Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
U rumskoj opštini prvi krug licitacije je održan od 29. avgusta do 2. septembra, a u 17 katastarskih opština ove godine je u zakup ponuđeno 457,71 hektar poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. U ovom prvom krugu je izlicitirano svega 86,7 hektara, dok je za drugi krug preostalo 371 hektar.
Kako prošle godine nije bilo licitacije, lokalna samouprava bila dužna da prikupi prosečne cene iz okolnih opština. Na osnovu njih određena je prosečna cena za rumsku opštinu koja iznosi 423,85 evra po hektaru, što odgovara njivi druge klase. Lokalna samouprava se opredelila da, u skladu sa Zakonom, početnu cenu umanji za 20 procenata i da ona bude 339,08 evra. Bilo je četiri šifre nadmetanja za voćnjake, tri u Stejanovcima i jedna u Grabovcima. Tri šifre nadmetanja su bila za ribnjake (dve u Stejanovcima i jedna u Grabovcima). Te parcele se daju na znatno duži period – na 30 ili 40 godina, dok se sva ostala zemlja daje u zakup na godinu dana.
Na licitaciju se, u odnosu na ranije godine, prijavio mali broj zainteresovanih ratara, a najveće interesovanje je bilo trećeg dana javnog nadmetanja za zemljište u Platičevu, Nikincima i Buđanovcima.
– Ponuda je daleko manja u odnosu na prethodne godine. Ukupno imamo 52 ponude za sve one šifre nadmetanja. Početna cena je visoka i ona je na neki način nametnuta od strane resornog Ministarstva i to je uz usitnjenost parcela razlog smanjenom interesovanju poljoprivrednika. Pojedine parcele iznosile su svega 700 kvadratnih metara i nema zainteresovanih poljoprivrednika za tako male obradive površine, dok su skoro sve veće parcele izlicitirane – ističe zamenica predsednika Komisije za dodelu državnog poljoprivrednog zemljišta u zakup Tanja Drobac.
Tokom licitacije jedino se za zemlju u Buđanovcima odvijalo pravo nadmetanje, pa se od početne cene 33.090 dinara javnim nadmetanjem stiglo do cene od 44.090 dinara, dok je svo ostalo zemljište otišlo po početnoj ceni.
Tanja Drobac smatra da će interesovanje biti daleko veće u drugom krugu.
– Pre svega zato što će cene u drugom krugu biti dodatno umanjene za 20 procenata i verujemo da će to uticati na veći odziv poljoprivrednih proizvođača – rekla je Tanja Drobac.
Ratari su nezadovoljni, to se videlo i na licitaciji, jer stočari imaju pravo prečeg zakupa pa je ostalo veoma malo zemljišta i to lošijeg kvaliteta za licitaciju, a cene su visoke.
To potvrđuju i reči Radovana Lilića iz Buđanovaca.
– Izlicitirao sam oko 11,5 hektara, a imam svoje zemlje oko 40 hektara. Bavim se proizvodnjom žita, kukuruza i soje. Mi smo u dosta lošijem položajem u odnosu na stočare, mislim da nije pošteno prema ratarima što je tako podeljeno zemljište. U buđanovačkom ataru smo ove godine samo nas dvojica izlicitirali zemljište, a ranijih godina nas je bilo i više od 30 koji smo licitirali. Cene su katastrofa – za petu i šestu klasu, početna cena je bila 32.000 i 37.000 dinara, a neki stočari su dobili zemlju po 140 evra, i to bolju nego ovu. Treba da se vidi ko je pravi stočar i da se poštuje zakon – ko ima svoju zemlju, za toliko da mu se odbije, a da ostatak može da licitira, a da inspekcija ide i da vidi ko ima i koliko stvarno ima stoke i koliko za to dobija zemlje po pravu prečeg zakupa – smatra Lilić.
S. Džakula