Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Usvojeni budžet za poljoprivredu za 2017. godinu je 43,778 milijardi dinara, što je za 8,11 odsto više u odnosu na prošlogodišnji. To je najveće povećanje budžeta u odnosu na sva ostala ministarstva. Pored toga, usvojene mere agrarne politike imaju za cilj jačanje stočarstva, ratarstva, voćarstva i povrtarstva, odnosno onih grana poljoprivrede koje na srednji i duži rok imaju najbolju perspektivu, to je sažetak planova ministarstva poljoprivrede za 2017. godinu. Naravno, pored pomenutog treba istaći i proces evropskih integracija u kom poljoprivreda ima centralno mesto.
– U jednom od zakona koji su usvojeni ranijih godina rečeno je da budžet za poljoprivredu treba da bude pet odsto republičkog budžeta. Međutim, nije definisano da li se misli na prihodnu ili rashodnu stranu budžeta. Suština je u tome da novca nikad nije dovoljno za poljoprivredu i naša intencija je da ga u budućnosti bude više. Ministarstvo poljoprivrede je imalo najveći rast budžeta u odnosu na sva druga ministarstva, preko osam procenata. To je jasan signal da je došlo do promene u načinu razmišljanja kada je u pitanju agrar. To je svakako nedovoljno, ali moramo tu nekoliko stvari da razlikujemo. Pre svega da pomenem pokrajinsku administraciju, čija je izvorna nadležnost finansiranje poljoprivrede, i to u delu ruralnog razvoja. I tu imamo značajna sredstva koja su opredeljena za poljoprivredu, tako da se ne radi samo o novcu koji se nalazi u republičkom budžetu – rekao je ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović.
M NOVINE: Zaštita životne sredine, a i sama poljoprivreda je jako važna oblast u procesu pristupanja EU.
BRANISLAV NEDIMOVIĆ: Poljoprivreda i oblast zaštite životne sredine biće centar finansijske podrške vlade u narednim godinama. Čitav proces evropskih integracija zasniva se na zajedničkoj poljoprivrednoj politici i politici upravljanja zaštitom životne sredine. Treba znati da se 80 odsto propisa koje treba uskladiti sa normativom EU tiče ove dve oblasti. U pitanju su četiri poglavlja koja se tiču poljoprivrede, bezbednosti hrane, ribarstva i zaštite životne sredine. Evropska komisija je označila da smo mi na poglavlju 27, poglavlju koje se tiče zaštite životne sredine, napravili najveći iskorak u poslednjih nekoliko meseci. To verovatno običan čovek i ne vidi. Mi smo sada u postupku usklađivanja normative. Za poglavlje 27 sve je spremno. Treba da se ove godine uradi akcioni plan. Kad je u pitanju ribarstvo, poglavlje 13, mi ćemo to poglavlje otvoriti i najverovatnije zatvoriti u prvoj polovini godine u vreme predsedavanja Malte. Što se tiče poglavlja 12, bezbednosti hrane, tu treba da vidimo šta sve moramo da ispunimo, treba da dobijemo takozvane bendž markere. A što se tiče same poljoprivrede, odnosno poglavlja 11, mi smo tu dobili nekoliko stvari koje moramo da uradimo. Pre svega da uspostavimo IPARD procedure, da izmenimo zakon o poljoprivredi. IPARD su posebna sredstva EU koja će nam biti na raspolaganju kao zemlji kandidatu. Očekujem da ćemo akreditaciju dobiti u junu i da ćemo i to završiti, tako da ćemo i to poglavlje moći da otvorimo. Ima tu puno posla i ima dosta da se radi. Iskustva Hrvatske su nam dragocena, a naročito Mađarske. Mađari su nam bliži zbog iste ili slične vrste proizvodnje.
Nas ove godine čeka i liberalizacija tržišta poljoprivrednog zemljišta. Da li je to konačna stvar, da li će od 1. septembra stranci moći da kupuju zemlju u Srbiji?
Ono što je nekarakteristično za proces pridruživanja, kada je Srbija u pitanju, je to što je jedino Srbija preuzela na sebe obavezu da liberalizuje tržište poljoprivrednog zemljišta. To se desilo 2008. godine u vreme potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Druge zemlje su taj uslov ispunjavale tek kad uđu u EU i imale su rok za to tri, četiri ili deset godina. Jedino smo mi preuzeli takvu obavezu, i neka je na čast onima koji su to tako uradili. Nama 1. septembra ove godine ističe rok za liberalizaciju tržišta poljoprivrednog zemljišta i mi ćemo to uraditi. Moramo izmeniti zakon o poljoprivrednom zemljištu. Međutim, nećemo tržište liberalizovati baš onako kako je SSP-om predviđeno, nego ćemo utvrditi posebna merila da bi neko mogao da stekne pravo vlasništva nad zemljom u Srbiji. Biće predviđeno da neko ko koće da kupi zemljište mora određen broj godina biti registrovan u APR, ako se radi o pravnom licu, ili imati prebivalište u Srbiji, ukoliko se radi o fizičkim licima. To su rešenja koja su poznata u Poljskoj, Sloveniji, Mađarskoj, Slovačkoj…
Godinama slušamo priče o modernizaciji srpske poljoprivrede, o (ne)konkurentnosti naših poljoprivrednika u odnosu na evropske. Uvek su u pitanju velike cifre i veliki poslovi, ali šta mali srpski poljoprivrednik može očekivati od ministarstva poljoprivrede u narednom periodu? Malih gazdinstava je mnogo više nego onih velikih.
Prosečna veličina poseda u celoj Srbiji je između tri i tri i po hektara. Na području Vojvodine je to malo više. Prosečan broj krava koje ima jedno poljoprivredno gazdinstvo je od jedne do četiri. 90 odsto je takvih gazdinstava. Mi u stvari imamo veliki broj ljudi kojima je poljoprivreda ili dopunska delatnost ili su to u pitanju nekomercijalna gazdinstva. Država ima obavezu da to očuva, jer ako se prema njima ne budemo odnosili na pravi način, možemo da ih uništimo. Možemo da uništimo kompletan stočni fond, a to je jako osetljiva stvar. Naravno, oni svi očekuju od ministarstva podsticaje. U proteklih 10-15 godina od mera agrarne politike u Srbiji smo videli samo subvencije po hektaru. To je bila klasična potrošačka mera. Kada su MMF i Svetska banka uradile analizu agrarnih mera, utvrđeno je da ne postoje efekti takve agrarne politike. Suština cele priče je da mi moramo, da bismo se prilagodili EU, obezbediti da naši poljoprivrednici budu konkurentni.
Kako ćete to obezbediti? Kako će se postići da srpski seljak bude konkurenat recimo mađarskom?
Ima tu nekoliko stvari. Jedno su mere agrarne politike na povećanju konkurentnosti. Tu pre svega mislim na nabavku nove opreme, mehanizacije kako bi se snižavali troškovi proizvodnje. Dalje, treba davati podsticaje za one vrste poljoprivrednih delatnosti koje na srednji i duži rok imaju perspektivu, tu mislim na povrtarstvo, voćarstvo, stočarstvo, ribarstvo. I treća stvar je razvoj prerađivačke industrije kao grane koja će apsorbovati viškove. To su tri ključne stvari sa kojima izlazimo pred poljoprivrednike. Malo to sad deluje nepopularno. Na duži rok je to održivije nego davanje 12 hiljada dinara po hektaru. Posebno što mnoga gazdinstva još uvek vode sudske sporove sa državom zbog neisplaćenih subvencija. Lepo se pričalo, lepo se slikalo, ali kada je došlo do realizacije, nisu svi dobili.
Kolike će biti subvencije po hektaru ove godine?
Biće 4.000 dinara po hektaru. Dve hiljade u novcu, a dve hiljade kroz regresiranje veštačkog đubriva. Međutim, sada imamo mnogo više novca za nabavku traktora, mehanizacije, opreme, izgradnju skladišta. I sve je prilagođeno malim poljoprivrednicima, procedure nisu komplikovane. Nije to priča da će samo veliki, oni koji obrađuju stotine hektara moći da dođu do ovih sredstava. Upravo suprotno, mala gazdinstva će dobijati ova sredstva kako bi prešla na viši nivo, u kategoriju srednjih, da tako kažem.
Na koji način će poljoprivrednici dolaziti do sredstava za obnovu mehanizacije?
Nova praksa će biti bolja od prošlogodišnje, kada smo imali situaciju da poljoprivrednici stalno konkurišu i nikad ne znaju da li će sredstva dobiti ili ne. Ove godine će poljoprivrednici podnositi profakturu za nabavku mehanizacije. Kada mehanizaciju kupe, dobijeni račun dostavljaju ministarstvu, i sredstva će se u određenom procentu, u skladu sa pravilnikom, refundirati.
