Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Većina ljudi voli da započne novi dan uz šoljicu dobre kafe. U prethodnom periodu se na tržištu retko mogla naći čista kafa, a bilo je više onih proizvoda izmenjenog sastava, pa i kvaliteta. Od sada će takve mešavine biti obavezno označene kao „proizvod na bazi kafe“, a ukoliko je u njima manje od 50 odsto kafe, oznaka bi morala da sadrži podatak da je to proizvod sa dodatkom kafe. Pod imenom „kafa“ od 31. maja moći će da se prodaju samo proizvodi napravljeni isključivo od mlevenog zrna kafe. To je predviđeno Pravilnikom o kvalitetu sirove kafe, zamena za kafu i srodnih proizvoda, koji je usvojen u našoj državi pre godinu i po dana. U međuvremenu bi trebalo da su proizvođači prilagodili poslovanje novim pravilima.
– Mi smo se u poslovanju prvobitno odlučili za „espreso“ kafu i različite mešavine, kako mi to kažemo „blendove“. Za sada ih imamo šest. Imamo i čistu arabiku, odnosno kafe koje dolaze iz različitih krajeva, sa različitih nadmorskih visina i sa različitim ocenama. To prodajemo ovde i prezentujemo ljudima lepotu i arome koju kafa može da sadrži. Počeli smo pržiti i mnogo domaće kafe u poslednje vreme, jer naši sugrađani to traže. Takva kafa podseća na neko vreme od pre 30 i 40 godina, kada su naše bake same pržile i mlele kafu. To se dobro pokazalo među ljubiteljima tog napitka, dodao je Popadić.
U „Kući kafe“ u Sremskoj Mitrovici kažu da će ove novine najviše uticati na veće proizvođače, ali ne i na njih, s obzirom na to da oni prave čistu kafu.
– Domaća kafa nije više ono što bi trebalo da bude već niz godina, što zbog poteškoća i poskupljenja na tržištu, ali i dotadašnje državne regulative. Spas za ljubitelje prave kafe postoji. Upravo zato će se i primenjivati novi pravilnik koji je država propisala i to nas raduje. Kada probate čistu kafu i kada probate neku sa dodacima soje, graška ili nečeg sličnog, odmah se prepozna razlika. To dugogodišnji konzumenti primete, objasnio je Milorad Mića Popadić, vlasnik „Kuće kafe“.
Novi pravilnik je delimično usklađen sa evropskim propisima, ali je pre svega u interesu potrošača i nekih proizvođača. Novim načinom deklarisanja će oni koji kafu proizvode na pravi način, imati mogućnost da većim kvalitetom opravdaju i cenu.
Međutim, iako nas miris čiste kafe vraća u prošlost, sadašnji način prženja kafe se u potpunosti razlikuje od starinskog.
– Pržionice su danas sofisticirane, imaju softvere i različite receptore koji kontrolišu svaki sekund u procesu prženja kafe. Sve je potpuno automatizovano i ne može da se dogodi ništa nepredvidivo. To je revolucionarno, jer se danas kvalitet kafe podiže na viši nivo, upravo zbog poboljšanog kvaliteta prženja. Ne može da zagori kafa ili da bude nedovoljno pečena. Svaka tura je ista, a za to je zaslužna savremena tehnologija, znanje i literatura. To će tek da napravi razliku između proizvođača. Proizvod koji može danas da se dobije je pitak, lep i pun aroma, a kao takav brzo prirasta ljudima za srce, zaključio je Mića Popadić.
I nakon 31. maja će biti moguće pronaći u rafovima deklarisane proizvode po starim propisima, s obzirom na to da je predviđeno da ono što je u tom momentu u prodaji, može da se prodaje do isteka roka trajanja.
A. Plavšić