Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
– Živeo život, živela umetnost – živela sloboda! Sa Zadarskom grupom, dobio sam pojam o svojim mogućnostima, i razgoreo vatre u sebi – rekao je slikar Petar Omčikus, član Zadarske grupe čije su slike i crteži izloženi u spomen kući Borislava Mihajlovića Mihiza u Irigu, a otvaranje izložbe je upriličeno 21. oktobra.
Zadarsku grupu su činili mladi studenti beogradske Likovne akademije koji su 1947. godine prekinuli studije, otišli na par meseci u Zadar i slikali onako kako su osećali i želeli, van kanona tadašnjeg socrealizma. Zbog toga su bili izbačeni sa Akademije, a potom svi i vraćeni, sem Miće Popovića. Većina ipak nije završila Likovnu akademiju, ali bez obzira na to, trojica su postali akademici: Miodrag Mića Popović, Petar Omčikus i Milorad Bata Mihailović.
Izložba Zadarske grupe, koja će biti otvorena do 10. novembra, priređena je u Mihizovoj kući zato što je sa ovim slikarima i svojim prijateljima, u Zadru boravio i Mihiz, ali pišući tamo pesme, a ceo taj slučaj poznat u našoj likovnoj umetnosti, ovekovečio je i u svom najpopularnijem delu „Autobiografija o drugima“.
Avakum Kvas, predsednik iriškog Udruženja „Eustahija“ ističe da je ovo prva izložba slika u kompletno obnovljenoj Mihizovoj kući, mada ne i prvi kulturni program.
– Za ovaj naš projekat sredstva smo dobili na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama i moram reći, bili smo prvorangirani na listi projekata za vizuelnu umetnost u Vojvodini. To je izložba na kojoj se prikazuju slike Zadarske grupe, Mihizovi prijatelji, među kojima je i Mića Popović, njegov najbolji prijatelj, kaže Kvas i dodaje da su 1947. godine studenti Likovne akademije u Beogradu odlučili, da više neće da slikaju prema ideološkim kriterijumima tog vremena, odnosno, socrealizma – želeli su da slikaju po svome.
– U Zadru su ostali pola godine, svi su izbačeni sa Akademije, pa na intervencije i vraćeni, sem Miće Popovića, kome su cinično rekli da mu ne treba škola, da je on „završen slikar“, što se i ispostavilo kao tačno. Svi su, potom, otišli u Pariz i Njujork, posle postali akademici. To su naši najznačajniji slikari druge polovine 20. veka – priča ovu zanimljivu epizodu iz života naših poznatih slikara Avakum Kvas.
Zanimljivo je, ova zadarska epizoda je sem na njihov slikarski, uticala i na privatan život, jer se tamo rodila i ljubav među slikarima. Bata Mihajlović je oženio Ljubinku Jovanović, Vera Božičković se udala za Miću Popovića, a Kosa Bokšan za Petra Omčikusa.
– Mihiz je bio sa njima i pisao pesme, čak je i naslikao dve slike, ali kažu da su bile strašne, pa je odustao – dodaje Avakum Kvas.
U Mihizovoj kući je izloženo deset slika i četiri crteža, jedna slika je iz Iriga, to je Mihizov portret koji je uradio Mića Popović 1946. godine, a ostali radovi su iz Galerije likovne umetnosti, poklon zbirke Rajka Mamuzića iz Novog Sada.
Pre otvaranja, svoje viđenje rada Zadarske grupe, kroz igru su izveli Rijana Morgan i Đovani Zazera, članovi Luksemburškog kolektiva igre, koji su gosti Novog Sada u okviru projekta „Novi Sad, prestonica kulture 2021.“
Ovu izložbu prati i veoma dobar katalog „Umetničko NE“, koji je napisao Avakum Kvas.
S. Džakula
Tagovi: