Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Neobično toplo vreme za ovo doba godine je skoro svakodnevna tema o kojoj najviše govore poljoprivredni proizvođači. Vremenske prilike su odlučujući faktor za jednu proizvodnu godinu, kažu poljoprivrednici, jer je to fabrika pod otvorenim nebom. Pamte paori i godine kada je ubiranje letine bilo na pragu, ali grad, oluja i jaka kiša za nekoliko minita mogu sve da odnesu, pa se zato i pribojavaju svake klimatske promene.
Tako je i sada, jer su svesni da visoke temperature usred zime i nisu baš najbolje. U pojedinim domaćinstvima ove zime beleže se razne zanimljivosti, a jedna od njih je svakako i to da su maline rodile pred Božić. Upravo to se dogodilo u malinjaku Šašinčanke Slađane Živković.
– U svom dvorištu imam dva reda malina, to nije neka velika proizvodnja, više zadovoljstvo koje me ispunjava i nešto čime volim da se bavim u slobodno vreme. Malinu još nismo orezivali jer čekamo pravo vreme za to, a to bude otprilike krajem feruara. Međutim, prolazeći kroz dvorište, videla sam da se nešto crveni. Tek kad sam obratila pažnju, videla sam da su stvorili plodovi. Na dva grma su sazreli plodovi, a na ostalima ima odmetaka. Veoma smo se iznenadili jer je ovo prvi put da tako nešto vidim – da u ovo doba maline rađaju i sazrevaju kad im vreme nije, kaže Slađana.
Nije u pitanju sorta koja kasnije sazreva nego ona koja se bere tokom juna i jula meseca, a prema nekim informacija, dešavalo se i ranije da malina rodi kada joj vreme nije. Bilo je primera da su maline rađale oko Svetog Luke, ali ono što je činjenica je da to svakako utiče na prinos u ovoj proizvodnoj godini. Poljoprivredni stručnjaci smtaraju da će rod maline biti daleko niži od prosečnog pošto je ovo rod koji je trebao biti prvi u sezoni berbe, odnosno, u julu. Podsetimo, prošle godine je u Arilju u vreme kada je trebalo da počne rezidba maline, sorta vilamet rodila u oktobru. Krivac za to je svakako klima, odnosno vremenske prilike, jer su i tada , baš kao i sada, dnevne temperature bile daleko više od proseka, što je dovelo do toga da malina nije vratila svoje sokove, tako da su vrhovi ponovo procvetali i rodili.
Tagovi: