Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Knjiga „Od Laćarka do Vladivostoka“ autora Zorana Židišića predstavljena je 17. juna u Klubu mesne zajednice u Laćarku. Pred mnogobrojnom publikom govorili su autor, dr Jelena Popov, Zlatoje Popović i Siniša Korica, inače autorovi školski drugovi, a odlomke iz knjige čitali su Vladimir Balašćak i Zorica Miščević.
Knjiga „Od Laćarka do Vladivostoka“ – Tragom uspomena, izdata je 2016. godine u Novom Sadu, a posvećena je autorovoj majci, učiteljici Nikoleti. Ovo delo predstavlja svojevrsnu biografiju sa segmentima putopisa, a nastaje u želji da se sačuvaju trenuci, osobe i značajni događaji od zaborava.
Pisac želi da sačuva uspomene na bezbrižno detinjstvo provedeno sa majkom i sestrama u Laćarku. U nazivu knjige Laćarak predstavlja jedan kraj piščevog sveta, a Vladivostok (vlada istokom) drugi.
Zoran Židišić je proveo detinjstvo u Laćarku, a u Vladivostoku se rodila njegova tašta. Kako on kaže, Sunce dolazi sa istoka, i nije slučajnost što je prvo zabeleženo poglavlje „I bi svetlost“, posvećeno upravo Nikoleti, njegovoj ćerki, koja nosi ime po baki, očevoj majci.
U središtu knjige kao opšte mesto javlja se Laćarak, mesto kojem se Zoran uvek vraća, iako više ne živi tu. Knjiga se čita sa lakoćom. Židišić ju je pisao iskreno, saosećajno, emotivno izražajno i duhovito.
Mala kuća u Crkvenom šoru, dve prostorije, soba i kujna, u kojoj je živela u ljubavi četvoročlana porodica, imala je najšire srce i širom otvorena vrata za celo naše društvo… U toj muzikalnoj i vedroj porodici, u kojoj su otac i stric bili tamburaši, prošli smo prve časove muzičke škole na staroj čika Božinoj tamburi s jednom žicom. Tu sam dobio i prvu muzičku pohvalu od mama Latinke, posle bezbroj puta odsvirane iste pesme: „Zorane, odlično sviraš, ali uzmi tamburu i idi malo sviraj tvojoj mami… (odlomak iz knjige)
Zoranov život je bio sadržajan, kao i sama knjiga. Kuzmin, Laćarak, Sremska Mitrovica, Zemun, Novi Sad, Moskva, samo su neke stanice u kojima se ovaj putnik zaustavljao. Detaljni su opisi detinjstva, roditelja, porodice, školskih drugara, drugova sa fakulteta, lepih i tužnih momenta.
Takođe, piše o odbojci, muzici, interesantnim ljudima koji su na neki način u to vreme bili simboli Laćarka.
U knjizi se prepliću prošlost i sadašnjost, i povezuju autorovi značajni datumi sa istorijskim događajima.
Životni put ga vodi u Rusiju, gde upoznaje njihovu kulturu, navike i običaje. Takođe, tamo upoznaje Iru, njegovu suprugu sa kojom ima ćerku Nikoletu, koja mu je, kako kaže, bila osnovni pokretač i zvezda vodilja za pisanje ove knjige.
Svedoči o novom vremenu i generacijama koje stasavaju, ali on bi želeo da se sačuvaju i sećanja na stare.
Naše selo Laćarak je vitalno. Skoro da više i ne liči na selo našeg detinjstva i mladosti, selo prašnjavih i kaljavih ulica i sokaka, dudova belih i crnih, kolovoza s prelazima od kukuruzne ogrizine… (odlomak iz knjige)
Na kraju knjige autor se obraća čitaocima kojima kaže da je radi porodice vredelo preći sav ovaj put i zahvalio se svim ljudima koji su ga podržali i pomogli mu da dovede ovu priču do kraja.
S. Stanetić