Da li će se država pobrinuti da naš poljoprivrednik dođe do novih znanja i veština, kako da napravi biznis plan, kako da se snađe u moru poreskih propisa, kako da ostvari prava i podsticaje iz fondova EU. Šta će se u toj oblasti promeniti?
Transformacija savetodavne službe planirana je za 2017. godinu. Nama savetodavna služba funkcioniše onako kako je funkcionisala i pre dvadeset godina. Recimo savetodavna služba u Sremskoj Mitrovici ima sedam ratara, jednog voćara, jednog stočara… Međutim, struktura proizvodnje se menja i to drastično u korist povrtarstva i voćarstva. Mi nemamo ni savetodavce koji su sposobni da podučavaju poljoprivrednike u sferi poreske politike i pravne regulative, a to je veoma bitno i biće sve važnije. Nama treba potpuno drugačija konfiguracija savetodavne službe nego što je to ona sada. S druge strane, postoji mnogo veća količina sredstava koja stoji poljoprivrednicima na raspolaganju, sredstva EU, ali oni nisu u stanju da ih privuku. Mi sad hoćemo da razvijemo tu vrstu usluga koje će pružati ne samo savetodavne službe, nego i knjigovodstvene agencije, poreski savetnici. Oni će morati da imaju licence i poljoprivrednici će znati da im oni mogu pružiti pravu uslugu koja će im nešto značiti. A država ima nameru da taj trošak poljoprivrednicima regresira. Na taj način oni će ući u sistem i to će biti od koristi i njima i državi.
Kada je u pitanju zakonska regulativa, na koji način će se rešiti dug koji poljoprivrednici imaju prema PIO fondu i fondu zdravstvenog osiguranja? U pitanju su ogromne cifre.
U sadašnjem zakonskom rešenju dešava se jedna potpuno neverovatna stvar. Imao ti hektar, imao sto hektara plaćaš isti doprinos za penzijsko osiguranje. Drugi apsurd je u tom što poljoprivrednik koji uplaćuje doprinos 15 godina ima istu penziju kao i onaj koji je uplaćivao doprinos 40 godina. To su nelogičnosti koje moraju da se otklone. I mi ćemo menjati zakon. Ali prvo moramo da regulišemo postojeće dugove koji su na nivou od 185 milijardi dinara. Od toga je 155 milijardi po osnovu penzijskog i invalidskog osiguranja, a 30 milijardi po osnovu zdravstvenog osiguranja. Mi hoćemo da rešimo sve dugove i da donesemo nova pravila. Predlog je da se dugovanja za zdravstveno osiguranje odmah otpišu, zajedno sa kamatama. Što se tiče staža, ko bude želeo da ga poveže imaće mogućnost da u dugom vremenskom periodu taj dug isplati. Ko ne bude hteo, neće imati staž i gotovo. Jednom mora da se podvuče crta i da se krene ispočetka. Poljska je tu napravila odličan model i mi ćemo u buduće raditi po njihovom modelu. Nova pravila bi značila da bi se spram ekonomske snage gazdinstava napravila skala po kojoj bi se doprinosi plaćali. S druge strane, nećemo poljoprivrednike terati da plaćaju penzioni doprinos ako to ne žele. Penziono osiguranje će biti na principu dobrovoljnosti. Moraće se menjati zakon o obaveznom penzionom i invalidskom osiguranju, pošto je osiguranje sada obavezno za sve. To će zaista biti revolucionarna stvar.
A te priče da se uzima zemlja zbog duga za penziono osiguranje, to nema veze sa životom. To se nigde nije desilo. Bilo je nekoliko slučajeva zbog neplaćenog PDV, ali to je potpuno drugi slučaj i u pitanju su uglavnom malverzacije. Ne treba mešati babe i žabe.
Poljoprivrednike ne muči samo zastarela mehanizacija, poreska politika i razni drugi nameti. Njih muči i nelojalna konkurencija, ucenjivanje prerađivača, cenovni šokovi, nemogućnost planiranja ni na kratki rok, a kamoli na duži. Uopšte jedna neuređenost tržišta.
