23.02.2023.
Društvo

SLAVA OPŠTINE IRIG

Obeležen Sveti Trifun, zaštitnik vinogradara i vinara

Svake godine na Svetog Trifuna, 14. februara, posebno svečano bude u Irigu, budući da Irižani tada obeležavaju slavu Opštine, ali istovremeno i slavu Srpske čitaonice u Irigu i Dan čitaonice.

Prvo je rezanjem i osvećenjem slavskog kolača  u zgradi Opštine, u prisustvu gostiju, ove godine su tu bili i predstavnici mađarskog grada Šikloš, Ormoža iz Slovenije i Orosovlja iz Hrvatske,  obeležena opštinska slava. Sveti Trifun je svetac, zaštitnik vinogradara i vinara, po kojima je iriška opština i poznata, pa nije ni čudo što je upravo ovaj svetac izabran za slavu Opštine. Posle osvećenja slavskog kolača, protojerej stavrofor Slavko Teofilović, paroh iriški u penziji, čestitao je domaćinima slavu.

– Neka su blagosloveni vinogradi i onaj plod od vinograda, jer je po tome naš Irig i naša opština prepoznatljiva. Neka je sretna i blagoslovena slava na današnji dan i da svakoga dobra imate, rekao je Slavko Teofilović.

U ime domaćina, gostima na slavi se obratio Tihomir Stojaković, predsednik Opštine.

–  Mi smo bili u nekoliko vinograda, osvećivali budući rod, tako da u narednom periodu, kako predanja kažu, očekujemo rodnu i plodnu godinu s obzirom na to kakav je današnji dan bio, rekao je predsednik Stojaković.

On je ukazao i u kakvim uslovima i sa kojim dobrim rezultatima Irižani ove godine slave svoju slavu, Sv Trifuna.

– Irig ima čime da se pohvali, to su kilometri puteva koji su urađeni u prethodnom periodu, a tu su i kilometri puteva koji će biti urađeni u narednom periodu. Gasifikovali smo kompletno našu opštinu i sva mesta koja nisu bila gasifikovana, uradili smo kilometre kanalizacije u Irigu i Vrdniku , sa ovim radovima nastavljamo i u narednom periodu. Za ovu godinu smo samo iz budžeta predvideli 200 miliona dinara za investicije,tako da ćemo raditi i sportske terene, renoviraćemo sve mesne zajednice koje nismo, obezbediti grejanje za sve škole…U svim ovim našim naporima i radovima imamo podršku i Pokrajine i Republike, Igora Mirovića i predsednika Vučića, istakao je Tihomir Stojaković.

Svečano je tog dana bilo i u Srpskoj čitaonici koja takođe, obeležava Svetog Trifuna kao i Dan čitaonice. To je i dan kada se uručuje  nagrada „Luča“ za doprinos razvoju kulture i kulturnog stvaralaštva na teritoriji opštine Irig, koja je otišla u ruke Sanje Suba, nastavnice likovnog vvaspitanja u OŠ „Dositej Obradović“ u Irigu.

Vera Novković, direktorka Srpske čitaonice, podsetila da je ova ustanova od njenog osnivanja 1842. godine, kao svoju slavu slavi Sv Trifuna, zaštitnika čitaonice.

Čitaonica je 1. januara ove godine obeležila 181. godinu postojanja. Prošla godina, u kojoj je obeležen jubilej, 180 godina od osnivanja, bila je veoma uspešna, sa mnogo rada i priznanja.

– Prošle godine smo dobili najviše priznanje, to Sretenjski orden prvog reda, a ove takođe za prethodnu godinu „Izuzetnu Vukovu nagradu“. Čitaonica je 1982. godine  dobila i „Vukovu nagradu“. Drago mi je što je rad čitaonice na očuvanju kulturne baštine, na negovanju lepe reči, književnosti i sprskog jezika prepoznat i vrednovan. Čitaonica svojim radom i trajanjem spaja tri veka, ona je oličenje trajanja i moram da kažem da je prošle godine obeleženo i 60 godina trajanja Sabora bibliotekara Srema, 40 godina dodele nagradae „Luča“, a  ove godine dodeljujemo po 41. put ovu nagradu.  Nju uručujemo nastavnici likovnog Sanji Suba za njen doprinos obrazovanju i usmeravanju dece da vole likovnu umetnost i da se likovno izražavaju, rekla je Vera Novković.

Sanja Suba, nastavnica likovne kulture u OŠ „Dositej Obradović“ u Irigu je, primivši nagradu, istakla da je to veliko priznanje. Sanja je u proteklom periodu  dobijala već priznanja za svoj rad u oblasti likovne umetnosti.

– Ipak, ovo je nagrada za dugogodišnji rad, ja sam ovde prisutna 20 godina i mogu da kažem da mi je izuzetno drago što je dosta mojih ranijih učenika krenulo mojim stopama, rekla je dobitnica 41. „Luče“ Sanja Suba.

Obrazloženje za ovogodišnju nagradu je pročitao predsednik žirija, književnik Todor Bjelkić, koji je ukazao da Sanja Suba iza sebe ima ozbiljan rad i trud i želju  da se likovna kultura i obrazovanje što više približe ne samo njenim učenicima, nego i mladima uopšte.

– Ona je i dugogodišnja saradica Srpske čitonice, bila je aktivna i kao  učesnica u projektu Srpske čitaonice „Katalog biblioteka fruškogorskih manastira“, rekao je Todor Bjelkić.

S. Džakula

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.