Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Policijske patrole od 18. februara stalno su prisutne u zdravstvenim ustanovama, kako bi se na taj način zaustavio talas nasilja kojem su zdravstveni radnici izloženi u poslednje vreme.
Ovo je dogovoreno u direktnoj komunikaciji ministra zdravlja Zlatibora Lončara i ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, nakon još jednog napada na lekara na radnom mestu, koji se dogodio 16. februara, u večernjim časovima u GAK Narodni front.
Iako je dosadašnjom saradnjom dva ministarstva već bilo uspostavljeno da policijske patrole češće obilaze zdravstvene ustanove pokazalo se da to u ovom momentu nije dovoljno i da nasilnici i dalje ne prezaju od fizičkih nasrtaja na medicinske radnike.
Pored navedene mere, dogovoreno je da se ubrzaju već inicirane izmene zakonskih propisa, kako bi se ovaj problem što efikasnije rešio na sistemski način.
Iz Policijske uprave Sremska Mitrovica kažu da, nakon dogovora ministra policije Nebojše Stefanovića i ministra zdravlja Zlatibora Lončara, policijski službenici češće obilaze sve zdravstvene stanice na teritoriji Grada Sremska Mitrovice, od ambulanti Doma zdravlja, do Opšte bolnice i Službe Hitne pomoći. Policija će prilikom obilaska zdravstvenih ustanova ulaziti u objekte, zadržavati se i vršiti opservaciju, naravno ukoliko dođe do nekih incidenata odmah će i reagovati. Zbog nedovoljnog broja policajaca dvadesetčetvoročasovno dežurstvo u domovima zdravlja i bolnici je nemoguće.
Iz mitrovačkog Doma zdravlja kažu da su i ranije imali dobru saradnju sa policijom, a da je nakon ovih incidenata dogovoreno da policijski službenici češće obilaze punktove Doma zdravlja i službu Hitne pomoći, u kojoj se i najčešće događaju incidenti.
– Radio sam u Hitnoj pre 30 godina i uvek je bilo napada, ali možda ne toliko učestalih kao što je sada. Danas je mnogo više maničnih stanja, mnogo više depresija. Nesporazuma ima svakodnevno u komunikaciji, bez obzira ko je inicirao taj nesporazum, da li zdravstveni radnik ili korisnik usluge, ali se ranije malo isvađaju i ćao, a sada se odmah potežu noževi. Danas je narod u teškom stanju, svaki peti je depresivan. Imali smo zbog toga sastanak sa policijom, a problem Doma zdravlja u Sremskoj Mitrovici konkretno je taj što smo dosta razuđeni, imamo 19 zdravstvenih stanica po selima i sedam zdravstvenih stanica u gradu. Nemamo nikakvo obezbeđenje ili portirsku službu upravo zbog razuđenosti. Jedini način je da interventna patrola, koja se voza po gradu, obilazi i naše punktove i da budemo u poziciji da možemo da ih nazovemo i da oni stignu za dve tri minute ukoliko dođe do nekog problema – kaže za M NOVINE direktor mitrovačkog Doma zdravlja dr Duško Madžić.
Dr Miodrag Čuturić, načelnik Hitne pomoći u Sremskoj Mitrovici kaže da se ni on, a ni njegove kolege ne osećaju bezbedno na poslu. Svakodnevno se susreću sa raznim neprijatnostima, ali se trude da reše te konfliktne situacije. On ističe takođe odličnu saradnju sa Policijskom upravom Sremska Mitrovica, koja im je uvek izlazila u susret i dolazila po njihovom pozivu.
– Neprijatnosti ima. Mi smo, kao Hitna pomoć dodatno izloženi tim neprijatnostima. Uvek je bilo devijantnog ponašanja i depresija kada je kriza, a ovde je 25 godina finansijska kriza. U kriznim vremenima ispliva sve što nije dobro u društvu, a kako se društvo brani, pa tako što sankcioniše takve postupke. Mi se ovde nećemo štiti od svojih pacijenata, mi idemo među njih, vozimo ih njihovim kućama, prilazimo im kada im niko ne bi prišao. Ne radi se tu o stvaranju barijera između nas i pacijenata, već o tome da imamo normalne uslove za rad, što mi sada nemamo. Pozdravljam akciju policije, svaka pomoć je dobro došla, samo je pitanje koliko oni imaju resursa i moći da ovo isprate. Mi sa Policijskom upravom Sremska Mitrovica imamo izuzetno dobru saradnju. Nije bilo primera u praksi da je lekar imao neprijatnosti, pozvao policiju, a da oni nisu došli i rešili problem. Ja bih voleo da oni mogu da stoje pored mene kad god pregledam pacijenta, ali to je po meni nemoguće – kaže dr Čuturić.
Glavna sestra Doma zdravlja Sremska Mitrovica Vesna Žambok ističe da je problema uvek bilo, ali da su najskorija ubistva i napadi na zdravstvene radnike, sada privukli veću pažnju javnosti, jer su o ovim incidentima izveštavali svi mediji.
O mogućim rešenjima ovog problema, kada je u pitanju Hitna pomoć, dr Čuturić kaže:
– Ja se ne osećam bezbedno na poslu, ali ni u državi u kojoj živim. U Hitnu ulazi ko kako hoće, za razliku od banaka i pošti, gde mora da se čeka u redu i poštuje žuta linija. Mogla bi se recimo uvesti elektronska kartica, to je vrlo jeftino, pa vam izađe na displeju ko je uopšte ušao u bolnički krug i uvek biste znali ko tu može biti opasan. Nama je najlepše kada nam pacijente dovodi policija, mi smo tada obezbeđeni, jer su ti pacijenti najopasniji. Ali, šta je sa onim pacijentima koji nisu hteli da udare doktora, ima i toga, jako je puno afektivnosti. Oni na Hitnu dolaze noću, gde se vrši trijaža, koju mi radimo na hodniku. Arhitektonsko rešenje, da neko može ući, stati na jedno mesto i tu sačekati svoj red, pa onda ući na pregled i biti trijažiran, to bi za nas bilo rešenje. Ti detalji bi nama doneli veću sigurnost na poslu – navodi dr Čuturić.
Da li će pojačano prisustvo policije uspeti da očuva red u zdravstvenim ustanovama, pokazaće vreme.
Prema poslednjim rezultatima istraživanja, Evropski zdravstveni potrošački indeks za 2015. godinu rangirao je Srbiju na 30. mesto među 35 zdravstvenih sistema po kvalitetu i dostupnosti usluga za pacijente. Od maksimalnih 1.000 poena Srbija je osvojila 554, a najbolji rezultat ostvarila je u kategoriji „Prava i obaveštenost pacijenata“ gde je dobila 104 od mogućih 150 poena. Loše ocene dobijene su, između ostalog, za slabu prevenciju bolesti uzrokovanih pušenjem, krvnim pritiskom, operaciju katarakte, transplantaciju bubrega, brigu o starima i korupciju. Iza Srbije su ostali Bugarska, Rumunija, Albanija, Poljska i Crna Gora dok su uspešnije bile Slovenija (15), Hrvatska (16) i Makedonija (18).
M novine su pisale o greškama lekara iz Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici koje su pacijente koštale života, dugim listama čekanja na pregled, bakteriji klostridijum u bolničkim odeljenjima, nedostatku medicinskog materijala i slično.
Građani su nezadovoljni, jer većina smatra da su često i oni izloženi napadima od strane lekara, medicinskih tehničara, pa čak i običnih spremačica koje su zaposlene u ovim zdravstvenim ustanovama.
Podsetimo se priče Gordane Šarac iz Erdevika, čiji je muž Milan Šarac preminuo 6. marta 2014 u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici od infarkta miokarda. Zbog toga što nije imao novca za analize štitaste žlezde u privatnoj laboratoriji, jer u državnoj nisu imali reagense, stanje mu se od 22. januara (kada je urađen pregled) naglo pogoršalo i poslednjeg februarskog dana doživeo je infarkt, a nekoliko dana kasnije je i umro.
– Došlo je takvo vreme da sirotinja umire, jer nema novca da plati privatne lekare – govorila je Gordana Šarac.
O čekanju na pregled ne treba ni govoriti. Da bi otišli kod gastroenterologa potrebno je da čekate minimalno tri meseca na pregled, osim naravno ukoliko nemate neku vezu da vas ubaci preko reda.
– Krvarim na debelo crevo, uradio sam fob test za rano otkrivanje raka debelog creva i bio je pozitivan. Dobio sam uput za gastroenterologa, a kada sam otišao da zakažem sestre na šalteru su mi rekle da za tri meseca zovem da mi kažu kada ću biti pregledan. Ja ih pitam koliko dugo na pregled čekaju oni koji nisu pozitivni na ovaj test, a one mi kažu da takvi pacijenti čekaju godinu dana na pregled – priča jedan od nezadovoljnih Mitrovčana i postavlja pitanje ko će njega zaštiti od bezobraznih i drčnih medicinskih sestara na šalteru.
Kod kožnog lekara u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici na pregled se čeka mesec dana, a za kraće vreme se dobije termin kod specijaliste dermatovenerologije recimo u Kliničkom centru Vojvodine. Mitrovački dermatolog nema osnovno sredstvo za rad, dermatoskop za pregled mladeža, pa su pacijenti prinuđeni da pregled obave u privatnoj ordinaciji, u kojoj pregled svih mladeža po telu košta tričavih 12.000 dinara. A isti ti pacijenti plaćaju zdravstveno osiguranje i naravno da su nezadovoljni uslugom koja im se pruža u državnoj ustanovi.
Na ultrazvuk dojki i mamografiju se takođe čeka po nekoliko meseci, do tad su oni kojima se žuri moraju pregled da plate u privatnim poliklinikama, naravno ukoliko su u mogućnosti, ili da se prosto pomire sa činjenicom da će se njihovo zdravstveno stanje pogoršati dok ne dođu na red za pregled.
– Strašno je kad mi lekar preporuči pregled u privatnoj klinici jer u našoj bolnici ne rade određene analize, a kada odem na privatni pregled koji moram posebno da plaćam, tamo me sačeka ta ista doktorica, koja honorarno tezgari kod privatnika – priča za M novine trudnica iz Sremske Mitrovice, koja ne želi da joj se pominje ime.
Naša sagovornica kaže da je u privatnoj poliklinici za dabl test morala da potroši oko pedeset evra, iako su trudnice po zakonu o zdravstvenom osiguranju oslobođene participacija. Drugim rečima, morala je da plati jer mitrovačka bolnica ne radi hormonsku analizu, a lekar iz državne zdravstvene ustanove, koji ju je uputio u polikliniku u kojoj tezgari privatno, preporučio joj je da ponovo, ovaj put o svom trošku, uradi ultrazvuk, jer je navodno „ovde bolja aparatura“.
Naravno da bolesne i nervozne pacijente nerviraju medicinske sestrice u kratkim suknjicama i sa dugim noktima koje se napirlitane šetkaju po bolničkom krugu i misle da su bogom dane. Isto tako ubacivanja preko reda, čekanje po ceo dan da bi bio pregledan, nepoštovanje tuđeg vremena, sve su to stvari koje mogu da iznerviraju pacijente. To, naravno ne znači da zato što smo nezadovoljni odnosom medicinskog osoblja prema nama, treba da se šetkamo po hodnicima sa nožem u ruci i tučemo doktore. Ali ko će i kako će nas zaštititi od ovakvog zdravstvenog sistema?!
Biljana Selaković
Tagovi: