Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Poljoprivredna stručna služba Sremska Mitrovica je u četvrtak 2. juna organizovala Dan polja strnih žita, uljane repice i herbicidnih ogleda, na parceli u Čalmi. Tom prilikom su poljoprivrednicima prezentovane aktivnosti službe koje su se odvijale na oglednim poljima u ovoj poljoprivrednoj sezoni. Takođe je predstavljen projekat tretmana prskanja useva agro – dronom, koji je podržalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Danu polja je prisustvovao veliki broj poljoprivrednika, stručnjaka, kao i ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Branislav Nedimović, v.d. načelnika Gradske uprave za poljoprivredu Vladimir Nastović, v.d. načelnika Gradske uprave za budžet i lokalni ekonomski razvoj Duško Šarošković i direktorica mitrovačke Agencije za ruralni razvoj Dušica Pavlović.
– Tokom trajanja projekta, useve ćemo na oglednim poljima tretirati dron – prskalicama i običnim prskalicama. Krajem godine imaćemo kompletne rezultate pozitivnog i negativnog uticaja na prinos, a sve to ćemo prezentovati poljoprivrednicima na zimskim predavanjima, izjavio je Stevan Savčić direktor PSS Sremska Mitrovica.
Stručnjaci iz poljoprivredne službe ukazali su na trenutne probleme sa usevima, naročito kada je u pitanju pšenica, za koju se očekuje manji prinos u odnosu na raniji period.
– Ove godine ne bi trebalo da očekujemo da se dogodi nešto spektakularno po pitanju prinosa pšenice. Na ovoj parceli je kasnila setva, pa je i niklo sa malim zakašnjenjem. Ipak, ono što će pšenicu ostaviti nedovoljno izbokorenom i niskom, jeste prolećna suša. Tamo gde su proizvođači mogli na vreme da je poseju, sigurno je za oko 20 odsto usev bolji i gušći, ali ni to ne garantuje prošlogodišnji prinos. Rano je da se govori o konkretnim prognozama, ali u razgovorima sa stručnjacima, došli smo do zaključka da prinos neće biti veći od pet i po tona po hektaru, barem na ovoj lokaciji, rekao je Marko Đuričić rukovodilac biljne proizvodnje u PSS Sremska Mitrovica.
Poljoprivredna služba svake godine ima i oglede kukuruza, u saradnji sa velikim brojem kompanija čiji su hibridi zastupljeni u proizvodnji kod domaćih poljoprivrednika. U ogledima se ispituju hibridi u proizvodnim uslovima. Na kraju se rezultati ogleda dostavljaju poljoprivrednicima. Ove godine je bilo problema zbog visoke cene mineralnog đubriva, pa mnogi zbog toga nisu primenili ovu tehniku i sada se na nekim parcelama u Sremu to primeti, po pitanju razvoja kukuruza. On je sada u fazi intenzivnog porasta
– Padavine iz aprila su bile dovoljne za početni porast kukuruza, međutim i zimskih i prolećnih padavina je bilo malo. Trenutno je kukuruz na većini parcela u dobrom stanju, kada govorimo o trenutnoj fazi. Krajem juna, tokom jula i početkom avgusta kukuruz će biti u kritičnoj fazi, kada zahteva najviše vlage. Ako ne bude padavina i budu visoke temperature u tom periodu, izostaće oplodnja, nalivanje i formiranje zrna i to će izazvati najveće posledice po prinos kukuruza. Sve zavisi od vremenskih prilika, kaže dr Vladimir Marić samostalni stručni saradnik za ratarstvo i savetodavac u PSS.
U projektu će učestvovati firma „Agrodron tim“ iz Beograda, čiju su tehnologiju poljoprivrednici imali priliku da vide u Čalmi.
– Na poljima sremskomitrovačke savetodavne službe ćemo izvršiti veliki broj ogleda, da bismo ono što smo prethodnih godina sakupljali od studija i slučaja, iskustava i znanja potvrdili ovde pod kontrolisanim uslovima. Konačno ćemo na jedan formalan način doći do parametara koji su optimalni za korišćenje nove tehnologije dronova, za tretmane useva iz niskog leta. Dronovi su već viđeni poslednjih decenija, međutim tek sa ovom generacijom smo došli do toga da ta oprema pruža pouzdane ravnomernosti, precizno doziranje i navođenje u onim trenucima kada ne možemo lako ući u naš zasad, rekao je prisutnima tokom obraćanja Momir Alvirović iz „Agrodron“ tima.
Poljoprivrednicima je pokazano kako izgleda tretiranje useva uz pomoć drona imaju podeljena mišljenja o uvođenju modernih tehnologija i nakon demonstracije na terenu.
– Solidno to sve izgleda, ali ne znam za veće površine kako deluje dron i kolika može biti pokrivenost. Ali, napredak je za svaku pohvalu. Sigurno može dobro da posluži. Moramo da vidimo i mi poljoprivrednici u praksi kako to izgleda, kaže Radoslav Vukadinović iz Kuzmina, koji gaji kukuruz, pšenicu i soju na oko 40 hektara zemlje.
Mlađi poljoprivrednici kažu da vide perspektivu u modernizaciji poljoprivredne opreme.
– Prvi put prisustvujem Danu polja u organizaciji Poljoprivredne stručne službe Sremska Mitrovica. Dopada mi se kako je osmišljeno i veoma mi je korisno da steknem neka nova znanja. Ova moderna tehnologija koju smo videli je odlična stvar, ostavlja pozitivan utisak i mislim da to može da zaživi, kaže Mihajlo Vladisavljević, mladi poljoprivrednik iz Kuzmina.
Aleksandra Plavšić
Foto: Branislav Tucaković
Tagovi: