31.01.2019.
Poljoprivreda

STEJANOVCI: DRAGIŠI KOVAČEVIĆU PRVA SREDSTVA IZ IPARD-A

Nabavka mašine za berbu višanja

Sem Fabrici, šef Delegacije EU u Srbiji, Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Slađan Mančić, predsednik rumske opštine prisustvovali su 25. januara u Stejanovcima, prvoj dodeli rešenja o isplati IPARD sredstava Dragiši Kovačeviću, vlasniku šest hektara zasada višanja, koji je sredstva dobio za kupovinu mašine za branje višanja i šljiva. Ova mašina obere tri stabla u minutu i zamenjuje 200 radnika.

– Konkretno, moje gazdinstvo se bavi proizvodnjom višnje i aplicirao sam za sredstva, u januaru prošle godine za IPARD sredstva. Za godinu dana ceo taj proces je završen, tako da mi je 25. januara uručeno rešenje o isplati sredstava. Procedura uopšte nije bila komplikovana, u toku ovih godinu dana imao sam pet kontrola, bez ikakvih preteranih zahteva, ništa nije bilo komplikovano. Ja bih svakome preporučio, ako imaju potrebe i mogućnosti, da uđu u ovu priču, jer sredstva koja se i vraćaju, su značajna. Radi se o povraćaju 60 odsto od osnovne cene investicije – poručio je Kovačević.

Investicija je bila vredna, sa porezom, oko 50.000 evra, znači 41.000 evra vrednost mašine, a ostalo je PDV. Ova mašina je isplativa, zato što zamenjuje veliki broj radnika i tako smanjuje troškove.

– Računam da će se isplatiti u narednih nekoliko godina, pogotovo ako budem proširivao proizvodnju, što i planiram. Konkretno, ja sam lane imao prinos 12 tona po hektaru, a krajnji cilj mi je da imam 20 hektara. Već godinama višnju plasiram u šabački Eliksir, jer sa njima imam korektnu saradnju. Imam oblačinsku sortu višnje, to je naša autohtona sorta i sarađujem i sa stručnjacima sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Prvu višnju sam zasadio još 2000. godine i posle toga polako širio broj zasada i površine – kaže vlasnik ovog voćnjaka, Dragiša Kovačević.

Slađan Mančić je istakao, da mu je izuzetno zadovoljstvo što je ovaj projekat iz IPARD-a baš ovde realizovan i što pokazuje da može da se aplicira i dobiju podsticajna sredstva.

– Na ovaj način pokazujemo da može da se unapređuje proizvodnja, prave uštede i dobro je što vlasnik razmišlja o povećanju površina zasada. To je nama u rumskoj opštini potrebno, jer smo mi poznati kao poljoprivredni kraj. Ovaj primer, naravno i uz pomoć Ministarstva poljoprivrede i delegacije EU, pokazuje da i ostali proizvođači treba da konkurišu sa svojim projektima, jer je ovo potvrda da, ako je projekat pravi, može biti ostvariv i da se sredstva mogu dobiti lako – istakao je Slađan Mančić. On je dodao da je ovo prvi projekat, koji je realizovan i igrom slučaja je baš sa teritorije rumske opštine, uz nadu da će ih biti još.

Sem Fabrici je rekao da mu je zadovoljstvo da bude ovde, sa ministrom i gradonačelnikom i prvo je čestitao Dragiši Kovačeviću što je prvi farmer u Srbiji, koji dobija rešenje o isplati novca u okviru IPARD fonda .

– Ček koji je dobio, predstavlja refundaciju 60 procenata ukupne investicije, to je bespovratna pomoć koju EU dodeljuje. Kao što ste čuli, ova mašina koju je kupio uz našu pomoć, će smanjiti vreme u radu, ali i povećati proizvodne kapacitete i njegovu konkurentnost i to su upravo i osnovni ciljevi IPARD programa. Drago mi je i što je Ministarstvo spremno da otvori prvi konkurs za nabavku traktora u okviru ovog programa, što je jedna važna komponenta ovog programa. Procedura možda jeste složena, ali razlog je to što EU želi da bude sigurna, da sve bude transparentno i da novac zaista stigne onome kome je namenjen. Ukupan iznos bespovratnih sredstava u okviru ovog programa je 175 miliona evra, što je pokrivanje 60 procenata ukupnih investicija u mašine i traktore, tako da mi očekujemo da će ukupne investicije iznositi oko 400 miliona evra. Ovo je veoma važan projekat za celu Srbiju, za pojedinačne poljoprivrednike i mi želimo da pozovemo poljoprivrednike i opštine, da učestvuju na konkursima u okviru ovog programa – poručio je Sem Fabrici.

Ministar Branislav Nedimović je podsetio da se o ovim fondovima pričalo godinama, a sada se i realizuju.

– Danas je ovo simbolično prvo uručenje rešenja o isplati, a imamo još sedam isplata, vezano za nabavku opreme. Za traktore je do sada izdato 155 rešenja i ona su i u prethodna dva dana uručivana. Na primeru gospodina Kovačevića, koji je uložio u ovu mašinu 50.000 evra, mašinu koja je srpske firme Samober, dobio je povraćaj nešto preko tri miliona dinara. Ovo je priča o srpskoj poljoprivredi i konkurentnosti, kako sa modernizacijom i novom opremom, novim objektima, možemo da unapredimo i štedimo, i da zaradu kroz štednju dalje investiramo. Pričalo se da će ovi programi biti privilegija samo onih koji imaju 100, 200, 500 hektara zemlje, evo slike i prilike da to nije tako. Ovde je reč o šest hektara voća, čovek konkurisao, čuli ste da nije ništa komplikovano. Ipak, nije ovo 1976. godina pa da rukom na papiru napišeš tri rečenice i neko ti da novac, a dalje te ne kontroliše – rekao je ministar Nedimović.

On je dodao da će ove godine biti četiri poziva za IPARD, ukupnog kapaciteta 80 miliona evra za nabavku mašina, traktora, izgradnju objekata i za opremanje tih objekata.

– Ovo je proces gde nema nazad i želim da zahvalim Semu Fabriciju,  Vladi Srbije, Minsitarstvu finansija i Ministarstvu za evropske integracije, što smo timski radili na ovome i brzo to rešili. Ovo su prve evropske pare, koje srpski poljoprivrednici dobijaju direktno u ruke, do sada je to išlo preko institucija. To je pokazatelj da, kada se zajedno udružimo sa evropskim kolegama, možemo da napravimo veliku korist za srpsku poljoprivredu. Mi u Evropu izvozimo 70 odsto naših poljoprivrednih proizvoda, to je naš najvažniji trgovinski partner. Ideja nam je da budemo integrisani deo evropskog poljoprivrednog prostora – poručio je Branislav Nedimović.

On je informisao novinare da je bilo 384 zahteva za traktore, konkurs je gotov i doneto je 155 rešenja. Sada ide novi poziv, na koji se može konkurisati, jer je u ovoj godini obezbeđeno dosta novca za nabavku traktora, tako da oni koji su konkurisali, a nisu dobili sredstva, mogu da ponove svoje zahteve.

Prošle godine, ukupno uz sredstva, koje je dala država i iz IPARD programa je nabavljeno 2.500 novih traktora za Srbiju

– Za prvi konkurs za mašine bilo je 84 zahteva, a u 2019. godini očekujem znatno više. To je bio prvi poziv i bilo je malo nepoverenja. Zato zahvaljujem Dragiši Kovačeviću i rumskoj opštini što su to sproveli kako treba –  izjavio je Branislav Nedimović.

Predsednik rumske opštine Slađan Mančić, uručio je ovom prilikom  šefu Delegacije EU u Srbiji Semu Fabriciju, luksuznu monografiju o Rumi.

 

S. DŽ.

 

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.