Veterani „Hajduka“ na dobrom putu
- 21.01.2021. | m-novine.com
Na konferenciji za medije, održanoj 10. decembra u Opštoj bolnici, direktor te ustanove dr Živko Vrcelj je govorio o radu Bolnice u toku 2020. godine i izazovima koje je donela epidemija korona-virusa u samom funkcionisanju Bolnice. Dr Vrcelj je najpre podsetio da je Opšta bolnica ustanova sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite koja pruža zdravstvene usluge stanovništvu na teritoriji Sremskog okruga, to jest za 330 hiljada stanovnika, kao i zdravstvene usluge migrantima, neosiguranim licima i stranim državljanima u slučaju potrebe. Kako je rekao, 2020. godina je gotovo cela bila posvećena organizaciji sistema rada u uslovima epidemije kovida-19.
‒ Od početka epidemije do sada, u Opštoj bolnici je lečeno preko 2500 obolelih od korona-virusa i urađeno je blizu 10.300 dijagnostičkih pregleda. Zahvaljujući državnom vrhu, Ministarstvu zdravlja, Vladi AP Vojvodine i Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo, kao i saradnicima u lokalnoj samoupravi, domovima zdravlja, Zavodu za javno zdravlje, za sada dobro funkcionišemo u smislu smeštajnih kapaciteta, broju respiratora i drugih medicinskih aparta i opreme i, naravno, po kadrovskom pitanju. Nama je od ogromne pomoći bio resorni Pokrajinski sekretrijat jer smo uvek, u zavisnosti od potreba, imali dovoljno zaštitne medicinske opreme od maski, vizira, skafandera, do sredstava za dezinfekciju. Zaposleni daju svoj maksimum u borbi za čuvanje zdravlja i života pacijenata obolelih od korona-virusa i ovom prilikom im upućujem ogromnu zahvalnost, naročito onima koji rade predano, savesno i uvek u skladu sa Hipokratovom zakletvom, rekao je dr Vrcelj.
On je dodao da je Bolnica u ovoj teškoj godini imala i veliki broj donacija.
‒ U tom smislu, pohvalio bih građane Sremskog okruga, naročito Sremske Mitrovice, koji su svojim donacijama pomogli u nabavljanju lične zaštitne opreme i medicinske opreme. Tu su učestvovale privatne i društvene firme, kao i lokalna samouprava. Pomagao je i KP Zavod sa donacijom skafandera i rukavica, tako da ni u jednom trenutku nije bilo nečega da nedostaje u značajnoj meri. Takođe, pomenuo bih i donaciju od sedam mobilnih respiratora, pet kliničkih respiratora, dobijenih posredstvom Ministarstva zdravlja i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Zatim, video-laringoskop, pacijent-monitore i 13 aspiratora, vagu sa visinometrom za Pedijatriju, više stotina hirurških bluza i pantalona, kao i antidekubitalne dušeke, pulsne oksimetre i druge važne aparate i opremu, istakao je dr Vrcelj.
Direktor Opšte bolnice je rekao da su u toku 2020. godine u Opštoj bolnici zbog epidemije virusa korona rađeni samo hitni pregledi.
‒ Elektivni program se radio, nažalost, samo u prva tri meseca ove godine, kao i u septembru i oktobru. U ostalim mesecima su rađeni samo hitni slučajevi. Elektivni program, kao što je hirurgija, urologija, ortopedija, ORL i oftalmologija većinom nije realizovan. Svi zdravstveni radnici, koji učestvuju u lečenju pacijenata obolelih od virusa korona su u nekoliko navrata stimulisani od Vlade Republike Srbije i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje sa povećanjem plate od 30 posto. Pritom mislim na letnji i proletnji period, kada je epidemija bila aktuelna. Nadamo se da će tako biti i tokom ovog zimskog perioda. Plate zdravstvenih radnika su povećane, bila je jednokratna pomoć svim zdravstvenim radnicima na teritoriji Republike Srbije, što govori o brizi Vlade Srbije i Pokrajinske vlade da zdravstveni radnici budu adekvatno nagrađeni za sve ove napore koje imaju sada tokom epidemije korona-virusa, rekao je dr Vrcelj.
On je istakao da je funkcionisanje Opšte bolnice znatno otežano pod uslovima epidemije korona-virusa, kada dolazi i do razboljevanja zdravstvenih radnika.
‒ U Opštoj bolnici nismo imali neki ekstremno veliki broj zaraženih zdravstvenih radnika. Kao ispomoć smo od Doma zdravlja dobili osam medicinskih sestara za ovaj mesec i ta pomoć nam je zaista dobrodošla. Moram naglasiti da nijednog trenutka nismo došli u situaciju kakva se dešavala u nekim mnogo bogatijim i razvijenijim zemljama, a to je da nismo imali dovoljno respiratora i da smo došli u situaciju da razmišljamo kom pacijentu da pomognemo. To se kod nas nije dogodilo. Uvek kada smo bili pri kraju rezerve, mi smo na vreme informisali Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo i na vreme smo dobili potrebne respiratore, monitore i svu opremu koja nam je neophodna, istakao je dr Vrcelj.
Doktor Živko Vrcelj je kazao da u toku ovog trećeg talasa epidemije korona-virusa Opšta bolnica još uvek ima slobodnih kapaciteta za prijem pacijenata.
‒ Situacija je vrlo ozbiljna, kao i svuda, ali mi funkcionišemo, sve je pod kontrolom i ništa nije prepušteno slučaju. Po mojoj slobodnoj proceni, klinička slika pacijenata obolelih od virusa korona je teža nego letos. Virus je sve aktivniji i daje teže kliničke slike. Sada imamo više pacijenata sa težom kliničkom slikom i više pacijenata na respiratoru. Smatram da smo negde na vrhu epidemije i nadamo se da će se za kratko vreme epidemija smiriti, objasnio je direktor Opšte bolnice.
Dr Živko Vrcelj je podsetio da je Opšta bolnica ove godine dobila putem konkursa Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo endoskopski stub – gastroskop u vrednosti 15,5 miliona dinara, zamenjena je telefonska centrala u vrednosti 2,4 miliona dinara. Po istom osnovu u toku je sprovođenje javne nabavke za video-laringoskop ( 1,5 miliona dinara) i RTG cev za rendgen (3,1 miliona dinara). Kada je reč o infrastrukturnim radovima, urađeno je proširenje razvodne mreže kiseonika u Hirurškom bloku, vrednosti blizu 9,5 miliona dinara. Prioritet za sledeću godinu, kada je reč o nabavci opreme, pre svega je ultrazvučni aparat za Radiologiju, mobilni rendgen aparat, veš mašine, blateksi.
Najavljena rekonstrukcija i adaptacija Opšte bolnice, koja podrazumeva zanavljanje enterijera i građevinske radove, sačekaće sledeću godinu. Reč je o velikom i značajnom projektu koji sprovodi republička Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima, posredstvom lokalne samouprave, čija će realizacija doprineti stvaranju energetski efikasne i funkcionalne celine. Vrednost radova je blizu milijardu dinara.
Dr Vrcelj je tom prilikom podsetio da Opšta bolnica u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje i Domom zdravlja obeležava Kalendar zdravlja. Međutim, zbog epidemije, takvih aktivnosti je bilo manje. Obeležen je Svetski dan bubrega u martu, Svetski dan dojenja u julu, Svetski dan srca u septembru, „Daj pedalu raku“-Međunarodni dan borbe protiv raka dojke u oktobru.
Tokom prošlog meseca, Opštu bolnicu je posetio Tim za kontrolu za akreditacije.
‒ Oni su se veoma pohvalno izrazili o stanju i Bolnici što se tiče funkcionisanja menadžmenta i odeljenja, posebno u ovim otežanim uslovima. Dobili smo sve pohvale. Opšta bolnica od 2017. godine je akreditovana na sedam godina, znači do 2024. godine. I u sledećoj godini nas očekuju veliki izazovi, pogotovo kada je reč o borbi protiv korona- virusa. Svi zaposleni u bolnici, verujem, nastaviće da svakodnevno ulažu maksimum napora u obavljanju svojih redovnih obaveza, a rukovodstvo da obezbedi najbolju moguću potporu za nesmetan i kvalitetan rad, u cilju očuvanja zdravlja i izlečenja obolelih, rekao je na kraju dr Vrcelj.
Smanjen broj odlaska medicinskih radnika
Trend odlaska medicinskih sestara i tehničara u inostranstvo, nastavljen je i ove godine, ali prema rečima dr Vrcelja u manjem obimu.
‒ Tokom ove godine 58 zdravstvenih radnika je zaposleno za stalno u Opštoj bolnici, od toga je osam lekara, a ostalo su medicinske sestre i nemedicinski radnici. Što se tiče odliva zdravstvenih radnika u inostranstvo, mogu da kažem da je on smanjen ove godine. Čak tri puta manje zdravstvenih radnika je napustilo Opštu bolnicu, nego što je to bilo ranije, rekao je dr Vrcelj.
Z. Popović
foto: B. Tucaković
Tagovi: