i mogu reći da je saradnja sa njima jako dobra. Svako kome treba pomoć ne pravi nikakav problem, kada mu se pomoć pruži. Mislim da nam novonastala situacija neće praviti velike probleme jer smo spremni za svaku situaciju i zato smo i ovde, da im pomognemo – ističe Aleksandar Dišević ispred UNHCR-a.
Nove mere predviđene na prošlonedeljnom sastanku u Briselu direktora policije, među kojima je najznačajnija profilisanje migranata na grčkoj granici i odvajanje onih koji imaju uslove za odlazak u zemlje Evropske unije od ekonomskih migranata, trebalo bi donekle da reše problem koji je prema svemu sudeći kulminirao proteklih dana među vraćenim migrantima. Nove mere predviđaju izdavanje jedinstvenog tranzitnog papira na celoj balkanskoj ruti koji će biti overavan od strane nadležnih zemalja kroz koje migranti prolaze. Na ovaj način, svakoj zemlji biće ostavljena mogućnost da odabere način tranzita kroz svoju teritoriju. Da li će ovakav način rešiti novonastale probleme, ostaje da se vidi.
M. N.
Tagovi: