Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Od 1. januara u Srbiji važi elektronski sistem za izdavanje građevinskih dozvola. Potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović pustila je u rad prvog dana nove 2016. godine elektronski sistem za izdavanje građevinskih dozvola, ističući da je Srbija tako značajno unapredila privredni ambijent.
Sistem je počeo da radi u Agenciji za privredne registre i može mu se pristupiti putem sajtova Agencije za privredne registre, Ministarstva građevinarstva, sajtova lokalnih samouprava i na sajtu www.gradjevinskedozvole.rs.
Ministarka Mihajlović je poručila da će najveća korist od uvođenja elektronskih građevinskih dozvola biti iskorenjivanje korupcije i izrazila očekivanje da će tokom januara biti problema u primeni sistema u lokalnim samoupravama koje u tom periodu treba da se uhodaju.
Kako je navela, od 168 opština svega desetak trenutno nije spremno za izdavanje građevinskih dozvola. Da li su Grad Sremska Mitrovica, opštine Ruma i Šid spremni za izdavanje istih, kako će novi sistem uticati na privredu, razgovarali smo sa načelnikom Gradske uprave za urbanizam, komunalne i inspekcijske poslove Vladimirom Petkovićem, Tanjom Drobac, šeficom Odeljenja za urbanizam i građenje Opštinske uprave Ruma i Brankom Sekulićem, rukovodiocem Odeljenja za urbanizam, komunalno – stambene i imovinsko – pravne poslove Opštine Šid.
– Prednost elektronskih građevinskih dozvola je u tome što se građevinske dozvole sada izdaju mnogo brže, lokacijski uslovi se mogu dobiti za manje od 15 dana, a građevinska dozvola za manje od pet dana. Smanjuje se komunikacija između referenata i podnosioca zahteva, što doprinosi korektnijem odnosu i smanjenju malverzacije i korupcije. Više ne postoji mogućnost zloupotrebe – kaže Petković.
Tanja Drobac, šefica Odeljenja za urbanizam i građenje Opštinske uprave Ruma kaže da u Rumi još uvek nije podnet nijedan zahtev za dozvole.
– To je novina ne samo za Opštinsku upravu i njeno Odeljenje, nego i za građane koji podnose zahteve, jer to prvo iziskuje i postojanje elektronskog potpisa lica koje će podnositi zahtev. Svi projekti moraju biti u elektronskoj formi i određenom PDF formatu kako bismo mogli da ih primimo i dalje prosleđujemo kome treba. Mi smo bili na obuci koju je držao NALED i naše Ministarstvo, ali svi ostali učesnici u ovom procesu nisu bili. Zato ćemo organizovati jedan sastanak sa ljudima iz Opštinske uprave, svih javnih preduzeća koji učestvuju u postupku izdavanja dozvola, kao i Katastra gde bismo prezentovali aplikaciju. Takođe, trebalo bi napraviti okvirni dogovor kako ćemo funkcionisati i međusobno sarađivati i komunicirati – od momenta kada dobijemo predmet pa dalje kada to šaljemo katastru ili imaocima javnih ovlašćenja – ističe Tanja Drobac.
Obavljeni su i razgovori sa određenim brojem projektanata, neki su zainteresovani da oni u ime stranki podnose zahtev, ali neki ne, imajući u vidu dosta obaveza oko tog procesa.
– To je za njih dodatne obaveza, videćemo kako će to izgledati. Mi smo opština koja izdaje ni previše ni premalo dozvola. Tek u martu kreće sezona prikupljanja dokumentacija tako da se nadam da ćemo do tada imati zahteve za samo nekoliko dozvola koje će nam i omogućiti da se dobro pripremimo za ovaj proces elektronskog izdavanja dozvola – kaže Tanja Drobac.
Rukovodilac Odeljenja za urbanizam, komunalno – stambene i imovinsko – pravne poslove Opštine Šid Branko Sekulić navodi da u ovoj sremskoj opštini još uvek nije podnet nijedan zahtev za izdavanje elektronske građevinske dozvole, kao i da oni spremno dočekuju primenu novog sistema izdavanja građevinskih dozvola.
Izdavanje građevinske dozvole elektronskim putem značiće i stranim investitorima, jer ne moraju fizički da budu prisutni prilikom apliciranja za dobijanje građevinske dozvole.
– Mislim da će investitorima mnogo značiti nov sistem izdavanja dozvola, jer su oni već navikli tako da posluju u svojim državama i samim tim se prilagođavamo principima rada Evropske unije i zemalja u okruženju. Makedonija je elektronske građevinske dozvole uvela pre nekoliko godina i pokazalo se da je to mnogo doprinelo u privrednom razvoju – navodi Petković i dodaje da potencijalne poteškoće u radu ovog sistema mogu da izazovu elektronski potpisi.
– Društva koja imaju licencu za projektovanje moraju da se prilagode sistemu elektronskog potpisa, odnosno da naprave svoje naloge sa kojih će pristupati Agenciji za privredne registre. Drugih poteškoća ne bi trebalo da bude – smatra načelnik.
U toku izdavanja elektronskih građevinskih dozvola vršiće se nadzor, razmatraće se da li je dokumentacija potpuna i da li se odgovara na zahtev u predviđenom vremenskom periodu. Ako dokumentacija nije potpuna, zahtev se odbija. Isti može da se podnese ponovo, kada se prilože svi potrebni dokumenti.
– Nadzori su interna kontrola, a svakako da postoji i nadzor preko Agencije za privredne registre. Takođe će se vršiti provera li je dokumentacija potpuna, da li ju je uprava obradila u određenom vremenskom roku – ističe Petković.
Podnosilac zahteva za izdavanje elektronske građevinske dozvole može da bude svako privredno društvo koje je registrovano odnosno licencirano za projektovanje.
– Na primer, ukoliko hoćete da gradite kuću javljate se projektantu. Projektant u prilogu mora da dostavi ovlašćenje dobijeno od strane fizičkog ili pravnog lica koje je zainteresovano za gradnju objekta. Komunikacija se obavlja između licenciranog projektanta i uprave za urbanizam, kroz bazu podataka Agencije za privredne registre. Mi smo spremni. Ljudi koji rade na proceduri dobijanja elektronskih dozvola su službenici koji su i do sada radili na poslovima izdavanju lokacijskih uslova, građevinskih dozvola. Elektronska pošta je brža, efikasnija i ekonomičnija tako da će ubrzati postupak izdavanja. Neće biti šest, sedam dana kao u prethodnom periodu, nego dva do tri dana. Projektna dokumentacija koja je rađena pre stupanja na snagu izmene Zakona o planiranju i izgradnji, može se dostaviti i u papirnom obliku ako su projekti već urađeni i gotovi, da podnosioci ne bi imali dodatne troškove – objašnjava Petković.
Jedini za sada podnosilac zahteva za elektronsku građevinsku dozvolu u Sremskoj Mitrovici bio je projektant Mile Miljković.
– Sve ono što smo do sada radili u papiru, sada se prilaže elektronskim putem. Projekat se prilaže u elektronskom obliku kako pisani, tako i crtani deo. Elektronska dozvola jeste savremeniji način, ali je teže projektantima, jer oni pored izrade projekta moraju da šalju i ostale dokumente potrebne za izdavanje dozvola elektronskim putem, elektronske zahteve i potpise, što predstavlja dodatni posao. Projektanti moraju imati elektronski potpis i ovlašćenje, odnosno punomoć fizičkog ili pravnog lica. Pored osnovne takse sada se plaćaju još dodatne dve, republička i taksa Agenciji za privredne registre, što predstavlja dodatni trošak, oko 2.000 dinara više. Prednost su svakako kraći rokovi dobijanja dozvole – kaže za naše novine projektant Mile Miljković.
Sanja Stanetić
Smilja Džakula