Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Prošle godine, nekako s proleća, oko prve godišnjice smrti profesora Mirka Đorđevića iz Šimanovaca, na jednoj književnoj večeri rodila se ideja o trajnom očuvanju imena i sećanja na Mirka Đorđevića.
Ubrzo je prihvaćena ideja o preimenovanju, trenutno bezimenog ogranka biblioteke u Šimanovcima, u Biblioteka „Prof. Mirko Đorđević“. Inicijativu je podržao veliki broj stanovnika sela Šimanovaca, većina prosvetnih radnika osnovne škole iz Šimanovaca i poslenici kulture i javne reči Srema: Radivoj Prokopljević Proka, pesnik, Ratko Racković Rale, istoričar i publicista, Željko Stojanović, direktor biblioteke, Đoka Filipović, romanopisac, Boško Marinković, aforističar, Mića Dudić, glumac, Nikola Ninković, pisac, Milan Đurić, slikar, Anđelka Mali, novinar, Boško Negovanović, novinar-voditelj, Ružica Ragastovac, galerista, Dragana Živković, bibliotekar, Vesna Đurić, pedagog, itd.
Osamnaestog aprila navršiće se druga godišnjica od iznenadne smrti profesora Mirka Đorđevića, žitelja Šimanovaca i profesora srpsko-hrvatskog jezika od 1964. do 1977. godine u Osnovnoj školi u Šimanovcima. Kao predavač bio je dobar pedagog, omiljen profesor i mnogi nekadašnji učenici ga se sa setom i dan danas rado sećaju.
Bio je uzoran domaćin, dobar roditelj, vernik, pošten, solidaran i uvek spreman da pomogne.
Profesor Mirko Đorđević, magistar književnosti, zaljubljenik u knjigu, bio je najobrazovaniji žitelj u istoriji Šimanovaca – neprekidno je pisao, čitao, prevodio i prosvetiteljski delio znanje. Bio je svima glas razuma i glas znanja. Često je boravio na prestižnim mestima širom Evrope i sveta, ali uvek je sa ponosom isticao da je iz Šimanovaca i Srema.
– Sada je prilika da mu se na najbolji način odužimo i sačuvamo sećanje i uspomenu za buduće generacije. Poznavajući ga, kao skromnog čoveka, siguran sam da bi i on bio zadovoljan da mesna biblioteka nosi njegovo ime. Inicijativu je podržalo preko sto sugrađana Šimanovaca, prosvetari iz osnovne škole u Šimanovcima i petnaestak javnih ličnosti i poslenika pisane reči širom Srema – kaže Đorđe Ćirković, jedan od inicijatora ideje.
Đorđević je smatrao da je uticaj Srpske pravoslavne crkve kao političke snage u društvu ogroman. Verovao je da su vodeći ljudi SPC danas tzv. justinovci i nikolajevci, koji su svojim konzervativnim shvatanjima u sukobu sa tekovinama modernog društva. Napominjao je da unutar SPC postoje i oni koji su za ekumenski dijalog, dok drugi ostaju „zarobljenici etnofiletizma“. Zastupao je stav da se usled srastanja SPC i države zaboravlja da je misija Crkve evangelizacija, a ne klerikalizacija i da je Crkva spasenjska ustanova a ne politička organizacija.
Đorđević je verovao da je Srpska pravoslavna crkva odigrala bitnu ulogu u dovođenju Miloševića na vlast svojom ideološkom logistikom, kojom je zamenjena nekadašnja komunistička retorika. Smatrao je da su se 1989. sreli Miloševićev politički nacionalizam i etnofiletizam. Tokom Miloševićevog govora na Gazimestanu, vijorili su se zajedno crkveni barjaci sa krstom i komunistički sa srpom i čekićem. Navodio je da je Crkva danas zauzela mesto dominantnog političkog faktora kakav je u jednopartijskom sistemu bio Centralni komitet.
Komentarišući blagosiljanje egzekutora uoči masakra u Srebrnici, Đorđević je izjavio da Srpska pravoslavna crkva „nije bila samo svedok već i saučesnik u minulom ratu“ i da je vreme da se suoči sa prošlošću, što je i njena hrišćanska obaveza. On je predlagao da srpski patrijarh sa sveštenstvom krene pešice od Zvornika prema Srebrnici i javno se izvini narodu tamo. Smatrao je da su SPC neophodne temeljne reforme.
Mirko Đorđević je bio jedan od retkih biblijskih kritičara u Srbiji koji je pisao istorijskom Isusu. Smatrao je da je Isus bio Sin Božji, „koliko i svi mi drugi“, i napominjao je da je on za sebe govorio Sin čovečji, i da je to jedina titula koju je priznavao. Nije uzimao za ozbiljno priče o raznim čudima, poput hodanja po vodi i levitiranja, ali je govorio da je „ovaj mladić iz Nazareta“ ipak učinio najveće čudo probudivši drugima nadu. Verovao je da je Isus bio u ljubavi sa Marijom Magdalenom. Žestoko je kritikovao pojavu antisemitizma među hrišćanima, podsećajući da su Isus i svi apostoli bili Jevreji.