Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Kabare Radeta Marjanovića sa specijalnom gošćom Tanjom Bošković izveden je u Sremskoj Mitrovici sredinom jula, u okviru Pozorišnog leta „Tragovi“. Predstava na duhovit i ironičan način govori o starim, ali i o ovim novim vremenima koja burno proživljavamo. Gostovanje Tanje Bošković u gradu na Savi bilo je povod i za razgovor za M novine.
M NOVINE: Koji put nastupate pred mitrovačkom publikom?
TANJA BOŠKOVIĆ: Ja sam ovde veoma puno gostovala. Čak imam i prijatelje. Mitrovčani su jedna vaspitana publika koja ima iskustva sa pozorištem i to je ono što je lepo.
O čemu govori Kabare?
Ova verzija Kabarea je sve najbolje spojeno od nekoliko kabarea. Rade je duhovit i čaroban, divno je nastupati sa njim. Ovde staje i naša mladost i naše srednje doba, pola našeg života, ali na duhovit način.
Vi ste jedna od naših najcenjenijih glumica. Kako sa ove distance gledate na Vaše profesionalne početke?
Kao krajnje idilične, u odnosu na ovo što je došlo sada. Ja ne mogu ni da zamislim šta bi se desilo da sam naletela na ovo šta se sada dešava, to jest na tu strašnu izloženost prodaji i kupovini. To da ova država ne zapošljava mlade glumce nego ih tako bezočno upotrebljava u razne svrhe. Ja imam ćerku gumicu i veoma sam nesrećna zbog okolnosti u kojima ona odrasta kao umetnik. To je potpuno nepodnošljivo. Veoma sam ljuta na sve one koji su odgovorni za takvo stanje u celoj kulturi. Ponašaju se kabadahijski prema božijim darovima. Stanje u kulturi je kataklizma. Nikad ovako nije bilo. Bilo je strašnih stvari, ja se sećam kad su glave ljudima letele zbog pogrešne reči ili različitog mišljenja. U velikoj zemlji, Jugoslaviji, u kojoj sam ja stasavala, nije bilo lako. Bilo je ljudi koji nisu uspevali. Ne mogu da se žalim, u moje vreme su i profesori bili daleko ozbiljniji, mi smo prolazili jednu zaista dril i ozbiljnu školu, što se do dana današnjeg i pokazalo. Niko od nas nije bljesnuo, samo jedno leto igrao i to se završilo. Svi trajemo preko 40 godina.
Kako Vi definišete uspeh, šta za Vas znači biti uspešan i ostvaren čovek?
Mislim da je to krajnje nebitno. Jedina kategorija koju priznajem je da si čovek ili nisi čovek. Uspeh je krajnje relativan. Ja sam imala i velike uspehe i velike padove. Uspeh je preživeti, odgojiti decu, biti dobra ćerka, sestra, dobar čovek. Svakodnevna su iskušenja, ko preživi to, da pristane na sebe takvog kakvog jeste, da ne obruka svoje prethodnike ni one koji dolaze posle, to je jedini uspeh. Ja samo mislim o deci koja će doći kroz 2.000 godina, da njih ne obrukam, da ne obrukam svoje prezime. Da sam poznata, baš me briga. Rezistentna sam na sujetu. Zaboravi sujetu inače ničem dobrom te ta ista sujeta dovesti neće. Sve ono što se u 21. veku proglašava za uspeh, sve to prezirem iz dna svoje duše. Ako sam usrećila nekog, to je uspeh.
Kako ste reagovali na kritike kada ste bili na početku karijere, a kako reagujete sada?
Mirno, više se ne uznemiravam. Na početku sam tužna bila, a posle bilo mi je važno šta misli moj profesor glume Predrag Bajčetić, mada nisam prihvatala sve što mi je govorio, jer je on često govorio negativno o onom što sam radila. Ali sam to ozbiljno uzimala u obzir i katkad korigovala to, na šta mi je on obratio pažnju. Bilo mi je važno šta je govorio Ćirilov, to sam isto sa rezervom primala i veoma pažljivo slušala. I dan danas sa nekim od kolega razgovaram o tome šta radim i kako radim. Važno mi je šta oni misle. Razgovaram sa svojom decom, sa svojom ćerkom i stalo mi je do njenog mišljenja. Stalo mi je do toga kako ona vidi i čuje to što radim.
Igrali ste sa ćerkom u filmu „Peti leptir“. Kakvo je to za Vas bilo iskustvo?
Nismo imale direktne scene. To je teško, imale smo iste uloge. Ona je igrala mene mladu a ja nju staru. To je zanimljivo kad radite u istom pravcu. Daće Bog, igraćemo mi zajedno. Volela bih. Svi misle da glumačka deca imaju protekcije, to nije istina. Naprotiv. Moja ćerka je proživela tešku šikanu, upravo zato što je moja ćerka. Žao mi je što je platila tešku cenu za to, ali samim tim što nije precrkla od tog, znači da je ojačala.
Kako ste se snašli u ulozi Šarlote u Bergmanovoj „Jesenjoj sonati“ s obzirom da je to nešto drugačije od onog, na čega smo navikli da Vas gledamo?
To je logičan sled, kao što sam u međuvremenu igrala „Suze su ok“. Nešto što nije ličilo ni na šta na čega je publika dosad navikla. Ja volim komediju, dosta sam igrala komedije. Ovo je nešto potpuno drugo. Ja sam sa Jagošem Markovićem prvi put to radila sada i znala sam da mi predstoji jedno ozbiljno i novo iskustvo. Mislim da je i njemu ovo iskustvo bilo važno. Da mu nije bilo lako sa mnom, pročitala sam da ni Bergmanu nije bilo lako sa Ingrid kad su sarađivali. Shvatila sam, čitajući to, da sam imala istu zabludu o životu kakvu je imala Ingrid. Ja bih to, da me je pustio, igrala potpuno drugačije, ali me nije pustio. Izborila sam neke važne bitke i to mi je veoma prijalo. Vrlo mi prija što se to sad sve sleže. Ja sam se razbolela radeći ovaj komad i završila u bolnici. To nije lako. Ja sam shvatila da nasilje koje vršimo kao glumci nad svojim telom i nad svojim duhom, nije lako za preživeti. Gluma vas košta života.
Na čemu ste trenutno angažovani?
U poslednja dva meseca sam odradila dve premijere. Bila sam u Budvi, imali smo tu predpremijeru predstave „Jesenja sonata“, živim na točkovima. Pre četiri godine sam otišla u penziju, ali nikad ovoliko nisam radila. Izašle su i „Primadone“ u maju mesecu, Irfran Mensur je režirao. Od umora nisam znala gde udaram. Uskoro ću raditi novi komad. Svakako, uvek sam zaposlena, radim sa sobom, valjda mi je to krst.
Sanja Stanetić