Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Prošlo je dvadeset godina od pokušaja krađe na lokalnim izborima u Srbiji, što je izazvalo tromesečne demonstracije. Naime, 17. novembra 1996. godine u drugom krugu lokalnih izbora u Srbiji koalicija opozicionih partija Zajedno pobedila je u najvećem broju velikih gradova, uključujući Beograd, Niš, Novi Sad i Kragujevac. To je bila prva pobeda opozicije od uvođenja višestranačkog političkog sistema 1990. Pokušaj vlasti da falsifikuje izborne rezultate izazvao je tromesečne masovne građanske proteste, posle čega je donet lex specialis.
Da su neprikosnovenom vladaru Srbije građani prvi put u velikom broju počeli da okreću leđa, bilo je jasno kada su 17. novembra 1996. uveče, u sedištu Socijalističke partije Srbije, posle prve konferencije za novinare, saopštili da rezultati stižu sporo i da će novi rezultati biti saopšteni tek sutra. Koaliciji SPS-a i JUL-a noć je bila potrebna da bi smislila i sprovela plan poništavanja pobede zajedničke liste Srpskog pokreta obnove, Demokratske stranke i Građanskog saveza Srbije, pre svega u najvećim gradovima Srbije, odnosno Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Kraljevu.
Recept za to je bio vrlo jednostavan. Svuda gde je izgubila izbore, leva koalicija je ulagala žalbe, koje je gradska izborna komisija prihvatala i poništavala rezultate. Na nekim mestima, kao u Nišu, glasovi su prebrojavani onoliko puta koliko je bilo potrebno da se nađe način koji bi socijalistima i JUL-ovcima naknadno omogućio da se dokopaju odborničkih mandata u lokalnim skupštinama. Iste večeri koalicija Zajedno pozvala je građane da brane izbornu volju, što je preraslo u najveće demonstracije građana i studenata po svim većim mestima u Srbiji.
Tokom 88 dana protesta na hiljade građana u pedesetak gradova u Srbiji tražilo je i iznudilo poštovanje izborne volje naroda.
Tražeći priznavanje rezultata izbora, proteste su organizovali i studenti Beogradskog univerziteta, koji su svoje skupove održavali nezavisno od skupova koalicije Zajedno.
Jedan od najkritičnijih dana demonstracija bio je 24. decembar 1996, kada je Miloševićev režim organizovao tzv. kontramiting u centru Beograda. Tokom sukoba smrtno je pretučen pristalica opozicije Predrag Starčević, a teško ranjen demonstrant Ivica Lazović.
Policija je 26. decembra zabranila protestne šetnje centralnim beogradskim ulicama. Kordoni policije od tada su bili svakodnevno na ulicama Beograda.
Policija je skoro svakodnevno tukla demonstrante, a građane su napadale i grupe civila za koje su organizatori protesta tvrdili da su bliski vlastima. Jedan od najžešćih obračuna policije s demonstrantima bio je u noći između 2. i 3. februara, na prilazu Brankovom mostu. Policija je tada upotrebila i vodene topove iako je temperatura bila ispod nule.
Jedan od učesnika demonstracija bio je i Dejan Bulatović iz Šida, tada student koji je zajedno sa svojim kolegama rušio Miloševićev režim na ulicama Beograda. Kao član Srpskog pokreta obnove i koalicije Zajedno, protestvujući protiv tadašnje vlasti, nosio je lutku Miloševića u prirodnoj veličini, u zatvorskoj uniformi, nakon čega je bio i uhapšen od strane pripadnika državne bezbednosti i podvrgnut teškoj torturi. Pretučen je na licu mesta i odveden u Miloševićev kazamat, gde je dva dana bio ispitivan i tučen. Ta tortura je, prema Bulatovićevim rečima, bila strašna. Danas, posle toliko godina, ostao je dosledan demokratskoj ideji i borbi za bolji život.
– Od tog perioda počeo je moj ozbiljniji rad u političkoj karijeri. Godine 1997. istupio sam iz SPO-a, kada su Vuk Drašković i SPO smenili Zorana Đinđića sa mesta gradonačelnika Beograda i tada sam se učlanio u Demokratsku stranku. Tada je i počela moja borba za demokratsku i evropsku Srbiju, onu Srbiju koju danas imamo. Da je Zoran Đinđić ostao živ, verovatno bi taj proces bio brži, a mnogi problemi bi bili rešeni i ne bismo imali ekspanziju političkih stranaka koju danas imamo. Mislim da je trebalo zabraniti rad nekim političkim strankama – pričao je za M novine pre nekoliko godina Bulatović.
I posle toliko vremena od demonstracija i prvih koraka ka promenama, od hapšenja do prvih žrtava, ubistva premijera, Ivana Stambolića, Slavka Ćuruvije i drastičnih posledica, Bulatović smatra da nije bilo uzaludno i da su rezultati vidljivi.
– Završena je jedna etapa ka evropskom putu i počinjemo jednu drugu priču koja će ići daleko brže. Ne kajem se za svoje postupke, počevši od demonstracija, jer sam tada imao svoj san i viziju koja se danas ostvaruje. Danas je Srbija definitivno zemlja o kojoj sam ja sanjao. Ekonomska kriza je u celom svetu, pa i kod nas, ali i to ćemo prevazići, jer ovo je Srbija za koju smo se borili devedesetih – rekao je Bulatović pre nekoliko godina u intervjuu M novinama.
E. M. N.
Tagovi: