Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Za kompletnu levu stranu reke imamo 1150 metara panela, koje montiramo u roku od tri sata tako da smo spremni da brzo delujemo, rekao je Jovica Gagarica, direktor VDP „Galovica
Povodom devete godišnjice odbrane grada od poplave, u ponedeljak, 15. maja je održana sednica Gradskog štaba za vanredne situacije. Istovremeno, postavljena je izložba „Da se ne zaboravi“ sa fotografijama akcije odbrane grada u holu Gradske kuće, a na gradskom keju su montirani mobilni paneli, kojima će se grad ubuduće braniti od visokog vodostaja.
– Svakog maja, posebno kada je kišan kao ovogodišnji, ne možemo da se ne setimo te 2014. godine kada je naš grad zaista bio ugrožen od nadiranja reke Save. Reka koju svi mi Mitrovčani veoma volimo, tada nam je pokazala i svoje drugo lice i zato uvek moramo biti na oprezu i spremni. To nam je pokazala i u januaru ove godine, kada smo uveli redovnu odbranu od poplava, a sada je kako smo čuli na sastanku Štaba za vanredne situacije, stanje dobro. Iskoristili smo ovaj dan da se podsetimo kako je to bilo 2014. godine i kako su tada sve službe zajedno sarađivale i uspele da odbrane naš grad. Ovom prilikom bih se posebno zahvalila tadašnjim članovima štaba, komandantu, gradonačelniku Branislavu Nedimoviću i hiljadama Mitrovčana i drugih ljudi koji su došli u naš grad, da ga spasemo. Da toga nije bilo, mi danas ne bismo živeli u ovakvim uslovima. Najvažnije je da ne zaboravimo taj događaj i da budemo spremni u svakoj situaciji, izjavila je gradonačelnica Svetlana Milovanović, koja je dodala da su Mitrovčani u svakoj kriznoj situaciji veoma složni i da je jedinstvo na delu karakterisalo majske poplave.
Odbrana od poplava u Sremu u proleće 2014. godine na fruškogorskim potocima i na 120 kilometara Save, od Jamene do Kupinova, biće zapamćena kao jedna od najvećih na području Vojvodine. Trajala je 55 dana. Najteže je bilo od 14. do 18. maja kada je vodostaj rastao i po metar dnevno. Vodostaj je dostigao neverovatna 863 centimetra, a ljude i imovinu čuvali su samo džakovi peska koje je postavilo na hiljade Mitrovčana i dobrovoljaca iz cele Srbije. Da Sava ne pređe 917 centimetara, koje prognozirao Republički hidrometeorloški zavod, zaustavilo je popuštanje nasipa dva kilometra od grancie sa Hrvatskom, te se voda nekontrolisano razlila kroz šume i atare, ugrozivši Jamenu, Sremsku Raču, Bosut, Morović, Višnjićevo… Redovna odbrana od poplave, koja je uvedena 26. aprila, ukinuta je 19. juna 2014. godine.
Na keju su istog dana simbolično postavljeni džakovi sa peskom, kao što je to bilo 2014. godine, čime je grad je odbranjen, a sa druge strane postavljeni su mobilni paneli, kojima će se Sremska Mitrovica braniti ukoliko za time bude potrebe.
– Danas smo mnogo opremljeniji i spremniji. Na keju smo organizovali jednu pokaznu vežbu, odnosno montiranje mobilnih panela. Trenutno za kompletnu levu stranu reke u Mitrovici imamo 1150 metara panela, koje montiramo u roku od tri sata, tako da smo spremni da brzo delujemo ako bude potrebno. Trenutno nema nikakvih problema na slivu reke Save kod nas. Nekih problema ima u Republici Srpskoj. Imali smo nekoliko dana redovne odbrane od poplava u Mitrovici u januaru, a vanrednu odbranu na novom mostu kod Sremske Rače i na nasipu Klenak u opštini Ruma. Pored kiše koja je aktuelna tokom nepredvidivog maja, problema nema, a situaciju pratimo svakodnevno, rekao je Jovica Gagarica, direktor VDP „Galovica“.
Aleksandra Dražić
Tagovi: