Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Šta očekivati od šestogodišnjeg dečaka i njegovih drugara koji su sa prozora laćaračkog vrtića redovno posmatrali treninge fudbalera LSK – a, osim da u jednom trenutku požele zeleni dres i postanu deo sportske priče u kojoj su bili njihovi tadašnji fudbalski idoli – braća Divljak, Panić, Radinović, Gombar, Vetmić, Pija Miladinović, Pejović, Polovina, Lužajić…. Njihova imena i kompletne sastave ekipa LSK – a Laćarci su znali napamet, poput današnjih igrača „Zvezde“ ili „Partizana“. U ono vreme, tih „osamdesetih“, većina laćaračkih klinaca pronalazila se u nekom od sportova. Takav je bio i Nedeljko Divljak Pega, momak čija fudbalska priča u LSK – u traje bezmalo četrdeset godina. Počeo je kao pionir i omladinac, počastvovan i oduševljen pozivom da zaigra za prvi tim, a nastavio je kao deo jedne od najboljih klupskih mladih generacija, prvi čovek, a danas i trener voljenog kluba. Ove zime, na klupi trenutno drugoplasiranog laćaračkog kluba čeka nastavak i rasplet u međuopštinskom fudbalskom karavanu.
Nedeljko Divljak (Prvi s leva) u seniorskom timu „LSK“-a: (Desno od njega) Trbojević, Rajić, Lazarević, Dakić, Stanić, Vrsajković, Krstić, Zečević, trener Herceg, Skakun, Durać, Buček, Babić, Gombar, Đurđević, Hajdu, Vuletić, Belić.
Najmlađu grupu LSK – ovaca polovinom osamdesetih godina predvodio je Boća Sekulić. Nedeljko Divljak pamti ga kao svog prvog trenera i stratega talentovane grupe klinaca koja će se početkom „devedesetih“ pokazati kao najbolja ekipa u Vojvodini. Posle popularnog Boće, sa laćaračkim dečacima radili su Vasa Pižuk, Miroslav Balašćak i Ratko Barić koji je sa ovom, sada već stasalom, pionirskom generacijom proveo najviše vremena.
U godini bombardovanja i prekida prvenstva, Nedeljko Divljak odlazi u vojsku. Međutim, talentovani Laćarac je svakog vikenda iz kasarne u Pančevu odlazio u Šid, gde je na preporuku bivšeg „šefa“ Ratka Barića za tamošnji OFK „Šid“ igrao prvenstvene utakmice. Lično ga je odvozio i dovozio tadašnji trener i predsednik šidskog kluba Borislav Cvijanović. Nedeljko je kao i većina njegovih drugara i vršnjaka relativno rano napustio seniorski fudbal, u svojoj 25 – 26. godini, posle desetak godina aktivnog igranja. Shvatio je da u borbi za normalnu egzistenciju neće moći da napreduje.
– Moraš od nečega živeti. Mi smo fudbal igrali iz ljubavi, nismo ni razmišljali o nekim parama. A onda je to bilo drugačije, nije bilo plata kao danas, već se igralo za premije. Sećam se da sam za tih deset godina, kao šesnaestogodišnjak jednom dobio premiju od 50 maraka. Kada sam te pare doneo kući, to je bilo više od plate mog tate koji je na „Vardi“ imao desetak maraka. Na tim utakmicama koje su igrane za opstanak u tadašnjoj ligi, 1994. godine samo su stariji i iskusniji igrači dobijali po 100 maraka, a mi koji smo bili uz njih i ponekad ulazili, upola manje. To su jedine „ozbiljnije“ pare kojih se sećam iz LSK- a, ali opet kažem – to nije bila redovna plata, već premija za koju su postojali uslovi propisani klupskim pravilnikom. Svaku premiju morao si da zaslužiš na terenu i treninzima, kaže Divljak podsećajući na činjenicu da fudbaleri danas igraju za redovne plate, koje često nisu male, uključujući i dodatne premije.
Pegini kumovi i prezimenjaci – Toma, Voja i Marinko Divljak već su ostavili igrački potpis u „LSK“- u.
Nabrajajući imena desetine legendi LSK- a koji su njemu i drugarima, što kroz priču ili zajedničku igru bili uzori, Pega posebno pominje Branka Radičevića, poreklom iz Bingule i Čedomira Lužajića iz Manđelosa sa kojim je na istoj poziciji „veznjaka“ kasnije kao prvotimac i igrao. Pega i njegovi saigrači 1978/79. godišta, sa kojima je odrastao u laćaračkim ulicama, počeli su zajednički fudbalski život na igralištu „zelenih“ u centru sela. Krunisali su ga 1993. godine titulom prvaka Vojvodine. U istorijskoj utakmici „kod kuće“ na kojoj su imali podršku meštana i gotovo svih učenika laćaračke osnovne škole rezultatom 1:0 savladan je subotički „Spartak“. Prethodno je „pala“ i ekipa „Novog Sada“. Pioniri LSK – a u završnicu ovog prvenstva došli su kao najbolji na teritoriji Mitrovice i celog Srema. Pričajući o ovim danima, Pega se seća neverovatne podrške koju su imali. Škola je dvadesetak dana „brujala“ o ovoj utakmici. Pioniri LSK – a mogli su računati na izvesnu „protekciju“ u svojoj školi, naročito kod nastavnika fizičkog Pike Vrsajkovića, Ratka Duraća i Gajice Kovačevića. Nedeljko kaže da velike zasluge za ovaj uspeh pripadaju ne samo treneru Bariću i predsedniku kluba Slobodanu Jovanoviću Lelinu, već u velikoj meri Dušku Mijatoviću, direktoru omladinske škole i tadašnjem sekretaru Mesne zajednice koji je oformio i ispratio mnoge generacije omladinaca LSK – a, ali je Pegina generacija „za čika Duleta bila posebno vezana“.
Datum koji Nedeljko Divljak Pega nikad neće zaboraviti je 26. mart 1994. godine. Tada je prvi put u takmičarskoj konkurenciji seniora obukao zeleni dres. Pamti pobedu, ali i zanimljiv, neočekivani način na koji je pozvan u društvo najboljih.
– Imao sam svega 15 godina i tri dana mi je falilo da napunim 16 i steknem pravo da igram za seniore. Pošto su se sredom igrale prijateljske utakmice, za to popodne je zakazan susret sa Martincima. Vraćam se ja iz Ekonomske škole kući. Bila je sreda, pre podne. Kad tu pored groblja, sa benzinske pumpe gde je inače radio, istrčava trener Đusa Petropoljac. Pita me kako sam i da li bi hteo da igram i kaže „Dođi po podne da igraš protiv Martinaca. Ja onako iznenađen ali neverovatno srećan, požurim kući, ručam, spremim se i pravo na igralište. Uđem u svlačionicu, a saigrači iznenađeni. „Otkud ti u prvom timu?“ Još nisam napunio 16 godina. A tremu sam i te kako imao. Trebalo je igrati u timu u kom su bile, za moju generaciju fudbalske veličine – jedan Panić, pokojni Steva Sladojević, Goran Stanić, Boško Lazarević, Lužajić, Slavko Belić. Odigramo mi tu prijateljsku i pobedimo, kad evo za tri dana, tog 26. marta – baš na moj rođendan, namesti se da debitujem u zvaničnoj takmičarskoj utakmici. Bilo je to sa „Sremom“ iz Mihaljevaca, seća se Nedeljko Divljak i ponavlja sada već dobro poznatu priču simpatizera i navijača LSK – a o punom stadionu i časti koja je pripadala omladincima kluba a ogledala se u prilici da na seniorskim mečevima makar sakupljaju lopte.
Ostvarivši dečački san, „Dica“, kako ga je jednom u svlačionici nazvao trener Dragan Jovanović, izborio se za status standardnog veznog igrača. Radio je pod trenerskim palicama Branka Hercega, Đoke Milovanovića, Ratka Barića, Mikija Vuletića, Gojka Petropoljca, Milana Babića i Jovice Polovine. Publika je volela njegov ekstra brzi start i šprint iz mesta, uz dobar šut, centaršut i prepoznatljivu „dugu“ loptu. Vremenom je došlo do smene generacija i Nedeljkovi vršnjaci postepeno su se ustaljivali u prvoj postavi „zelenih“. Igrala se jedna od velikih vojvođanskih liga gde se putovalo u sve krajeve pokrajine.
Iz mnoštva lepih uspomena Pega izdvaja anegdotu sa putovanja u Srpsku Crnju 1994. godine, kada je po maglovitom i hladnom danu vozač autobusa umesto da doveze ekipu na stadion došao, ni manje ni više, već do graničnog prelaza sa Rumunijom.