Slažem se. Tu ima nekoliko stvari. Mi nikad nismo uspostavili referentnu laboratoriju. Najavljivana je godinama i konačno će proraditi u aprilu, i to posle izbora, da nam ne bi spočitavali kako to koristimo u političke svrhe. Treba da proradi laboratorija za kontrolu mleka i mesa. To su dve osnovne laboratorije za namirnice koje su najčešće u prometu koje će dovesti do sigurnijeg položaja poljoprivrednog proizvođača u odnosu na prerađivača, u smislu da prerađivači neće moći da ucenjuju poljoprivrednike prilikom obračuna kvaliteta i isplate za preuzete proizvode. Zatim, donećemo zakon o regulisanju tržišta poljoprivrednih proizvoda. Takav zakon mi za sada nemamo. Taj zakon će se primenjivati u situacijama kada nastupe poremećaji na tržištu bilo da je u pitanju smanjenje roda ili njegovo enormno povećanje. I on će regulisati uslove pod kojim država ima pravo da interveniše na tržištu. Kod nas su to radile robne rezerve, ali to je bilo nedovoljno, neadekvatno i zastarelo. Država mora da ima ulogu korektivnog faktora kad se pojavljuju viškovi ili manjkovi robe. To svaka moderna država danas radi. Ona otkupljuje viškove, interveniše na tržištu i na taj način spašava poljoprivrednu proizvodnju koja ne može biti prepuštena stihiji tržišta. Nije to sistem garantovanih cena, kao što smo imali pre 20-30 godina, ali je svakako jedan mehanizam koji će zaštititi poljoprivredne proizvođače. Takvi zakoni u susednim zemljama postoje, i to nije ništa novo. Kao što nije novo da se kupci poljoprivrednih proizvoda obavezuju da u određenom roku moraju isplatiti proizvođaču za isporučenu robu. Ko to prekrši ispada iz sistema i snosiće posledice. Ima načina kako to može da se reši.
Ovih dana predstavnici Mitrosa obilaze sremska sela i ugovaraju proizvodnju. Mitros se pokazao kao dobar primer.
Predstavnici Mitrosa obilaze sva sela. Ideja Mitrosa je ono što smo pričali pre godinu i po dana, da se ide sa godišnjim ugovorima i da se garantuje cena. Druga opcija je da se plaća po tržišnim cenama u momentu isporuke. U ovom trenutku oni imaju 432 stalna dobavljača i nekih ukupno oko 700 dobavljača koji su periodični. I tu ima dobavljača koji nose tri – četiri bravca i onih koji isporučuju stotine. Oni hoće da se uvede sistem koji je nekad ovde bio poznat, merenje svinja na liniji klanja. Za to je potrebno da se donese pravilnik koji reguliše tu materiju. A mi imamo i problem sa genetikom. Mi nemamo dovoljno prasadi i moramo nešto hitno preduzeti po tom pitanju. Prvo što ćemo raditi je ukidanje carine na uvoz prasadi. Mitros nam je poslužio kao sredstvo za apsorbovanje viška svinja na tržištu. Od 2010. cena svinja u januaru i februaru je uvek bila problematična, uvek ispod evra. Prvi put ove godine cena je 1,20 do 1,30 evra po kilogramu. To nama treba ne samo za svinjarstvo, nego i za govedarstvo i za voćarstvo i povrtarstvo.
I na kraju, čini se da našu poljoprivredu očekuje period tranzicije.
Mi smo navikli da radimo onako kako su radile naše dede. Međutim, to vreme je prošlo. Ako poljoprivrednik ima manje površine zemlje, onda mora da se bavi onim kulturama koje mogu da prave veću dodatnu vrednost. Ne možete se danas baviti ratarstvom na površinama manjim od 50-60 hektara. I to svi znaju. Međutim, to su procesi i tu je ministarstvo da aktivnim merama omogućiti da se pored ratarstva razvija i stočarstvo, kao neka vrsta prerađivačke industrije za ratarstvo. Daću vam jedan slikovit primer koji se tiče Vojvodine. Mnogi se sećaju, ali ovi mlađi sigurno nisu čuli za Nikolu Kmezića. Nikola Kmezić je bio predsednik Izvršnog veća Vojvodine od 1974. godine do 1982. godine. Kada je došao na to mesto zatekao je bruto društveni proizvod Vojvodine koji je bio u ravni najnerazvijenijih republika Makedonije i BiH. Postavio je cilj da Vojvodina dostigne bruto društveni proizvod Slovenije, koja je tada bila najrazvijenija republika SFRJ. On je u tome uspeo tako što je razvijao prerađivačku industriju. Poljoprivreda sama od sebe ne može da da neku ogromnu novu vrednost. Poljoprivredi su potrebni kanali kojima se ta roba dalje transportuje. Nikola Kmezić je svoj koncept razvoja vojvođanske poljoprivrede zasnovao na prerađivačkoj industriji, na lukama i transportu rekom. I to je dalo rezultate.
Svetlana Cucanić