Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Kada sam pre nešto manje od dve godine upoznao Đuru Mandića, tada tek postavljenog načelnika Policijske uprave Sremska Mitrovica, rekao mi je da u njegovom shvatanju posla nema mnogo „filozofije“. Moj zadatak je da učinim sve da kriminal ovde postane rizično zanimanje, rekao mi je tom prilikom i po svemu bi se reklo da od toga ne odustaje ni danas.
Sa njegovim dolaskom na čelo sremske policije, kao da je zauvek prošlo vreme raznoraznih parapolitičkih „pandura“, podobnih aktivista koji su više služili kompromitovanim lokalnim facama, nego potrebama poreskih obveznika i same države. Tek, 1. decembra 2014. godine, sa mesta načelnika Policijske uprave smenjen je bahati šidski kadar Zoran Smajić, da bi na njegovo mesto došao školovani policajac Đura Mandić.
Đura Mandić je normalan čovek, koji se ne krije iza namrgođene face, već rado izlazi u susret i novinarima i predstavnicima lokalne samouprave. Ne slika se, kao neki, za novine samo kada neki lokalni baja poklanja policiji aparaturu ili vozilo, kupljeno od naših para, dok izbegava da odgovori na pitanja važna za javnost. Upravo obrnuto, Đura Mandić se ponaša dostojno svom stručnom znanju koje je stekao na Policijskoj akademiji, čiji je jedan od prvih polaznika.
Danas, dve godine kako se nalazi na čelu sremske policije, Đura Mandić ima razloga da bude zadovoljan, jer je u svojoj nameri da ovo ne bude teritorija laka za delovanje kriminalaca, u dobroj meri uspeo.
– Bezbednost je bolja nego prošle godine, a prošla je bila mnogo bolja od pretprošle. To može da se ilustruje konkretnim podacima, koji kažu da je u prošloj godini izvršeno 460 krivičnih dela manje. Građani su bili bezbedniji, pre svega što se tiče onih krivičnih dela koji se njih tiču. To su imovinsko krivična dela, a pre svega razbojništva, teške krađe i krađe. Činjenica je, dakle, da se broj krivičnih dela na teritoriji Srema smanjio – kaže Đura Mandić, načelnik Policijske uprave Sremska Mitrovica.
Jedino polje na kome je povećan broj krivičnih dela tiče se onih iz oblasti privrednog kriminala.
S druge strane, postignuti su zapaženi rezultati u borbi protiv narko dilera. Rezultati u ovoj oblasti su nemerljivo uvećani. Analize govore da je na teritoriji Srbije smanjen tranzit droge, jer se narko bosovi odlučuju za druge tranzite, preko rubnih država Evropske unije. Smanjen tranzit je izmamio domaće „proizvođače“ narkotika, čija je pojava budno praćena, pa su tako zaplenjene brojne laboratorije. Kada je u pitanju droga, poznato je da se uz problem narkomanije vezuju i druga krivična dela, bilo kao uzročna ili posledična.
Ubistva, teška ubistva, silovanja i uopšte najteži zločini se kreću u granicama prethodnih godina, ili su u tendenciji smanjenja. Ono što je u svemu ovome važno jeste činjenica da su svi ovi rezultati postignuti uprkos odlivu zaposlenih koji su otišli u penziju, a njihova mesta, zbog mera vlade, još nisu popunjena.
Uz bolju kontrolu bezbednosti, smanjuju se i mnoga prateća dela, naročito u zoni javnog reda i mira; manje je nasilja, bolja je zaštita od požara i manje je drugih incidenata. Ono sa čim načelnik Mandić nije zadovoljan jeste veći broj saobraćajnih nezgoda.
Policijska uprava Sremska Mitrovica, po svojoj lokaciji i sadržini rada, ne spada u tipične. Kroz Srem je, recimo, prošlo samo 800.000 migranata, bez nekih većih ekscesa. Blizina Beograda, Novog Sada i granice sa Hrvatskom, takođe privlači različit „šareni svet“. Ipak, ovde nije nikada zabeleženo postojanje onoga što nazivamo organizovanim kriminalom. Manjih interesnih kriminalnih grupica, doduše, ima, ali one su malobrojne i nalaze se pod kontrolom i merama. Protiv takvih će naredna godina biti posebno fokusirana. U svakom slučaju PU Sremska Mitrovica nikada nije na svojoj teritoriji imala klanove tipa „Zemunskog“, „Surčinskog“, ali i njihovo je delovanje bilo uslovno i pod delimičnom zaštitom politike, uz zloupotrebu države.
Nakon smene njegovog prethodnika, Đura Mandić je imao dovoljno vremena da dobro snimi stanje u svom okruženju. One koji su bili korumpirani, ili su se jednostavno „umorili“ od dugog rada na stari način, zamenjeni su mlađim i sposobnijim policajcima, čije profesionalno poštenje nije dovođeno u pitanje. Sve se to dešavalo u prvoj godini mandata novog načelnika Đure Mandića. On je uradio nešto što ranije nije bila praksa. U svim lokalnim samoupravama su formirani saveti za bezbednost, čiji su članovi bili i pripadnici policije. Tako je načelnik Policijske uprave, bio lišen potrebe da lično komunicira sa lokalnim političarima. A nije više morao ni da se mnogo slika vizavi njih. Sve se preselilo na institucionalne relacije, što je bilo manje lično i više profesionalno.
Sve to pokazuju rezultati rada. Broj krivičnih dela, koji je značajno smanjen, govori jasnije od reči.
Vladimir Ćosić