– Sediš kraj prozora u vrtiću i gledaš kako se trenira. Samo po sebi, to te povuče. Mi smo inače, kao i svi klinci u to vreme igrali fudbal po igralištima i šorovima u Laćarku, ali ovde smo na terenu viđali i svoje naše komšije, kao što je recimo moj komšija Dragan Jovanić koji je nešto stariji od mene ali smo nas dvojica zajedno odrasli. Poželeo sam i ja da vidim kako je to trenirati, pa igrati pred punim tribinama. Šta je za mene bilo preći svaki dan po osam kilometara. Od moje Fruškogorske ulice do škole, bezmalo ima dva kilometra. Peške u školu i kući, a onda posle podne ponovo od kuće na trening i nazad. Često i biciklom. Ništa mi nije bilo teško. Doduše, nismo mi u ono vreme imali nikakvih drugih obaveza i zanimacija, poput recimo današnjih klinaca. Nama je taj fudbal bio sav svet u kojem smo živeli van škole, kaže Nedeljko Divljak, evocirajući uspomene na svoje igračke početke u vreme velike popularnosti kluba i laćaračkog seniorskog fudbala.
Međutim, početak „devedesetih“ nastaje poznati haos u državi i društvu. Kriza i nemaština primorale su ljude da se snalaze kako znaju i umeju. Period sankcija označilo je ne samo smenu generacija već i osetan pad laćaračkog seniorskog fudbala.
– Mi smo kao porodica bili neki srednji stalež i živeli smo od plate oca koji je tih godina ostao bez posla na „Vardi“. Brat je otišao u Italiju. Ja sam ostao sa roditeljima u kući. Šta ćeš, moraš nešto raditi i ništa ne biraš – ideš a njivu, tražiš još neki posao. Ozbiljan fudbal zahtevao je mir i sigurnost, vreme i posvećenost a ja sam to sve manje imao. Sve negde do 1996. godine verovao sam da od fudbala nekako može da se živi. Tada sam prešao u „Srem“, a prethodno me je na probu zvao „Hajduk“ iz Kule, kaže Pega Divljak, naglašavajući da je prelazak u mitrovački „Srem“ za njega bila velika čast.
Omladinci „LSK“-a 1992/93.godina: (S leva na desno stoje) Petaković, Pavlešin, Krstanović, Savić, Štrbački, Ljubišić, Škara, Divljak, trener Hajdu (S leva na desno čuče) Jovanović, Rajšić, Jovanić, Klincov, Svilokos, Filipović, Lađevac, Vukelić, Raković, Taradajko, Umetić, Bosančić.
Međutim, posle samo godinu dana i mnogih razočaranja, osamnaestogodišnji Laćarac vraća se u svoje mesto i matični klub u kome je ponovo okupljena dobra generacija fudbalera. Osvojena je Sremska liga i obezbeđen nastup u Novosadsko – sremskoj ligi koja nije okončana zbog krize izazvane bombardovanjem. U međuvremenu, Pega je shvatio da se od fudbala teško može živeti, pa se 1997. godine zaposlio. Na poslu kod „privatnika“ naravno nema uslova i potrebnog vremena koje bi se posvetilo fudbalu. Nisu to više bile nekadašnje državne firme koje su tolerisale potrebe sportista, pa je Pegu umelo da zadesi i pet vezanih noćnih smena. Najuspešnija generacija LSK – ovih pionira postepeno se osipala. Nekadašnji kapiten Slaviša Radovanović otišao je u Novi Sad i postao odličan fudbalski sudija, dok se strelac pobedonosnog gola protiv „Spartaka“ Bane Kuzminac, posvetio fakultetu i radu u svojoj struci. Iz tog vremena, ostala su Pegina lepa sećanja na gostovanje „Partizana“ u jesen 1998. godine. Bilo je to na sedamdesetogodišnji jubilej postojanja kluba. Najbolji prvotimci Beograđana predvođeni mlađim Bjekovićem, Krstajićem, Trobokom i Duljajem bili su bolji minimalnim rezultatom 1:2 a domaćin je pružio dostojan otpor.
Na nagovor svojih trenera Barića i Hercega 2003. godine Pega ulazi u konkurenciju za trenersku licencu, dobivši priliku da i sam vodi talentovanu generaciju laćaračkih klinaca predvođenu proverenim i dokazanim igračima Tomislavom Trebovcem i današnjim Superligašem Goranom Antonićem. U LSK – u je prošao razne poslove i funkcije, uključujući i poziciju prvog čoveka kluba. Kao trener radio je izvesno vreme van svog mesta u Noćaju i Ležimiru, a od letos je na klupi Laćaraca sa zadatkom da pokrene novu fudbalsku priču i doprinese povratku u više takmičarske rangove.
D. Mostarlić
Tagovi: