Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Biblioteka „Gligorije Vozarović“ iz Sremske Mitrovice obeležila je prošlog četvrtka, 4. februara, svoj dan i proslavila veliki jubilej, 150 godina od osnivanja Srpske građanske čitaonice u gradu na Savi.
Muzičko – dramskim programom, citatom velikog Dositeja Obradovića „Knjige, braćo moja, knjige, a ne zvona i praporce“ u Pozorištu „Dobrica Milutinović“ predstavljen je začetak i razvoj Čitaonice do današnjih dana.
Ovoj svečanosti prisustvovali su pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić, predstavnici Grada Sremska Mitrovica, zamenik gradonačelnika Tomislav Janković i načelnik Gradske uprave za kulturu, sport i omladinu Ilija Nedić, direktori ustanova kulture sa teritorije Grada, kao i brojni Mitrovčani, ljubitelji knjige i pisane reči.
– Imati ustanovu koja baštini vek i po uspešnog rada zaista nije mala stvar. Kada pričamo o našoj Biblioteci, moramo da se vratimo vek i po unazad i na tu 1866. godinu, kada se grupa mitrovačkih intelektualaca, entuzijasta, a najpre hrabrih ljudi, organizovala, dala svoj novac, uložila svoje vreme da se jedna ovakva institucija osnuje u našem gradu. Danas je ona stub, temelj, mesto i riznica gde se čuva naše kulturno blago, naša istorija i sve ono što Biblioteka u svom sadržaju može da ponudi građanima. Sto dvadeset hiljada knjiga, 6.300 članova Biblioteke najbolje govore koliki je značaj i uloga ove institucije. Grad će i dalje podržavati vaš rad i pratiti vas, jer se razvojem bibliotekarstva i sam grad razvijao – izjavio je zamenik gradonačelnika Tomislav Janković, koji je pozdravio sve prisutne goste na svečanosti u Pozorištu.
Biblioteka „Gligorije Vozarović“ je jedna od najstarijih biblioteka u Sremu. Njeni temelji vezuju se za 1886. godinu, kada je u Sremskoj Mitrovici osnovana Srpska građanska čitaonica, prva biblioteka u gradu. Krajem XIX i početkom XX veka u gradu su nastajale i druge biblioteke koje su u godinama Prvog i Drugog svetskog rata doživljavale i razaranja i prestanak rada. Posle Drugog svetskog rata, 1946. godine, dolazi do objedinjavanja knjižnih fondova u gradu i stvaranja Narodne knjižnice i čitaonice „Prosveta“, koja je imala 2.115 knjiga i bila smeštena u dve prostorije privatne zgrade. Godine koje su sledile označile su sadržajne puteve razvoja nove biblioteke na starim temeljima. Godine 1969. biblioteka ulazi u nove prostorije u centru grada i dobija naziv „Gligorije Vozarević“, po iskrenom ljubitelju knjiga, koričaru, knjigovescu i izdavaču XIX veka Gligoriju Vozaroviću, rođenom u Ležimiru, selu kraj Sremske Mitrovice.
– Srpska građanska čitaonica je najstarija kulturna ustanova u našem gradu, i njeno osnivanje predstavlja začetak bibliotečke delatnosti u Sremskoj Mitrovici. U to vreme grad se ubrzano razvijao u svakom smislu, pa i na polju kulture. U Čitaonici su se čitale knjige i štampa, održavala predavanja i tribine, koncerti i balovi, književne večeri, a veoma često se u prostoru Čitaonice okupljala politička elita i dočekivali gosti iz drugih gradova. Čitaonica je sarađivala sa svim srodnim institucijama i učestvovala na obeležavanju mnogih jubileja drugih društava i pojedinaca. Knjižni fond Srpske građanske čitaonice bio je moralni temelj njene kolektivne društvenosti, navodi tadašnji predsednik dr Ilija Bajić – istakla je u svom govoru upravnica mitrovačke Biblioteke Živka Matić.
Članovi čitaonice su bili muškarci, sve do februara 1913. godine, kada je Glavna skupština na predlog člana Jovana Udickog rešila da se za članove čitaonice mogu primati i žene. U velikom požaru u Srpskom domu 1914. godine knjižnica je pretrpela veliku štetu i samo zahvaljujući gimnazijalcima, koji su iz rastućeg plamena izvlačili knjige, sačuvana je iz dima i pepela.
– Odolevala je knjižnica raznim problemima, ratnim razaranjima, teškim vremenima, besparici, ali se i obnavljala i osavremenjivala. Selila se, menjala nazive, smenjivali su se knjižničari, bibliotekari, entuzijasti i kreativci, a svi na istom poslu, na negovanju, razvijanju i širenju ljubavi prema pisanoj reči. Vek i po Mitrovčane okuplja knjiga i čitanje, od Srpske građanske čitaonice, preko Narodne knjižnice i čitaonice „Prosveta“, pa do biblioteke savremenog doba Biblioteke „Gligorije Vozarović“. I mada Biblioteka danas broji više korisnika i knjiga, mada je automatizovala svoje poslovanje, usluge koje pruža su brže i raznovrsnije, nije odstupila od ideje začete u Srpskoj građanskoj čitaonici kao osnovnog uslova da Čitaonica traje. Kao i na svojim počecima, i dalje se Mitrovčani okupljaju u Srpskom domu oko knjige i kulturnih zbivanja, a kojih je u Biblioteci na pretek. I dalje smo na istom poslu, širimo istu misiju, negujemo i razvijamo ljubav prema knjizi i čitanju – navodi Živka Matić.
Danas Biblioteka po svojoj razvijenosti i funkciji predstavlja jednu od regionalnih biblioteka u bibliotečko – informacionom sistemu Republike Srbije. Prema rešenju Ministarstva za kulturu Biblioteka obavlja matičnu funkciju za biblioteke Srema. Stručni rad Biblioteke odvija se u Odeljenju za matične poslove, Odeljenju za nabavku i obradu knjiga, Odeljenju za popularizaciju knjige i čitanja, Zavičajnoj zbirci, Odeljenju za rad sa odraslima, Čitaonici sa stručnom i priručnom literaturom, Odeljenju za rad sa decom i ograncima Biblioteke u Bosutu, Jarku, Kuzminu, Martincima, Čalmi i Šašincima.
U okviru kulturne i javne delatnosti, Biblioteka ostvaruje saradnju sa brojnom čitalačkom publikom od predškolskog uzrasta do zrelog doba. Kroz njene prostore prođu mnogi gosti (književnici, slikari, naučnici) koji svojim govorom i delom pružaju bogatstvo i lepotu čovekovog stvaralaštva.
Biljana Selaković
Foto: Željko Petras