Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Specijalni rezervat prirode Zasavica tokom proteklih 20 godina postao je možda i najznačajniji istraživački, edukativni, ali i turistički potencijal u Srbiji i stekao izuzetnu reputaciju na evropskom i svetskom nivou. Ovaj potencijal prepoznalo je i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, i pred Savetom Evrope predložilo projekat pod nazivom Zaštita i upravljanje Specijalnim rezervatom prirode Zasavica kao sredstvo za održivi razvoj za nagradu za predeo Evropske konvencije o pejzažu, koju je prošle godine u Strazburu ovaj rezervat i osvojio.
Prema oceni međunarodnog žirija, projekat je promovisao svest javnosti da otkrije prirodna staništa i učešće u javnosti u inicijativama za zaštitu ekosistema i biodiverziteta na način koji je posebno povoljan za održivi razvoj. Pomenuta nagrada dodeljuje se lokalnim i regionalnim vlastima i njihovim udruženjima, ili nevladinim organizacijama kao priznanje za zasluge u primeni politika ili mera održivog razvoja, upravljanja i planiranja predela, a da je ovo priznanje dobila upravo Zasavica i ne čudi, s obzirom na širinu biodiverziteta i izuzetne naučnostraživačke doprinose, kao i turističke atrakcije koji se za nju vezuju.
Tim povodom, u utorak, 26. juna, u Gradskoj kući u Sremskoj Mitrovici održana je konferencija za medije. Prema rečima upravnika SRP Zasavice Slobodana Simića, Savet Evrope je preponao značaj jednog ovakvog rezervata koji je jedinstven u ovom delu Evrope.
– Priznanje nam je ove godine uručeno u Litvaniji. Na osnovu svega onoga što je Zasavica do sada uradila na promociji, pre svega, zaštite prirode, istraživanju značajnih vrsta, razvoju održivog turizma i razvoju starih rasa, Savet Evrope je u svojoj sekciji za razvoj krajolika odlučio da nam dodeli ovo priznanje koje je najznačajnije koje smo do sada dobili i koje je priznanje za sav naš dosadašnji rad. To će biti i podstrek za naš dalji rad. Cilj nam je posebno da unapredimo svoja istraživanja, jer mislimo da ćemo na Zasavici naći još mnogo novih vrsta i otkriti još bogatiji biodiverzitet i da ćemo sve druge oblasti razviti na zadovoljstvo svih naših posetilaca i svih onih koji uživaju u prirodi – rekao je Simić i dodao:
– Ove godine imaćemo dva istraživačka kampa na kojima će učestvovati naši najbolji studenti biologije. Siguran sam da ćemo u tom istraživanju potvrditi da Zasavica ima još potencijala i doprineti tome da budemo još poznatiji, što će podstaći ljude da u još većem broju dolaze i uživaju u prirodnim lepotama.
Prema njegovim rečima, svega ovoga ne bi bilo bez požrtvovanog rada Mihajla Stankovića Miše, stručnog saradnika u Zasavici, koji je u ovom rezervatu otkrio i opisao neverovatan broj novih vrsta, od insekata, pa sve do ptica.
– Miša je do sada otkrio 150 novih vrsta u Srbiji, i ima preko 140 objavljenih domaćih i međunarodnih radova o vrstama u Zasavici. Naučni radovi koji se odnose na vrste koje su viđene u Zasavici već su postali značajne reference za druga istraživanja. Do kraja godine potrudićemo se da izdamo i knjigu o vilinim konjicima, kojih smo pronašli 47, a od kojih veliki broj spada u ugrožene vrste. Kada je reč o insektima, samo njih u Zasavici ima oko 1,5 miliona. – kaže Slobodan Simić.
Kako kaže, to su najznačajniji rezultati rada u ovom rezervatu koji široj javnosti nisu toliko vidljivi.
– Rezultati koji su svima mnogo vidljiviji se tiču razvoja turizma. To nam je bilo najvažnije sa aspekta posete ljudi. Bilo nam je važno da dođu, vide, a toga ne bi bilo da nemamo atrakcije kao što je na primer naš brod. Svake godine imamo 35 do 40 hiljada posetilaca, a kada smo pre par godina organizovali Dino park imali smo preko 90 hiljada posetilaca. Sve to su dokazi da su nam stalno potrebne stvari koje će zainteresovati ljude, a usput mi ćemo ih edukovati. Izgradili smo i nadstrešnicu sa 500 fotografija različitih vrsta koje se nalaze na Zasavici, i svako ko je zainteresovan može da ih pogleda i dalje produbi svoje znanje – rekao je Simić, zaključivši da je još jedan važan aspekt na kojem se radi obnova starih rasa, pre svega mangulica, podolskih goveda i brdskih konja, a program farme muznih magarica Zasavici je doneo još jedno međunarodno priznanje.
N. Milošević