Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Prošle nedelje obeleženo je 70 godina postojanja Muzeja Srema u Sremskoj Mitrovici. Tim povodom 23. novembra promovisan je Zbornik Muzeja Srema, deseti po redu, i otvorene su izložbe „Pozivali smo Vas“ i „Purpur Sirmijuma“. Takođe, istim povodom, 24. novembra otvorena je izložba „Sabirni logor srpskih ratnih zarobljenika 1915 – 1916. godina“.
Prva ideja o potrebi osnivanja Muzeja u Sremskoj Mitrovici, pojavila se u drugoj polovini 19. veka. Afirmaciji te ideje doprinelo je bogatstvo i brojnost brojnih arheoloških spomenika antičkog Sirmijuma na području grada i njegove okoline. Od pojave ideje do njene realizacije prošlo je više decenija. Muzejska ustanova u Sremskoj Mitrovici osnovana je posle Drugog svetskog rata, ali ni posle 70 godina Muzej Srema nema status Ustanove od javnog značaja.
– Mi smo konkurisali, međutim nije nam odobreno, tako da na žalost još uvek nemamo taj status, ali svi se iskreno nadamo da ćemo u skorijoj budućnosti imati, jer zaista Muzej Srema to i zaslužuje. Muzej Srema je osnovan 23. novembra 1946. godine. Iste godine, formiran je i Gradski Muzej u Mitrovici i konstituisan je kao Muzej kompleksnog tipa sa nadležnošću u pet sremskih srezova u Zemunu, Rumi, Sremskoj Mitrovici, Staroj Pazovi i Šidu. Od početka 1948. Muzej je trajno smešten u zgradu 18. veka popularno danas nazvanu Lapidarijum, tako da smo u toj zgradi od 1948. godine. Za posetioce, Muzej Srema je otvoren 31. maja 1948. godine. Od kraja 1952. Muzej Srema dobija taj naziv i 1982. godine zbog brojnosti muzejskog materijala i potrebe sadržajnijih prikazivanja prošlosti Srema, dobija i zgradu u kojoj se sad nalazi, tako da smo smešteni u dve zgrade čime su stvorene dobre pretpostavke za prezentaciju muzejskog materijala postsirmijumskog perioda na području Srema i grada – rekla je Milica Živanović, pomoćnica direktora Muzeja Srema.
Muzej Srema danas ima oko 80.000 predmeta u svojim fondovima i dve stalne postavke – arheološku i istorijsku.
– Predmeti na stalnoj postavci hronološki oslikavaju kontinuitet naseljavanja našeg prostora od mlađeg kamenog doba do kraja Avarskog kaganata u 9. veku, pokrivajući otprilike 6.000 godina razvoja grada. Neki od nalaza vezani za ove različite periode spadaju u izuzetne i raritetne primerke, kao na primer kasnobronzanodobna fibula sa barskim pticama ili elementi zlatnog avarskog pojasa težine od jednog kilograma zlata (predstavljeni u hologramskoj verziji). Treba pomenuti i izuzetnu zbirku fosilnih ostataka životinja Ledenih doba, poput mamuta, bizona, runastog nosoroga i džinovskog jelena koja upotpunjuje sliku o kulturno – istorijskom razvoju našeg jedinstvenog prostora – dodaje Živanović.
Što se tiče stalne istorijske postavke „Srem kroz vekove“, ona prezentuje izuzetno bogatu prošlost prostora između Save i Dunava, od kraja 12. do polovine 20. veka. Na njoj posetioci, posredstvom muzejskih predmeta od posebnog istorijskog značaja, proverenih estetskih vrednosti i visokog stepena dokumentarnosti, uz korišćenje savremenih muzeoloških dostignuća, mogu da upoznaju istorijsku prošlost Srema u četiri državno pravne zajednice koje su se u tom vremenskom periodu formirale na njegovom prostoru. Posetioci Stalne istorijske postavke mogu da se upoznaju sa geografsko – istorijskim procesom prerastanja toponima u horonim (imena Sirmijum u ime Srem), formiranjem novog naselja koje je svoje ime iznedrilo iz hrišćanske tradicije antičkog Sirmijuma: Civitas Cancti Demetrii ali i dubrovačkom trgovačkom kolonijom u gradu, prvom i najvećom na prostoru srednjovekovne Ugarske države, stradanju Srema od upada Turaka, sremskim Brankovićima tadašnjim srpskim predvodnicima u Ugarskoj i njihovom graditeljskom i duhovnom delatnošću u Sremu. Posebno mesto u prezentaciji prošlosti Srema predstavlja period Habzburške dominacije na prostoru Srema u vremenskom periodu od 1699. (1718) do 1918. godine i to: kroz komorski (do 1728. godine ) i spahijski period u razvoju Srema (1728–1745), odnosno život u okviru Vojne granice i Sremske županije, te građanski period u razvoju Srema koji su predstavljeni autentičnim muzejskim predmetima: naoružanje iz 18. i 19. veka, heraldičkim obeležjima plemićkih porodica Odeskalki, Bajić, Prodanović, autentične portrete: Arsenija IV Jovanovića Šakabente iz 1740. godine i mitropolita Stefana Stratimirovića iz 1822. godine i slikarska dela Teodora Stefanova Gologlavca, Vasilija Romanoviča, Dimitrija Bačevića i Teodora Kračuna, spomen ploče o osvećenju hrama u Mitrovici iz 1800. godine, novac cara Leopolda i Marije Terezije, personalne povelje i povelje šidskim zanatlijama (1819) i izgradnji mitrovačke bolnice 1826. godine, srpske štampane knjige: Biblija, Moskva 1751, Minej za juli, Moskva 1763, sakralni predmeti i crkveno umetnički vez iz XVII i XVIII veka (putir, petohlebnica, kadionica, patena…), autentična knjiga iz 1801. godine o iriškoj kugi, diplome iz Srpskog narodnog pokreta u Sremu 1848. godine, carski patent iz 1852. godine, kalfenska pisma iz 1861. i 1869. godine, delovi nameštaja i primenjena umetnost iz 19. veka, lekarsko uverenje iz ordinacije Jovana Jovanovića Zmaja u Beču 1888. godine, slikarska dela Novaka Radonića, Uroša Predića, Stevana Aleksića, sremska štampa: Fruška gora (1878), Zolja (1886) Hrvatski branik (1893); originalan materijal iz Prvog svetskog rata: asentacija konja i mobilizacija u Mitrovici, bitka na Legetu i stradanje Timočke divizije, oglasi i naredbe iz 1914–1918. te predmeti iz tradicionalnog narodnog života (sprave za zemljoradnju i stočarstvo, narodnu radinost…).
Poslednji segment prezentacije Stalne istorijske postavke predstavlja Srem u Kraljevini SHS i Jugoslaviji. Posetioci mogu da se upoznaju sa privrednim i društvenim prilikama u Sremu posredstvom ilustrativnih elemenata izložbe (fotografije), zatim savremene štampe, diploma, plakata… Poseban segment predstavljaju odevni predmeti srpske, hrvatske, slovačke i rusinske nošnje i drugih naroda koji su živeli u Sremu.
– Mi se trudimo da svakog meseca organizujemo bar po jednu izložbu, da iz svih oblasti imamo bogat sadržaj. Imamo vrlo popularne izložbe iz paleontologije koje preuzimamo iz Prirodnjačkog muzeja u Beogradu. Organizujemo i dečje radionice, imamo dosta dešavanja, trudimo se da privučemo publiku. Ipak je najveća posećenost u toku Noći muzeja, s tim da smo imali i jako veliku posećenost u manifestaciji „Noć muzeja, deset dana, od deset do deset“ u okviru kojih smo organizovali različite radionice, izložbe. Ljudi se rado odazovu, a što se tiče ostalih izložbi, nije toliko velika posećenost. Mi se trudimo da našim aktivnostima građanima približimo Muzej, jer je ipak Muzej Srema mesto susreta, dijaloga, učenja i uživanja – ističe pomoćnica direktora Muzeja Srema Milica Živanović.
U Muzeju je trenutno zaposleno 17 ljudi, od toga jedan istoričar umetnosti, etnolog, dva istoričara, dva arheologa, jedan muzejski pedagog i jedan paleontolog. Muzej Srema je do novembra ove godine posetilo 7.665 ljudi, od toga 5.135 na manifestaciji „Muzeji Srbije deset dana od 10 do 10“ (uključujući i Noć muzeja), a na ostalim izložbama i promocijama 2.530.
S. Stanetić